Wellness

4 zásady jak udržovat roztok na čočky v dobré kvalitě

Sbírání lístečků

Roztok k čočkám není jenom obyčejná voda, ale důležitá součást vybavení k tomu, abychom svoje „druhé oči“ mohli vůbec používat. Klasické kontaktní čočky potřebují být neustále zvlhčené a pokud možno bez bakterií a usazenin. Jestliže ale péči o roztok a následně o čočky zanedbáte, hrozí vám záněty.

Nenechte se ale zastrašit hned ze začátku. Nic hrozného vás nečeká, pokud dodržíte pár jednoduchých zásad pro údržbu roztoku:

 

  1. Základním kritériem je sterilita. Aby zůstal roztok na kontaktní čočky dokonale čistý, nedotýkejte se kapátkem žádných povrchů. Ač se to nemusí zdát, všechno kolem nás může být zdrojem bakterií a ty se pak naneštěstí z roztoku přenášejí do oka.
  2. Také desinfekční funkce roztoku je klíčová. Jakmile ji roztok ztratí, stane se z něj nakonec opravdu jen toxická voda. Dodržujte proto doporučenou dobu jeho používání a nepřekračujte datum expirace!
  3. Dávejte si pozor také na kontaminaci. Roztok v pouzdře, kde byly přes noc čočky, vždy vylijte. Po noci čištění vašich kontaktních čoček už roztok nemá klasicky desinfekční vlastnosti. Opakované používání roztoku nikdy nezkoušejte.
  4. A nakonec poslední zásada – roztok nenahradíte! Uživatelé čoček jsou velmi vynalézaví a používají místo něj třeba destilovanou, v horším případě převařenou vodu. Nic ale svým složením speciální roztoky na kontaktní čočky opravdu nepřekoná.

Jak si roztok vybírat?

Otázku „jaký roztok vybrat?“ si musí každý nositel kontaktních čoček jednou položit. A odpověď není nikdy jednoznačná. Všechno totiž záleží na osobních preferencích, protože většinu současných roztoků na trhu lze využívat ke všem druhům měkkých čoček. Pokud jste zvyklí na určitý druh roztoku, neměňte jej.


V zásadě platí, že čím více má roztok konzervačních látek, tím účinněji uchovává a čistí kontaktní čočky. Jestliže máte oči citlivější, raději si pořiďte roztok s nižším obsahem těchto látek.


Velmi účinné jsou také roztoky, které mají stejné pH jako pH slz, čímž jsou pro oko přirozenou látkou. Mezi roztoky, které mají stejné pH jako slzy patří například Biotrue Multi Purpose.

Komerční prezentace
Foto: iStock
26. 7. 2016
 

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Webozdravi.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků