Tento podzimní čas je pro adaptabilitu organismu velice náročný, protože podle tradiční čínské medicíny se mění takzvané fáze. Rovněž se ovšem uvádí, že plíce jsou baldachýnem srdce, proto se o ně začněte více starat.
Udržujte si dobrou náladu, třeba i maličkostmi; budete to potřebovat. Toto období totiž provází truchlení, strach a deprese.
Jak poznáte oslabení plic?
Projevují se především tlakem v hrudníku, kdy se nemůžete donadechnout. Rovněž hrozí potíže v oblasti krční a hrudní páteře. Kritická doba plic je od 3. do 5. hodiny ranní; v tento čas se můžete potit na hrudníku nebo vás vzbudí kašel. Dejte si pozor: bronchitida, rozedma plic nebo úplně obyčejný kašel je už důsledkem trvalejšího oslabení plic. Vaše pokožka také dýchá a proto při oslabení plic dochází k častým modřinám, objevují se vřídky a ekzémy.
Nepřehlédněte: V psychoemocionální oblasti se dýchání spojuje se schopností přijímat, aniž byste hodnotili a propouštěli, aniž byste měli smutek. Problémy s dýcháním svědčí právě o těchto poruchách.
Co pro sebe můžete udělat?
Doporučujeme často pobývat venku, i když tomu počasí zrovna nepřeje, a jak to jen jde, větrejte. Začněte souznít s přírodou, která se pomalu chystá k zimnímu spánku, omezte noční společenské aktivity, zejména v zakouřeném prostředí. Dejte přednost meditaci a relaxaci v klidné a vyvětrané místnosti, trénujte dechová cvičení.
Posilněte se!
Protože podzim přináší sucho, užívejte zvlhčující potraviny a hlavní jídla konzumujte o něco dříve než v létě. Ubývá přirozené denní světlo, snažte se raději jít i dříve spát, abyste si udrželi dostatek energie. Pokašláváte? Uvařte si čaj z anýzu a fenyklu: jednu kávovou lžičku rozdrcených semínek zalijte vařící vodou, nechte 20 minut odstát a po každém jídle vypijte 1 šálek.
Doporučené potraviny
Ryby: sladkovodní i mořské
Maso: kachna, vepřové
Luštěniny: bílé fazole
Obiloviny: takzvané Jobovy slzy (divoká tráva), rýže, kroupy, ječmen
Zelenina: čínská vosková dýně, česnek, pórek, mrkev, ředkvička, zázvor, mladé bílé hlavičky cibulky, kysané zelí, bílá ředkev
Ovoce: hroznové víno, hrušky, tomel, sladké brambory, mišpule, kyselá jablka, grepy, citróny, sušené meruňky, mandarinky, švestičky umeboši, kaki
Mléčné výrobky: kravské mléko a kysané produkty
Koření: koriandr, lékořice, kmín, anýz, fenykl, skořice
Ostatní: arašídy, lotosový květ a kořen, med, hříbky, olivy, melasa, vlašské ořechy, jedlý kaštan, ženšen, čaj z plodů šípku, tofu, řasy wakame
Text: Hana Bednářová,www.doprejsi.cz
Foto: iStock
1. 11. 2012