Téměř každá rodina na světě je nějakým způsobem zasažena rakovinou, která je dle dat Světové zdravotnické organizace zodpovědná za každé šesté úmrtí na světě. Přestože rakovina si své oběti nevybírá, existuje několik doporučení, které mohou pravděpodobnost jejího výskytu snížit.
Rakovina je jednou z nejnebezpečnějších nemocí na světě. Ročně na ni zemře téměř devět milionů lidí. Ačkoli některé druhy rakoviny jsou způsobeny dědičně, zhruba jedna třetina případů je zapříčiněna pěti hlavními faktory: nadváha, malý příjem ovoce a zeleniny, nedostatek pohybu, kouření a konzumace alkoholu. Světový fond pro výzkum rakoviny zveřejnil několik rad a doporučení, které možný výskyt rakoviny limitují a v případně výskytu pomohou s jejím zvládnutím.
1. Udržujte si zdravou váhu
Udržovat si zdravou váhu po celý život má pozitivní účinky pro naše tělo i mysl. Časté výkyvy hmotnosti, drastické diety či přejídání jsou velmi vyčerpávající pro náš organismus, což může vést ke zvýšenému riziku mnoha těžkých nemocí, mezi které patří i rakovina. Pokud je vaše BMI v některé z nebezpečných zón, shodit či ubrat pár kil může mít velmi pozitivní účinek na celkové zdraví. Obezita je jednou z hlavních příčin hned 12 typů rakoviny, jedná se např. o rakovinu jater, ledvin, žaludku či střev.
2. Hýbejte se
Fyzická aktivita by měla být součástí každého dne. Základním pravidlem je více chodit a méně sedět. Pokud tedy trávíte hodně času v kanceláři u počítače, nezapomeňte se jednou za čas protáhnout a projít. Tělesnou aktivitou bychom měli každý týden strávit minimálně 150 minut. Není nutné se někde dřít v posilovně, ideální na prokrvení těla a zlepšení našeho zdraví jsou lehká kardiocvičení, jakými je chůze a běh. Pravidelná tělesná aktivita snižuje riziko hned třech druhů rakoviny – střev, prsu a dělohy.
3. Nezapomínejte na obilniny, zeleninu, ovoce a fazole
Jedna věc je udržovat si zdravou váhu a tělesnou kondici, druhá je jíst ty správné potraviny. Obilniny, zelenina, ovoce a fazole by měly tvořit tři čtvrtiny vašeho jídelníčku. Zbylá jedna čtvrtina může být tvořena masem a dalším jídlem bohatým na protein. Co se ovoce a zeleniny týče, denně bychom je do sebe měli dostat pětkrát. Jedna porce ovoce či zeleniny je přitom zhruba 80 gramů. V oblasti masa bychom se měli vyhnout jeho přebytečné konzumaci. Pro tělo je nejškodlivější červené maso, které bychom neměli mít na talíři více jak třikrát týdně. Přehnaná konzumace červeného masa může vést k rakovině střev.
4. Omezit fastfoody a vysokokalorické pochoutky
Pokrmy z fastfoodových řetězců by se na našem jídelníčku měly vyskytovat opravdu jen výjimečně. Dobroty jako jsou čokolády, sušenky a smažené brambůrky bychom si měli nechat jen na speciální příležitosti. Přehánět by se to nemělo ani s pečivem. Pokud se však bez krajíce chleba neumíte obejít, vyzkoušejte některý z žitných či obilných chlebů, které jsou pro naše zdraví lepší. To samé platí i pro slazené nápoje. Kola i většina džusů obsahují vysoký podíl cukru. Dodržování pitného režimu je důležité, nejlepší je však pít dostatek vody.
5. Pokud alkohol, tak s mírou
Pro prevenci rakoviny je samozřejmě nejlepší zříci se alkoholu úplně a to především toho tvrdého. Pokud si však rádi vychutnáte osvěžující drink po těžkém dni v práci, nezapomínejte na míru. Řešením, jak konzumaci alkoholu limitovat, je prokládat alkoholické nápoje dostatečným množstvím vody. Na závěr je dobré určit si pár dní v týdnu, kdy se alkoholu zdržíte úplně. Přehnaná konzumace alkoholu vede k vyššímu riziku výskytu rakoviny prsu, střeva, jater či jícnu.
6. Tabák tedy rozhodně ne
Tabák drží první příčku, pokud jde o viníky rakoviny. Jestliže patříte mezi kuřáky, zbavit se tohoto zlozvyku by měl být první krok ke zdravějšímu životnímu stylu. Při kouření také myslete na lidi ve svém okolí. I sekundární vystavení tabákovému kouři je pro lidský organismus nebezpečné. Tabákové výrobky a tabákový kouř obsahují celou řadu chemikálií, které ničí naše DNA. Oslabené či poničené DNA se poté neumí správně bránit a je pro rakovinu snadnou kořistí. Kouření je jednou z hlavních příčin velkého množství rakovin, nejčastěji se jedná o rakovinu plic, krku, ústní dutiny, močového měchýře a slinivky.
7. Vždy buďte připraveni
I pokud žijete zdravě, jíte ta správná jídla, sportujete a nekouříte ani nepijete, tak se k vám může rakovina dostat a radikálně změnit život vám i vašim nejbližším. Jedná se o zákeřnou nemoc, jejíž příchod je nevyzpytatelný, léčení zdlouhavé a také finančně velmi náročné. Pokud si chcete ušetřit alespoň ty finanční starosti, pro případ vážných nemocí se pojistěte. Nyní můžete využít speciální akci Pojišťovny České Spořitelny. Pokud si od 17. září do 31. prosince 2018 sjednáte pojištění vážných nemocí v rámci FLEXI životního pojištění a v budoucnu onemocníte rakovinou, pojišťovna vám vyplatí dvojnásobek sjednané částky. Akce je určená jak pro nové, tak i stávající klienty. Pojištění vám tak pomůže pokrýt výpadek příjmu, když kvůli potřebnému léčení nebudete moci pracovat, a zvýšené náklady spojené s léčbou. Více na www.flexi.cz/akce.
Zdroj:
https://www.wcrf-uk.org/sites/default/files/10-ways-to-protect-yourself-against-cancer.pdf
Připravila: Katka
Foto: freeimages
9. 11. 2018