Toužíte zhubnout a chcete najet na zdravý životní styl. Jenže někde vzadu v hlavě stejně toužíte po sladkostech. Co s tím? Naučte se podle teorie psychiatra Dr. Steva Peterse „The Chimp Paradox“ udržet svoje rozmary pod kontrolou.
Už jste někdy po dni kalorického odříkání zmařili svou celodenní snahu o zdravý životní styl tím, že jste se místo dlouho plánované lekce cvičení natáhli na gauč a vrhli se na misku chipsů? V tom případě dobře víte, jak to vypadá, když zaúřaduje „vaše horší já“. Britský odborník na lidskou duši Steve Peters, který se mimo jiné zabývá psychologickou přípravou vrcholových sportovců, tuto temnou složku lidské osobnosti nazývá „šimpanzem“. Jak se dá nad tímto záškodníkem zvítězit?
Dva v jednom
Podle Petersovy teorie se v našem mozku v podstatě skrývají dva různí jedinci – evolučně pokročilejší „člověk“, který používá logiku, staví na faktech a chová se rozumně. A primitivnější „šimpanz“- vaše „horší já“, což je část mozku, která vás směruje k jídlu a sexualitě, jinými slovy k přežití a pokračování další generace. Je impulzivní, ztřeštěný a neslyší na rozumné argumenty. Vždycky, když se cítíte nebo chováte iracionálně, je za tím tato temná složka vaší osobnosti. Vaše „horší já“ veškeré snahy o dodržování zdravého životního stylu obtěžuje, jde mu jen o okamžitou odměnu. Chce potravu hned teď. A v co největším množství, aby se zásobilo na případné hladovění v budoucnu.
Poznejte nepřítele
Většina diet staví na vůli, potlačení chutí na tučné a sladké pamlsky a na ochotě převléknout se do sportovního oblečení a vyrazit běhat do parku. Jenže vaše „horší já“ je velice silné a vůlí se mnohdy prostě zvládnout nedá. Místo nasazení vůle do nerovného boje je lepší naučit se tohoto „šimpanze“ v sobě dostat chytrými triky tam, kde ho potřebujete mít. Prvním krokem je, že kdykoli vás přepadne neodolatelná chuť na smažený sýr s hranolky nebo na bojkotování pravidelného cvičení, uvědomte si, že ve vás právě převzal vládu váš osobní „šimpanz“. Když svého nepřítele poznáte a dokážete ho spolehlivě identifikovat, naučíte se s ním lépe zacházet. Můžete si pro něj dokonce i vymyslet vlastní přezdívku.
Ochočte si svoje „horší já“
Vaše „horší já“ strašně rádo vyhrává a živelně se raduje z každého viditelného pokroku. Sestavte si barevnou tabulku, na kterou zaznamenáte své cíle od těch nejmenších až po ty vzdálenější. Tento motivační nástroj pak připevněte na dobře viditelné místo – například na dveře ledničky. Pamatujte na to, že vaše „horší já“ miluje rychlé výsledky. Proto si dávejte předsevzetí na co nejmenší časové úseky. Namísto všeobecného „odteď se budu stravovat zdravě“ si naplánujte „během příští hodiny si místo kalorických bomb dám něco zdravého“. Když bude i přesto pokušení nesnesitelné, místo nerovného boje se svým „horším já“ ho odkliďte do bezpečí. Odejděte z jídelny, na večírku se vzdalte od švédského stolu a v hypermarketu se přesuňte co nejdál od zóny se sladkostmi a lahůdkami.
Cesta strojem času
Během obzvlášť silného útoku svého „šimpanze“ si představte, že cestujete strojem času na závěr dne. Vžijte se do představy, že jste celý den jedli zdravě a užijte si ten pocit spokojenosti a lehkosti. Pak se vraťte zpátky do přítomného okamžiku. Uvidíte, že vaše „horší já“ bude o poznání poslušnější. Co však na něj v žádném případě neplatí, jsou negativně formulované zákazy. Tváří v tvář takovým omezením se chová jako tvrdohlavé dítě – prosazuje si svou. Zkuste příště klidně přitakat i svým nejdivočejším chutím a místo „sladkosti nesmím jíst“ si řekněte: „ano, pokud se tak rozhodnu, můžu si klidně dát dort se šlehačkou“. Možná vás překvapí, že jakmile pamlsek přestane mít příchuť zakázaného ovoce, najednou už nebudete mít tak silnou potřebu si ho naložit na talíř.
Připravila: Eva Čopíková