Wellness

Zdravé a silné zuby

Sbírání lístečků

Přejte si mít zdravé a silné zuby. Při nedokonalé nebo nepravidelné péči o zuby patří mezi běžné jevy nepříjemný zápach z úst, tvorba zubního povlaku, zánět dásní nebo zubní kaz. Znáte rady, které Vám pomohou se těchto příznaků zbavit?

Vyberte si správný kartáček

Na trhu je dnes velké množství zubních kartáčků, které jsou z hlediska designu přímo vyšperkované. Bohužel s praktickou stránkou už je to horší. Při volbě správného typu kartáčku je dobré obrátit se na dentální hygienistku nebo Vašeho zubního lékaře, kteří doporučí konkrétní kartáček a vhodnou techniku na míru. Obecně se ale dá říci, že správný kartáček by měl mít délku hlavice pokrývající cca 2 – 2,5 zubu a vlákna by měla být středně měkká nebo měkká. Zubní pasta by měla obsahovat fluorid a hlavně by Vám měla „chutnat“, abyste kvůli nepříjemné chuti nezkracovali dobu čištění zubů.


Správná technika čištění

Kromě času, který čištění zubů věnujete, je velmi důležitá i technika. Vhodnou techniku čištění doporučí odborník podle stavu chrupu a možností pacienta. Obecně řečeno jsou nejlepšími metodami stírací a vibrační. Mnohem méně pak metoda kroužků (především u dětí). Každému zubu je třeba se věnovat opakovaně a žádný nevynechat.


Věnujte zubům dostatek času

Právě doba čištění je při ústní hygieně základem. Lidé ji dost často zkracují, protože mají pocit, že ztrácí čas. Pokud je to i Váš případ, používejte menší množství pasty a čistěte si zuby například u televize. Důležité je zabývat se všemi partiemi dostatečně dlouho a neodbývat zadní část chrupu. Po vyčištění si pro kontrolu zkuste přejet zuby jazykem. Měly by být hladké, bez povlaku.


Věnujte pozornost mezizubním prostorům

Plošky zubů jsou prvním krokem, druhým jsou mezizubní prostory. Ty stačí čistit jen večer před spaním, ale o to pečlivěji. Správné je k tomu používat mezizubní kartáčky a zubní nit. Není snad ani potřeba dodávat, že zubní nit je vhodná pouze na jednorázové použití, zatímco zubní kartáček je třeba vyměnit až za dva, tři měsíce. Dříve, pokud jsou vlákna roztřepená nebo zohýbaná či po prodělaném přenosném onemocnění.

 

Připravila: Katka
Foto: iStock
15. 4. 2020

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Webozdravi.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků