Wellness

Detoxikace: proč čistit tělo II.

Sbírání lístečků

V prvním díle jsme si vysvětlovali, proč je detoxikace důležitá. Ve druhém díle se dozvíte, jak na ni.

Příprava na detoxikaci

Nejdříve je potřeba připravit tělo na detoxikaci. 7 až 10 dní před začátkem detoxikace doporučuji vyloučit maso, mléčné výrobky, pšenici, sladkosti, uzeniny a polotovary. Konzumovat hlavně sojové výrobky (tofu, tempeh), žitné a ovesné obiloviny, luštěniny (čočka, fazole, cizrna), mnoho zeleniny, ovoce, semínka a za studena lisované oleje (lněný, konopný, mandlový apod.)


Samozřejmostí je vyloučit alkohol a nekouřit. Už tyto zmíněné úpravy jídelníčku a životního stylu jsou pro většinu Českého národa nepřekonatelné (dle statistik). Je to škoda. Kdyby se více lidí zajímalo o výhody pravidelného „čištění těla“, byl by celý národ mnohem zdravější.


Očista střev

Tlusté střevo je orgán uzpůsobený ke zpracovávání zbytků procházející stravy, které zde mohou ulpívat a setrvávat týdny, měsíce a i roky. Proto prvním předpokladem zdravě fungujícího střeva je jeho důkladné vyčištění a poté starání se o jeho zdraví tím, že budeme jíst potraviny bohaté na vlákninu (zelenina, ovoce, zrna, luštěniny), pít hodně tekutin a hýbat se.
Pokud se podíváte na internet, najdete mnoho různých speciálních preparátů, bylinek a doplňků na vyčištění střeva. Většina z nich je velmi málo účinných a spíše marketingovými lákadly. Jestliže máte silnou motivaci a chápete, proč je důležité tělo vyčistit, pak hurá do poznání a aplikace starých technik detoxikace střeva.


„Cestu ke zdraví začínáme vždy od střev. Tam se tvoří první linie obrany proti rakovině a dalším nemocem, protože v zaneřáděném střevě vznikají ty nejstrašlivější toxiny otravující tělo, škodliviny vyvolávající křeče našich cév a ničící naše ledviny“, píše Jíří Cingroš v knize Sám sobě doktorem. Dle čínské přírodní medicíny je tlusté střevo, plíce a kůže jeden orgán. Ukazuje se i přímá souvislost mezi střevem a pohlavními orgány mužů i žen.


Již začátkem 20. století vynalezl doc. Brosch ve Vídni přístroj na dokonalý výplach střeva. Nazvalo se to hydroterapie nebo také hydrocolon terapie. Od té doby se mnoho zdokonalilo a mnoho lékařů a specialistů využívají tohoto přístroje. Jedná se vlastně o výplach střeva vodou. Postupné napouštění a vypouštění vody o různé teplotě v trvání několika procedur (od 3 až po eventuálně 8 procedur).


Pokud člověk žije typickým životním stylem průměrného Čecha, pak jí velmi málo ovoce a zeleniny, nejí žádná zrna, málo pije, velmi málo cvičí, jí hodně mléčných výrobků, mnoho bílého pečiva, uzenin a ohromné množství masa. Toto vše přispívá k tomu, že se na stěnách střeva usazují velké nánosy zbytků potravy, zahnívají tam, postupně ucpávají a zmenšují průměr střeva. Toxické látky se vlásečnicemi dostávají do krevního oběhu a do jater, které stále a stále musí čistit krev, která je nekonečně zásobována metabolity a hnilobnými látkami pocházejících ze znečištěného střeva. Je prokázáno, že toto je jeden z hlavních faktorů rakoviny tlustého střeva, poruchy imunity, poruchy jater i ledvin, nemoci kůže apod.


Za mé praxe jsem se setkal se dvěma tábory z řad odborníků i laiků, kteří byli buď proti, nebo pro.


Tábor PROTI

Tím, že se vypláchne celé střevo, naruší a zničí se prostředí prospěšných bakterií ve střevě. A tělo zaplaví příval toxických látek z krevního řečiště od střev, a to zatíží játra a celý systém.


Tábor PRO

Problém zahnívajících látek naschlých na střevní stěně starých několik let nebo i dokonce několik desítek let má takové destruktivní následky pro zdraví člověka, že je velmi důležité je ze střeva odstranit. A tím nejšetrnějším je voda. Voda působí jako blahodárný „odlupovač“ všech naschlých látek na jakémkoliv povrchu.


To že i na krátkou dobu vypláchneme i zdravou střevní mikrofloru vůbec nevadí. Tu pak znovu osídlíme probiotiky. Zdravá strava a návyky zdravého životního stylu pak střevo uvedou do správně fungujícího orgánu.


Takže máte na výběr ze dvou pohledů. Buď budete stále plni toxických látek starých třeba i desítky let, nebo si krátkodobě vypláchnete i ty prospěšné bakterie spolu s hromadou hnilobných látek a vaše střeva budou čistá a plná síly. Po dané absolvování hydrocolon terapie se budou se pak postarámě o správné osídlení vašich střev prospěšnými bakteriemi. Jako ve všem v životě. Výběr je na vás.


Pohled do minulosti na očistu střeva

Dřívější techniky, známé již z dob vzniku bible, využívají očistných klystýrů pro zdraví lidí. Moderní přístupy formou tzv, hydrocolon terapie jsou jen pohodlnější a mnohdy méně časově a psychicky náročná alternativa. Já osobně jsem zastáncem kombinací obou přístupů.
Jak říkají mistři alternativních medicín z dávných dob: „bez očisty střeva nemají další detoxikační postupy skoro žádný význam“.


Toto se neučí ve školách ani to mnozí rodiče neznají. I přesto to nezavrhněte.
Dámy a pánové, je možné, že Vám tyto detoxikační praktiky přišly moc radikální. Velmi Vás prosím, hnedka je nezavrhněte, pokuste se o nich dozvědět více. Vaše zdraví a dlouhodobá vitalita za to stojí. Pokud máte děti, tak obzvlášť. Kdo jiný by toto měl učit, když ne rodiče. Takto to bylo v dávných dobách normální. Nenechejme se ovlivnit posledními 100 lety, kdy toto většina lidí nedělala, nýbrž to nebylo předáváno z generace na generaci.


Pokud vás zaujal tento článek, než podniknete cokoliv z hlediska očisty trávicího traktu, ujistěte se u praktického lékaře, že nekrvácíte do stolice (je možno si nechat udělat stěry ze stolice). Další kontraindikací je fakt, že již nyní máte choroby trávicího traktu jako Crohnova choroba, ulcerózní kolitida, operované části střev apod.


V dalším díle si uvedeme dlouhodobé a méně náročné techniky na vyčišťování střevního traktu a detoxikace dalších orgánů a soustav.

Autor: Martin Škába
Foto: iStock
3. 5. 2013
 

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Webozdravi.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků