Minulý týden jsme si vysvětlili, jak fungují olejové masáže a které oleje je vhodné používat, dnes se konkrétně zaměříme na jejich provádění.
Délka klasicky prováděné ájurvédské olejové masáže se odvíjí od věku dotyčného. Například u dětí je vhodná doba zhruba od 20 minut, u dospělých třeba i 45 minut. V domácích podmínkách ji samozřejmě můžete zkrátit. Co je podstatné? Masáže neprovádějte těsně po jídle, a v případě dospělých se ani nedoporučuje před nimi požívat alkohol.
Jak správně masírovat
Připravte si ručník, který rozložte pod sebe, a asi půl šálku oleje, jenž zahřejte. Masáž začnete od dolních končetin, od špiček prstů, olej nanášejte jemnými pohyby vždy od kraje ke středu těla. Používejte celou dlaň. Zpracujte chodidla, lýtka, stehna, pak ruce, hrudník, břicho, hýždě a nakonec záda. Pozor – partie břicha a kolem srdce masírujte velice jemně.
Samozřejmě byste neměli zapomenout ani na krk a hlavu. Začněte na vrcholu hlavy a postupujte od temene k okraji. Nebojte se olej vtírat až ke kořínkům vlasů.
Chvíli potrvá, než začne působit, a i pak se doporučuje počkat zhruba 30 minut. Proto nespěchejte a až budete mít celé tělo namasírované, relaxujte. Dostatečně pijte, nejlépe teplou vodu,a to i po masáži, poslouchejte uklidňující hudbu nebo si čtěte oddechovou literaturu. Na závěr se osprchujte teplou vodou bez mýdla.
Nasja: masáž nosu
Tradiční zdroje praví, že náš nos je bránou k vědomí a první cestou vedoucí k vnitřnímu uzdravení. Jak na to? Až budete mít za sebou masáž těla, pak si lehněte a mírně zakloňte hlavu tak, aby nosní dírky směřovaly kolmo ke stropu. Do nosu naneste trošku oleje – nejprve do pravé dírky 4 až 8 kapek, přitom ucpěte levou dírku. Nadechněte se tak, aby olej mohl vtéci hluboko. Počkejte pár minut a celý postup opakujte i s levou dírkou.
Potom si sedněte, na bezpečném místě zapalte předem připravené uhlíky, a až se rozehřeje, vložte na něj několik zrníček loupaného prosa. Opatrně se nakloňte nad kouř a pár minut inhalujte nosem.
Nosní masáž se považuje za dobrou prevenci nachlazení, ale i tehdy, když potřebujete podpořit imunitní systém, uvolnit nosní průduchy, a také se dobře vyspat.
Olejový výplach úst
Provádí se, abyste se zbavili škodlivin, jež se zde také hromadí. Ájurvéda rozlišuje více postupů. Například metoda kavala uvádí, abyste teplým olejem naplnili ústa, až se vám nafouknou tváře, a nechali olej působit zhruba 10 minut. Tento postup se doporučuje hlavně při potížích se zuby a dásněmi, včetně paradentózy.
Metoda gandúša říká, že byste měli malé množství oleje zahřát a vložit do úst, nebo po zahřátí na teplotu 110 stupňů zchladit, a poté používat. V ústech ho převalujte několik minut.
Připravila: Marcela s využitím zdroje Detoxikace léčivými oleji www.eminent.cz
Foto: iStock
17. 6. 2014