Plastická chirurgie není žádnou novinkou, i když původně bylo jejím cílem pomoci lidem po úrazech či nemocech. Useknuté nosy, uši či prsty byly totiž tehdy poměrně častou záležitostí.
Chirurgické zákroky byly přeci jen natolik rizikovou záležitostí (a zejména ten v oblasti hlavy nebo obličeje), že se jim lidé spíše vyhýbali. Dokud se nezačala používat anestezie, byly navíc spojeny s obrovskou bolestí.
Kořeny plastické chirurgie sahají až do starověkého Egypta, kde se lékaři zabývali spíše vylepšováním mrtvol než živých lidí. Je známé, že například mumie faraona Ramsese II. měla upravený nos. Jiné mumie egyptských panovníků měly tváře vycpané obvazy. Mrtví měli zkrátka i po smrti vypadat co nejlépe.
První plastické operace
Prokazatelné záznamy o prvních skutečných plastických operacích pocházejí ze 7. století z Indie. Šlo o operace nosu, při kterých se používala kůže odříznutá z tváří nebo čela. Ta se tvarovala pomocí kovových destiček a přišívala tam, kde bylo zapotřebí. Do nosních dírek se vkládaly dřevěné trubičky, které udržovaly průchodné dýchací cesty.
V Evropě zažila plastická chirurgie rozmach až v 18.stol. První operaci rtu provedl chirurg Chopard v roce 1792. Použil při ní kůži z krku. V roce 1891 představil Američan John Roe výsledek své operace, při níž mladé pacientce narovnal křivý nos. Za otce moderní plastické chirurgie je však považován Novozélanďan Sir Harold Gillies. Za první světové války se staral o vojáky, kteří utrpěli poškození obličeje. Rozmach plastických operací nastupuje v 60. letech 20.stol., kdy přichází na scénu silikon – látka, která se pro vylepšení těla používá dodnes.
Plastika v Čechách
Zakladatelem plastické chirurgie v naší zemi byl profesor František Burian. Také jeho zásluhou byla v Československu v roce 1932 plastická chirurgie jako první na světě uznána jako samostatný medicínský obor. Od té doby byla také přednášena studentům lékařských fakult Univerzity Karlovy. Profesor Burian získal první zkušenosti s plastickou a rekonstrukční chirurgií v době první světové války. Vytvořil celou řadu operačních postupů vrozených vad a poranění obličeje, rukou nebo popálenin.
V roce 1927 založil v Praze první oddělení plastické chirurgie. Nakonec se pracoviště usadilo v nemocnici na Královských Vinohradech, kde se stalo základem kliniky plastické chirurgie. Profesor Burian vychoval celou řadu výborných plastických chirurgů, kteří pokračovali v jeho stopách. Dnes je plastická chirurgie v České republice na světové úrovni. Česká republika se proto poslední dobou stává rájem takzvané zdravotní turistiky.
Připravila: Věra Hájková