Medicína

Chřipka a užívání léků: na co si dát pozor

Sbírání lístečků

Také jste si zvykli, že když vás přepadne chřipka, skočíte si do lékárny a koupíte, co vás napadne? I v tomto případě je však třeba vzít rozum do hrsti, protože některé léky se navzájem „nemusí“.

Zdravý člověk sice většinou zvládne chřipku bez následků, ovšem oslabený organizmus je na tom hůře.

Jak se projevuje chřipka

Podle Národního zdravotnického informačního portálu má rychlý nástup, provází ji většinou vysoké teploty, silná bolest kloubů a svalů, rovněž hlavy, suchý dráždivý kašel, někdy i rýma či kýchání, výrazná únava. Přidat se může třesavka, případně bolest za hrudní kostí. U někoho chřipka přejde za jeden týden, u jiného potrvá dvojnásobně delší dobu. Na rozdíl od nachlazení se však proti chřipce dá očkovat (před vypuknutím epidemie), což se doporučuje zejména chronicky nemocným a seniorům.

Jak chřipku léčit

V první řadě byste měli zamířit do postele, klid na lůžku je opravdu důležitý. „Při bolestech hlavy a svalů se podávají analgetika, při horečce antipyretika, při suchém dráždivém kašli antitusika. Rovněž musíte dostatečně pít a dopřát si hojně vitamínů, zejména „céčka“, které zmírňuje projevy tohoto virového onemocnění a přispívá k normálnímu fungování imunity,“ doporučuje PharmDr. Ivana Lánová.

Jak užívat vícesložkové léky na chřipku

Vícesložkové léky nejsou pro každého. V lékárnách se prodávají také vícesložkové léky, které odstraňují několik symptomů najednou. „U nich je třeba dávat pozor na kontraindikace a interakce s jinými léky. Například většina není vhodná pro pacienty s vysokým krevním tlakem, kardiovaskulárním onemocněním, s poškozenými játry nebo ledvinami, diabetem, zeleným zákalem, při užívání některých antidepresiv. A pokud je v léku obsažená účinná látka phenylephrin, neměl by dotyčný současně používat nosní kapky nebo sprej na uvolnění ucpaného nosu,“ dodává PharmDr. Ivana Lánová.

Co si ještě pohlídat

Většina kombinovaných přípravků obsahuje paracetamol na tlumení bolesti a snižování teploty. Jestliže se paracetamol užívá v doporučených dávkách a intervalech (u dospělých pacientů minimálně čtyřhodinových), jde o poměrně bezpečné léčivo. Pozor ale na kombinaci s léky, které také obsahují paracetamol, čímž může dojít k překročení doporučené dávky a poškození jater. Stejně tak je špatně kombinovat paracetamol s alkoholem. Na svařák nebo čaj s rumem si při chřipce nechte zajít chuť,“ upozorňuje PharmDr. Ivana Lánová.

Připravila: Věra Hájková

Zdroj informací: www.nzip.cz/clanek/1111-chripka-diagnoza-a-lecba, Benu, PharmDr. Ivana Lánová, cs.wikipedia.org/wiki/Ch%C5%99ipka
Zdroj fotografií: Pexels
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Webozdravi.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků