Wellness

Klimatizace: jak se správně používá a na co si dát pozor

Sbírání lístečků

Léto je za dveřmi a blíží se doba, kdy budeme zapínat klimatizaci a snažit se ochladit vzduch. Ať už to bude v autě, v kanceláři, v nákupních centrech nebo doma, bylo by dobré ji správně používat. A na co se zaměřit před prvním spuštěním po dlouhé odstávce přes zimní období.

Před prvním spuštěním provreďte zevrubnou kontrolu celého systému včetně výměny vstupních filtrů a včetně provedení desinfekce. Celou proceduru můžeme svěřit autorizovanému servisu nebo dle manuálu klimatizace provést svépomocí. Interval čištění záleží na prostředí, ve kterém klimatizaci používáte. Např. u automobilů se doporučuje čištění provádět minimálně jednou ročně. U ostatních systémů pak podle aktuálního znečištění. Přičemž platí pravidlo, že čím špinavější prostředí ve kterém klimatizaci provozujeme, tím častější čištění.

V čem nám vlastně klimatizace tak významně pomáhá a v čem nám může škodit

Bezesporu největším přínosem klimatizace je zajištění příjemného mikroklimatického prostředí v prostoru kde klimatizaci používáme. Místem s nejhojnějším využíváním klimatizací budou automobily, kde v přeneseném významu plní i funkci bezpečnostní. Pokud je totiž řidič dlouhodobě vystaven teplotám nad 25°C, může se u něho dostavit pocit malátnosti a ospalosti. To může vést až k fatálním následkům.

V obecné rovině se dá správné použití klimatizace shrnout do 3 bodů:

Vyvětrat

Před samotným spuštěním klimatizace po usednutí do vyhřátého vozu prve vyvětrejte za pomocí otevřených oken.

Správně nastavená teplota

Abychom zabránily teplotnímu šoku při vystupování z vychlazeného auta do vyhřátého venkovního prostoru, nastavený rozdíl mezi venkovní teplotou a teplotou v autě by neměl přesáhnout 6°C. Při déle trvajících cestách můžeme nastavit i teplotu nižší. Ale nesmíme zapomenout před ukončením jízdy postupně teplotu ve voze zvyšovat a v ideálním případě i klimatizaci úplně vypnout ještě před zastavením vozu. Ať se vyhneme teplotnímu šoku a zároveň proto, aby se z klimatizačního systému odpařila přebytečná vlhkost.

Údržba

Pro správnou funkčnost klimatizace ji zapněte cca jednou za 14 dní. A to i v zimním období. Minimálně jednou ročně vyměňte kabinové filtry a proveďte kompletní desinfekci klimatizačního systému.

Chyby při používání klimatizace

Nastavení příliš nízké teploty a nesprávně směrované výduchy větrání

„V případě nasměrování výduchů klimatizace přímo na tělo řidiče nebo spolucestující může dojít např. k zatuhnutí trapézových svalů, bolesti krční páteře, které může vést až k jejímu zablokování,“ vysvětluje specialista na vliv faktorů prostředí Eduard Ježo.

Nesprávná údržba

„Vzhledem k principu fungování klimatizace, která mimo chlazení odebírá ze vzduchu vlhkost, která se sráží ve výparníku, kde vlivem zachycených nečistot vzniká příhodné prostředí pro roztoče, bakterie, viry a plísně. Všechny uvedené skutečnosti v nejlepším případě povedou „pouze“ k tomu, že v prostoru vozu budeme pociťovat tzn. zatuchlý vzduch, ale co je daleko horší budeme do vozu vhánět i mikroskopické částečky ve výparníku zachycených alergenů, které v průběhu jízdy celá osádka vozu vdechuje,“ dodává Eduard Ježo.

Připravila: Věra Hájková

Zdroj informací: Zdravotní ústav v Ostravě, specialista na vliv faktorů prostředí Eduard Ježo
Zdroj fotografií: Pixabay
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Webozdravi.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků

UŽIVATEL