Medicína

Nejlepší pití v parných dnech? Čistá voda!

Sbírání lístečků

Pitný režim. Dvě slova, která s příchodem horkých letních dnů slyšíme stále častěji. Pitný režim, ale dodržuje důsledně jen málokdo. Pravidelný přísun vhodných tekutin je přitom základem zdraví dětí i dospělých.

Voda tvoří dvě třetiny našeho organismu. Dospělý člověk by měl přitom v závislosti na klimatických podmínkách a na fyzické aktivitě denně vypít něco mezi jeden a půl až třemi litry tekutin. I když se názory odborníků na přesné množství občas liší, dobrou pomůckou je pravidlo vypít asi 50ml na kilogram tělesné váhy denně. Důležité je pít pravidelně a zvolit správné nápoje, protože ne všechno, co teče, je vhodné na zahnání žízně.

Pravidelnost navíc znamená pít průběžně během celého dne a nečekat, až se dostaví pocit žízně. Když vám totiž tělo začne vysílat tento signál, znamená to, že voda vám už v těle chybí. Nárazové pití většího množství tekutin, které velkou žízeň vyvolá, také tělo jen zbytečně zatíží a velká část tělem projde nevyužitá. Zvláštní pozornost věnujte dětem, které si příjem tekutin ještě samy nedokáží sledovat a v zápalu hry často ignorují i vlastní žízeň.

Pro zdravou hydrataci, tedy optimální pitný režim, není důležité jen množství přijatých tekutin, ale i jejich kvalita a složení. Kvůli svému dehydratačnímu účinku by se např. káva, černý čaj a alkohol do přijatých tekutin vůbec neměly počítat, stejně jako mléko, které se považuje spíše za potravinu. Naopak ideálním základem pravidelného pitného režimu je nedochucovaná, nesycená pramenitá voda. „Voda je pro organismus nejpřirozenější tekutina a nezatěžuje ho přidanými cukry, konzervačními látkami nebo umělými příchutěmi, které na svoje zpracování v těle opět vodu jen spotřebovávají. Nejvhodnější na pití během dne jsou proto přírodní pramenité vody s obsahem minerálních látek do 500mg/l, např. kojenecké vody, “ říká MUDr. Eva Beňová, pediatrička s více než 35-letou praxí.

Správná pramenitá voda tělu zároveň pomůže doplnit potřebné minerální látky a stopové prvky. Vybírejte takové, které mají nízký obsah sodíku, ale vyvážený poměr vápníku a hořčíku přibližně 2:1 a obsahují i jiné prospěšné minerály. Právě kojenecké vody jsou vynikající volbou, protože musí splňovat přísná kritéria kvality a na rozdíl od běžných perlivých vod vaše tělo při pravidelné konzumaci nezatíží překyselováním ani nadbytkem minerálů. Např. kojenecká voda Lucka existuje i v několika „dospěláckých“ verzích spolu s praktickou sportovní lahví. Díky nižší mineralizaci, optimálnímu poměru vápníku a hořčíku, nízkému obsahu sodíku a pro tělo prospěšnému mírně zásaditému pH 7,6, ji jako základ pitného režimu doporučují i odborníci, a to nejenom dětem, ale i dospělým. Na rozdíl od vody z vodovodu mají navíc kojenecké vody přísnější limity i pro obsah nebezpečných dusičnanů a dusitanů a nesmí být chemicky dezinfikované, takže jejich čistota je úplně přirozená. Můžete si být zkrátka jistí, že když jsou vhodné pro ty nejmenší, jsou určitě vhodné i pro vás.

Proto mějte sklenici vody vždy po ruce!

Připravila: Zuzana
Foto: archiv
22. 6. 2021

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Webozdravi.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků