Wellness

Hubnutí: nejčastější dietní hříchy

Sbírání lístečků

Pořád se snažíte zhubnout, ale jazýček váhy se ani nepohne. Je možné, že se při shazování přebytečných kil pohybujete v bludném kruhu a děláte stále stejné chyby.

Málo pohybu

Zákon je neúprosný. Kila začnou mizet jen v případě, že výdej energie bude větší, než její příjem. Chce to více pohybu. Místo nezdravého hladovění se začněte víc pohybovat. Získáte tak nejen pevnější a pružné tělo, ale také se vám zrychlí metabolismus. Při fyzické zátěži se totiž nastartuje.

Více pohybu nejsou jen dlouhé hodiny strávené v posilovně. Postačí i malé změny. Přestaňte jezdit výtahem a začněte chodit po schodech. Při cestě do práce vystupte o zastávku dřív a alespoň kousek běžte pěšky. Zkuste si naplánovat i nějakou sportovní aktivitu na dovolenou. Vyrazte na kolo, výlet nebo si zahrajte na chalupě badminton. Ideální jsou také dlouhé procházky se psem.

Nepravidelné jídlo

Ráno se nestíháte nasnídat, takže celé dopoledne v práci hladovíte. V poledne se pak odbudete zeleninovým salátem v domnění, že pro sebe děláte to nejlepší a máte radost, jak vám to hubnutí jde. Když z vás pak večer po návratu domů opadne celodenní stres, najednou vás přepadne obrovský hlad, který nemáte šanci zvládnout. V rychlosti a bez rozmyslu do sebe nasoukáte, co právě najdete v lednici a přijmete tolik kalorií, které by vám jinak bohatě vystačily na celý den. Večer už ale vaše tělo nemá šanci takovou porci energie spálit, a tak si ji uloží do zásoby.

Jestliže doma nemáte čas na snídani, kupte si cestou do práce celozrnné pečivo nebo jogurt s müsli a snězte to v práci. Nezapomeňte i na ovoce, které si dáte během dne ke svačině. Večer si vyšetřete půlhodinku a připravte si něco k jídlu na druhý den do práce. Když budete jíst pravidelně přes den, nebudete mít pak večer tak velký hlad.

Málo sacharidů

Přestala jste jíst těstoviny a brambory, protože obsahují sacharidy. Jste tedy přesvědčená, že se po nich tloustne. „Není to pravda. Stogramová porce těstovin má asi 120 kalorií, tedy asi tolik, jako dvě velká jablka. Brambory mají kalorií ještě méně. Kalorické bývají většinou nejrůznější omáčky, které si k těstovinám a bramborám dopřáváme. Sacharidy jsou zdrojem glukózy, která je mj. nezbytná pro činnost mozku. Jejich nedostatek navíc způsobuje pocit hladu a špatnou náladu, kterou si pak paradoxně často spravujeme sladkostmi,“ vysvětluje výživová poradkyně Ivana Bednářová BA.

Ke snídani jsou sacharidy ideální. Dejte si třeba dva krajíčky tmavého pečiva nebo müsli s mlékem a čaj si oslaďte medem. K obědu si můžete dopřát porci celozrnných těstovin či tmavé rýže. Tyto potraviny navíc obsahují vlákninu, která vás na dlouhou dobu zasytí, protože pomaleji uvolňuje energii. Po obědě si zkuste dát malou kostičku kvalitní hořké čokolády, tím vás chuť na sladké po zbytek dne spolehlivě přejde.

Pití džusu

Jste přesvědčená, že se po ovoci hubne, a že ovocné šťávy jsou zdravé. To je sice pravda, ale nezapomínejte na to, že ovoce obsahuje hodně cukru a kalorií. Dát si po večeři hrozen vína nebo pár banánů, není pro hubnutí zrovna nejlepší. Hlídejte si také, co pijete. Džusy bývají velmi kalorické. Proto je řeďte vodou a dopřejte si je spíše v menším množství.

Jezte ovoce, které vám pomůže zhubnout. Je to třeba ananas. Obsahuje bromelin – enzym, který usnadňuje spalování tuků. Grapefruit má v sobě zase enzym naringin, jež pročišťuje tělo. Vybírejte si ovoce s velkým podílem vlákniny. Jsou to třeba maliny, rybíz a angrešt. Místo různých šťáv pijte vodu s citronem, která vám pomůže očistit organismus z toxinů,“ radí Ivana Bednářová BA.

Hubnutí jako trest

Dieta se stala součástí vašeho života. Stále se sledujete a zdravý způsob stravování berete jako nutné zlo. Když shodíte tři kila, myslíte si, že je dobojováno, ale ouha. Čeká vás těžší úkol – znovu nepřibrat. Hubnutí se vám spojuje s něčím nepříjemným, protože se musíte vzdát svých oblíbených jídel. Těšíte se, až dieta skončí a vy se po tomhle strastiplném období odříkání odměníte nějakou dobrotou.

Někdy si dopřejte malou rozkoš, třeba kousíček čokolády nebo kopeček zmrzliny. Neplánová porce hranolků nebo kus dortu na oslavě narozenin ještě není žádná tragédie. Tahle jídla by ale neměla být běžnou součástí vašeho jídelníčku, dejte si je opravdu výjimečně! Dodržování diety pro vás bude snazší, když budete jíst to, co máte ráda. Jezte ale malé porce, žvýkejte velmi pomalu a důkladně. Váš mozek potřebuje 20 minut na to, aby se do něj dostala informace, že jste najedená.

Přísné diety

Věříte slibům zázračných diet. Proč by ne, když je často doporučují známé osobnosti, které na fotkách v časopisech vypadají dokonale. Zpočátku vám nechybí nadšení, hubnete a vše se zdá být skvělé. Váš metabolismus ale pomalu a jistě zpomaluje a ručička ukazující váhu se zastaví. „Přísnou dietou totiž neztrácíte tuky, ale glykogen, tedy zásoby glukózy nashromážděné v játrech a svalech. Pak se vaše tělo pomalu začne zbavovat vody. Po pár dnech je vám sice sukně volnější a ručička váhy ukazuje o pár kilo méně, ale tuku jste se nezbavila. Když se pak vrátíte zpět k normálnímu režimu, kila jsou zpět,“ vysvětluje Ivana Bednářová BA.

Hubněte s rozumem. Nadbytečné tukové zásoby ztratíte pomalu. Zapomeňte na zázraky a vezměte si na pomoc zdravý selský rozum. Přemýšlejte nad vším, co sníte. Vyhněte se sladkým a tučným jídlům, alkoholu, jezte hodně zeleniny a ovoce a dodržujte pitný režim.

Připravila: Věra Hájková

Zdroj informací: www.healthline.com/nutrition/weight-loss-mistakes, www.eatthis.com/weight-loss-mistakes/, výživová poradkyně Ivana Bednářová BA
Zdroj fotografií: Pixabay
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Webozdravi.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků