Prázdniny jsou za dveřmi, blázinec kolem dovolených začíná – zabalit, odjet, vybalit a za pár dní zase
zabalit, odjet, vybalit, vyprat, zabalit. Zajistit předání dětí babičkám a na tábory. Co všechno je třeba v létě stačit, abychom si ty prázdniny náležitě užili.
V celém tom koloběhu zapomínáme často na sebe. Co my sami potřebujeme, abychom doplnili síly a připravili se na maratón „běžného provozu“. Aromaterapeutka Stanislava Pujmanová pro vás vybrala éterické oleje, které se hodí při cestování.
Levandule
Prvním z olejů, který bych doporučila, je levandule (ideálně Lavandula angustifolia – Levandule úzkolistá). Levandule je báječný olej, který nám pomůže zklidnit se před cestou, odpočinout si a zkoncentrovat své síly. Pomáhá při neklidu, bolestech hlavy, snižuje „cestovní horečku“, snižuje krevní tlak. Pro tyto situace je vhodné namazat si ji na spánky a vnitřní stranu zápěstí. Je to olej, který celkově ochlazuje organizmus – je výborná po opalování. Má regenerační, protizánětlivé a protiinfekční účinky na kůži. Můžeme s ní ošetřit nejen sluníčkové spáleniny, ale i odřeniny a další drobná poranění. Pozor ale, pokud máme otevřenou ránu, nikdy neaplikujeme olej přímo do rány – ale okolo ní.
Levandule má zároveň schopnost odpuzovat hmyz a eliminovat jed v organizmu – tzn., že je výborná též na bodnutí hmyzem. Na lokální problémy – štípance, odřeniny ji můžeme použít i neředěnou. Při ošetření větších ploch vždy olej ředíme do základního oleje.
Tea tree
Druhý olej vhodný na dovolenou je tea tree. Tea tree je výborný při jakýchkoliv bakteriálních infekcích – ať už lokálních kožních problémech, nebo třeba při bolestech v krku (tady ho můžeme použít jako kloktadlo, případně do obkladu na krk). Hodí se i jako prevence proti poštípání hmyzem.
Ravinsara
Olej s obdobným účinkem jako tea tree. Vhodným při rýmách, nachlazeních a hlavně infekcích virového původu je ravinsara (Cinnamomum Camphora – varieta Ravinsara). Můžeme jí používat do masážních směsí, nebo v koncentrované podobě na chodidla a v případě dýchacích infekcí na nárty.
Máta peprná
Na cestovní nevolnost a trávicí problémy je výborná máta peprná. Mátu můžeme používat u dětí od šesti let a musíme si dát velký pozor na předávkování. V případě potřeby můžeme ředěnou mátu (v oleji, krému…) namazat na břicho. Pokud trpíte cestovní nevolností, zkuste nakapat cca 5 kapek neředěné máty na kapesník, který umístíte volně ve voze.
Citron
Pátým olejem, který je dobré mít po ruce je citron. Citron má čistící účinky. Osvěžuje prostředí i naší mysl. Dodává nám pocit uvolnění a radosti. Má chladnou energii – celkově ochlazuje tělo. Pozor ale, nepoužívejte citron, pokud se chystáte pobývat na sluníčku. Je fototoxický a mohl by vám způsobit na sluníčku pigmentaci na kůži. Při cestách do zahraničí jej můžete použít pro preventivní desinfekci vody – do lahve přidejte 1-2 kapky oleje. Před požitím vždy pořádně promíchejte. Citron můžete použít i ve formě obkladů (cca 10 kapek na 5 l vody) při horečkách. Obklady aplikujeme na lýtka a zápěstí. Pokud nemáme citronovou silici, můžeme pro tyto případy použít i šťávu z plodu citronu.
Eukalyptus
Poslední olej, který by se Vám na cestách mohl hodit je eukalyptus. Eukalyptus můžete použít při všech dýchacích problémech, kašlích alergického původu, infekcích dýchacích cest. Je výborný i jako ochrana před hmyzem.
Autor: aromaterapeutka Stanislava Pujmanová