Medicína

Aromaterapie na cesty

Prázdniny jsou za dveřmi, blázinec kolem dovolených začíná – zabalit, odjet, vybalit a za pár dní zase
zabalit, odjet, vybalit, vyprat, zabalit. Zajistit předání dětí babičkám a na tábory. Co všechno je třeba v létě stačit, abychom si ty prázdniny náležitě užili?! V celém tom koloběhu zapomínáme často na sebe. Co my sami potřebujeme, abychom doplnili síly a připravili se na maratón „běžného provozu“.

Aromaterapie v cestovní lékárničce


Levandule

Prvním z olejů, který bych doporučila je LEVANDULE (ideálně Lavandula angustifolia – Levandule úzkolistá). Levandulka je báječný olej, který nám pomůže zklidnit se před cestou, odpočinout si a zkoncentrovat své síly. Pomáhá při neklidu, bolestech hlavy, snižuje „cestovní horečku“, snižuje krevní tlak. Pro tyto situace je vhodné namazat si ji na spánky a vnitřní stranu zápěstí. Je to olej, který celkově ochlazuje organizmus – je výborná po opalování. Má regenerační, protizánětlivé a protiinfekční účinky na kůži. Můžeme s ní ošetřit nejen sluníčkové spáleniny, ale i odřeniny a další drobná poranění. Pozor ale, pokud máme otevřenou ránu, nikdy neaplikujeme olej přímo do rány – ale okolo ní.

Levandule má zároveň schopnost odpuzovat hmyz a eliminovat jed v organizmu – tzn., že je výborná též na bodnutí hmyzem. Na lokální problémy – štípance, odřeniny ji můžeme použít i neředěnou. Při ošetření větších ploch vždy olej ředíme do základního oleje.

Tea tree

Druhý olej vhodný na dovolenou je TEA TREE. Tea tree je výborný při jakýchkoliv bakteriálních infekcích – ať už lokálních kožních problémech, nebo třeba při bolestech v krku (tady ho můžeme použít jako kloktadlo, případně do obkladu na krk). Hodí se i jako prevence proti poštípání hmyzem.

Ravinsara

Olej s obdobným účinkem jako TEA TREE, vhodným při rýmách, nachlazeních a hlavně infekcích virového původu je RAVINSARA (Cinnamomum Camphora – varieta Ravinsara). Můžeme jí používat do masážních směsí, nebo v koncentrované podobě na chodidla a v případě dýchacích infekcí na nárty. Ravinsara je výborná také pro léčbu virových kožních infekcí, jako jsou třeba neštovice. V tomto případě používáme koncentrát přímo na jednotlivé pupínky v první fázi nemoci – ve stavu červeného pupínku. Jakmile puchýřek praskne, je dobré použít stejným způsobem levanduli.

Máta peprná

Na cestovní nevolnost a trávicí problémy je výborná MÁTA PEPRNÁ. Mátu můžeme používat u dětí od šesti let a musíme si dát velký pozor na předávkování. V případě potřeby můžeme ředěnou mátu (v oleji, krému…) namazat na břicho. Pokud trpíte cestovní nevolností, zkuste nakapat cca 5 kapek neředěné máty na kapesník, který umístíte volně ve voze.

Citron

Pátým olejem, který je dobré mít po ruce je CITRON. Citron má čistící účinky. Osvěžuje prostředí i naší mysl. Dodává nám pocit uvolnění a radosti. Má chladnou energii – celkově ochlazuje tělo. Pozor ale, nepoužívejte citron, pokud se chystáte pobývat na sluníčku. Je fototoxický a mohl by vám způsobit na sluníčku pigmentaci na kůži. Při cestách do zahraničí jej můžete použít pro preventivní desinfekci vody – do lahve přidejte 1-2 kapky oleje. Před požitím vždy pořádně promíchejte. Citron můžete použít i ve formě obkladů (cca 10 kapek na 5 l vody) při horečkách. Obklady aplikujeme na lýtka a zápěstí. Pokud nemáme citronovou silici, můžeme pro tyto případy použít i šťávu z plodu citronu.

Eukalyptus

Poslední olej, který by se Vám na cestách mohl hodit je EUKALYPTUS. Eukalyptus můžete použít při všech dýchacích problémech, kašlích alergického původu, infekcích dýchacích cest. Je výborný i jako ochrana před hmyzem.

Užijte si krásné léto a doufám, že za celé léto využijete jen hromadu levandulky, aby pomohla regeneraci vaší, sluncem do zlatova opálené, kůže.

Chcete-li se autorky na něco zeptat, najdete ji v naší poradně.

Autor: Stanislava Pujmanová, www.lucnikonik.cz
Foto: iStock
27. 6. 2019
 

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Webozdravi.cz na hlavní stránku Seznam.cz.


Diskuze: příspěvků