Medicína

Mykóza nohou číhá na každém kroku

Sbírání lístečků

Přišlo léto a s ním i doba sandálků a chození naboso a přáli bychom si, aby byly naše nožky co nejkrásnější. Bohužel právě v létě na nás také na mnoha místech číhá zvýšené riziko nepříjemného strašáka jménem mykóza nohou. Kdo toto kožní onemocnění někdy zažil na vlastní kůži, ví, že nejde vůbec o nic příjemného. Provází ho zčervenalá, loupající se kůže, svědění, pálení, někdy až bolest.

Jde o infekční onemocnění, kterým trpí v České republice dokonce až čtvrtina populace! Způsobují ho kvasinky, parazitické houby a plísně, nejčastěji dermatofyty, kterým se daří v teple a vlhku. Proto jsou nohy právě ideálním místem pro jejich rozmnožování. Pokud je navíc zavřeme do neprodyšné obuvi, riziko onemocnění zvyšujeme.

K nákaze dochází při kontaktu naší kůže s výtrusy houby. Olupující se kůže z nohou nemocného člověka takové výtrusy obsahuje, takže když se dostanou do kontaktu se zdravou kůží, mohou ji infikovat. Proto se nakazíme nejčastěji na veřejných koupalištích, v bazénech, společných sprchách, ve fitness studiu nebo v hotelových pokojích. Vzhledem k množství a různorodosti návštěvníků je třeba, aby provozovatelé ve zvýšené míře dbali na hygienu a údržbu zařízení, kde ve zvýšené míře dochází zprostředkovaně k úzkému kontaktu, ať už s vybavením či kontaminovanou vodou. Nedostatečně udržovaný povrch cvičebních strojů a pomůcek, špatně vyprané používané textilie, nevhodné podložky a vlhké rohože mohou lidem s citlivou pokožkou přivodit plísňová onemocnění jedna dvě. Plíseň – mykóza – nejčastěji napadá kůži nohou, vyskytuje se zejména v meziprstí a na ploskách chodidel. A pokud se nohy včas neléčí, může se po čase rozšířit i na nehty.

Hodně lidí zpočátku ani nezpozoruje, že jejich nohy onemocněly mykózou. Svědění či pálení mezi prsty, změny barvy kůže nebo její nadměrné olupování, drobné puchýřky na chodidle – to všechno považují za cosi běžné, co čas od času postihne každého. A když pak po čase zjistí, že tyto projevy nebyly tak úplně normální, stydí se jít k lékaři nebo do lékárny a přiznat, že mají plíseň na nohou. Klasická léčba bývá zdlouhavá a zpravidla trvá až několik týdnů, což mnoho pacientů odradí. Mnoho lidí přestanou postižená místa mazat hned, jak zmizí příznaky v domnění, že jsou vyléčeni. V těchto případech se často onemocnění vrací a léčba se míjí účinkem. Kromě dodržení délky léčby je třeba také dbát na důslednost v častém mazání postižených míst. 
 

Správně častého mazání bychom měli  dbát na preventivní zásady:

  • Je třeba zaměřit se na obuv! Noste pokud možno vzdušné otevřené boty, pokud je to možné, tak i v zaměstnání.
  • Obuv během dne střídejte (rozlišujte obuv vycházkovou, pracovní, pro volný čas).
  • Pokud máte uzavřené boty, volte do nich bavlněné ponožky (samozřejmě pokud je to možné, ke kostýmku a punčochám to asi nepůjde) a měňte je alespoň jednou denně.
  • Zpocenou obuv nechte pořádně vyschnout.
  • Udržujte nohy v suchu – v případě potřeby používejte přípravky zabraňující pocení.
  • Pro návštěvy koupališť, bazénů a společných sprch ve fitness centru se vybavte gumovými žabkami.
  • Během léčby desinfikujte textilie, které jsou v kontaktu s postiženou kůží – vhodný je např. roztok bílého Ajatínu. Pokud je to možné, textilie vyvařte.
  • Pokud vás mykóza sužuje dlouhodobě, je nezbytná konzultace s dermatologem

 

Text: Zuzana
Foto: iStock
19.6. 2019

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Webozdravi.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků