Medicína

Tampóny versus vložky

Sbírání lístečků

Menstruace je přirozenou součástí života každé z nás. Během ní se nevyhneme používání hygienických potřeb. Kterým dáváte přednost vy?

Průměrná žena má v dnešní době za svůj život přibližně 400 menstruací. To je dostatečný počet na to, aby zjistila, jaké hygienické potřeby jí vyhovují. Jsou ženy, které nedají dopustit na klasickou vložku, jiné si zase neumí představit, že by v době menstruace používaly něco jiného, než tampon. Mnoho žen pak oba druhy hygienických potřeb kombinuje podle okolností. Třeba v souvislosti se sílou krvácení, podle toho, co dělají nebo co si chtějí obléknout. Ačkoli je výběr těchto intimních pomůcek velmi individuální, požadavky jsou stejné. Jde o pohodlnost, spolehlivost a diskrétnost. Vložky i tampony mají své přednosti i nedostatky a stojí za to si je připomenout.

Vložky
Existuje moho velikostí, tvarů, designů i balení menstruačních vložek. Vložky jsou ve své podstatě přirozenější než tampony, protože menstruační tekutina může volně odtékat z těla. Velice jednoduše také zkontrolujeme, zda je potřeba je vyměnit. Výhodou vložek je jejich jednoduchá aplikace, kterou zvládnou hravě i mladé dívky, které ještě neměly sexuální styk. Sáhněte po nich také ve chvíli, kdy si nemůžete umýt ruce, abyste si zavedli tampon. Moderní vložky už nám naštěstí nepřináší tolik problémů, jak to dokázaly „prkenné modely“ ještě před několika lety. Jsou tenké a tím i „neviditelné“ a téměř neprotékají. Dokážou absorbovat menstruační krev a odvést ji do jádra vložky tak, aby nepotřísnila spodní prádlo a současně aby nevznikl nepříjemný zápach. I přes tyto vlastnosti je některé ženy nemají v oblibě. Je to hlavně o pocitu, že se může vložka v kalhotkách hnout, bude vidět nebo prosákne, může být také nepříjemně cítit. V některých situacích jsou pak vložky vysloveně nevhodné, a to zejména při koupání a sportování.

Tampony
Světlo světa spatřily později než vložky a původně byly určeny jen pro občasné nošení. Dnes s nimi můžete v klidu a pohodlí zvládnout každý den menstruace. Stejně jako u vložek, i u tamponů si můžete vybrat z celé řady druhů, velikostí a variant. Největší předností tamponu je jeho naprostá diskrétnost. Z těla vám po jeho zavedení do pochvy kouká jen krátký provázek. Za ten stačí pouze zatáhnout, až si budete chtít tampon vyměnit. Tampony jsou z hlediska hygieny vhodnější než vložky. Krev do sebe absorbují uvnitř těla. Tak nehrozí nepříjemný pocit vlhka, který můžete mít s použitím vložky zejména ve dnech, kdy je krvácení nejsilnější. Tampony oceníte zejména při sportování. Můžete se s nimi bez obav i koupat, což s ani sebelepší vložkou prostě nejde. Ptáte se na nevýhody? Některým ženám vadí zavádění tamponu do pochvy, které vyžaduje trochu cviku a je náročnější i na hygienu. A mnohé z nás také nesnesou pocit, že mají v těle něco nepřirozeného. Potíže vás mohou potkat, pokud sáhnete po špatné velikosti. Mini tampon vám při silném krvácení proteče, XL velikost může zase nepříjemně vysušit sliznici pochvy. 

Text: Zuzana

Foto: archiv

3.12. 2012

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Webozdravi.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků