Krása

Akné v létě

Sbírání lístečků

Každá pleť potřebuje v létě zvýšenou péči, včetně té, kterou trápí akné. Co vám může prospět? A na co si dát pozor, aby právě léto u vás „neodstartovalo“ akné?

Více sluníčka a chlorovaná či mořská voda pleť vysušují, to je známá věc. Přesto v některých případech i slunce dokáže pleti prospět.
 

Není akné jako akné

Pokud se u vás akné projevuje hlavně záněty, tedy lidově řečeno podebranými pupínky například s příměsí hnisu, slunce se stane vaším přítelem – tyto zánětlivé projevy totiž dokáže redukovat. Jestliže však máte spíše rozšířené póry a více uhříků, na vás UV záření působí negativně.
 

Slunce jako startér akné

Dlouhodobé opalování nevede jen k předčasnému stárnutí pokožky (a to v lepším případě), ale také může v organismu odstartovat akné. Nutno ovšem podotknout, že toto se přihodí skutečně jen u lidí, kteří mají sklony k akné dané geneticky. Na druhou stranu je však škoda, když svou pleť zbytečně provokujeme.


Důležitá poznámka: akné vyvolané sluněním váš může „potkat“ nejen v zahraničí u moře, ale také v Čechách.
 

Za jak dlouho přijdou?

Doba, než se pupínky objeví, bývá být různě dlouhá – u někoho stačí pár dní, u jiného třeba měsíc. Proces zesilování rohové vrstvy je postupný. Může vzniknout po týdnu až měsíci působení záření. Někdy zesílí používáním méně kvalitních opalovacích krémů, které napomáhají ucpávání pórů,“ uvádí kožní lékařka, doc. MUDr. Monika Arenbergerová v rámci projektu atakujakne.cz.
 

Pozor na záněty

Vlhké a teplé prostředí není pro kůži s akné ideální. Může totiž dojít k přemnožení kožních bakterií a rozšíření zánětu do okolí. „Pokud se v takovém prostředí během dovolené vyskytnete, doporučuji intenzivně se věnovat hygieně. Nepoužívejte obyčejné mýdlo, ale speciální čistící produkty (gely, vody) určené na problematickou mastnou pleť. Dobrou službu udělá i Jarishův roztok, který v podobě obkladů dokáže kůži účinně vysušit,“ připomíná odbornice.
 

Přípravky na opalování i pro krásu

Každá pleť chce něco jiného. Mastnější produkty na opalování se hodí pro osoby se suchou kůží, gely pro muže a jedinci s mastnou pletí se sklonem s akné by měli užívat fluidní masťové základy (snadno se aplikují a kůži zbytečně nezatěžují).
A když jdete od vody a chcete se dát lidově řečeno do parády, nebo vyrážíte do práce, pečlivě si vybírejte i krémy, jež pleť sjednocují. „Mělo by se jednat o preparát, který není příliš mastný a těžký, aby nedocházelo k uzavírání pórů a přemaštění pokožky. Doporučuji lehčí masťové základy, jako jsou BB krémy nebo pudr,“ upřesňuje docentka.

Po létě pak vaše pleť bude vděčná, když ji budete intenzivněji dopřávat peeling. Pokud chcete mít jistotu jeho správného provedení, nabízí se vyzkoušet takzvaný lékařský peeling, který je účinnější a prováděný odborníky.

Připravila: Marcela
Foto: Pixmac
20. 7. 2020

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Webozdravi.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků