Medicína

ADHD: Jak na poruchu pozornosti

Sbírání lístečků

Některé děti chvíli neposedí a jsou jak z hadích ocásků. Většinou z toho, jak se říká, vyrostou. Jenže u některých neposedů se potíže spíše zhoršují. Je na místě položit si otázku, zda je zakopaný pes v temperamentu nebo v ne zrovna ideální výchově, či je na vině ADHD.

O vývojové poruše s hyperaktivitou známé také pod zkratkou ADHD se dnes mluví i píše hodně a leccos se na ni svádí. Trpí-li dítě skutečně touto poruchou musí určit odborníci. U malých dětí se příznaky neprojevují tak jasně, jako u školáků. Podle webu adehade.cz není diagnostika vývojových poruch jednoduchá. K tomu, aby byla skutečně potvrzena, je zapotřebí dlouhodobé sledování dítěte a intenzivní spolupráce školních zařízení a rodičů. Ze strany odborníků se na tomto náročném procesu podílí jednak dětský psychiatr, psycholog, a zároveň speciální pedagog.

Nejsou hloupé

Podle National Institute of  Mental Health je mnoho dětí, u kterých je prokázána ADHD, inteligentních, ačkoli mohou trpět i specifickými poruchami učení. Jsou nepozorné a mají problém udržet pořádek. Jsou hyperaktivní. Vrtí se a mluví, i když to není vhodné. Mohou ostatní děti vyrušovat. Není důvod hned nad školáčkem lámat hůl a podléhat panice. Včasná léčba mu pomůže vše dobře zvládat. Máte-li podezření, že vaše dítě může trpět ADHD, obraťte se na svého pediatra. Ten vás pošle na vyšetření k příslušným odborníkům.

Existuje řešení

Pokud se porucha skutečně prokáže, s největší pravděpodobností předepíše psychiatr dítěti medikamenty. Rodiče se však nemusí obávat, dnešní léky nejsou uspávací, ale pomohou dětský mozek usměrnit tak, aby mohl fungovat „normálně“ a umožnil dítěti soustředit se a držet projevy ADHD pod kontrolou.

Kromě užívání léků je důležitý individuální přístup a přizpůsobení učebnímu plánu a je třeba brát v potaz také správnou výživu dětí. Podle webu webmd.com můžou pomoci omega-3 mastné kyseliny. Ta má vliv na správný vývoj mozku a mentálních schopností dítěte.

Připravila: Věra Hájková

Zdroj informací: www.nimh.nih.gov/health/topics/attention-deficit-hyperactivity-disorder-adhd, www.adehade.cz/adhd-dulezite-otazky-a-odpovedi/, www.webmd.com/add-adhd/childhood-adhd/vitamins-supplements-adhd, www.healthline.com/health/adhd/supplements
Zdroj fotografií: Pexels
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Webozdravi.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků