Krása

Péče o jemné vlasy

Sbírání lístečků

Módní účes plný objemu, který vydrží po celý den nebo alespoň večer, bývá pro řadu žen většinou jenom snem. Majitelky jemných vlasů by mohly vyprávět. Každý problém má však své řešení. Všechny ženy si mohou dopřát skvělý pocit z nadýchaných vlasů. Stačí jen vědět, jak na to.

Největším symbolem ženskosti jsou a vždycky byly nádherné vlasy. Ačkoli se módní trendy opakují a historie se vrací, jedno je jisté. Nadýchaných účesů plných objemu se ženy snažily dosáhnout vždycky. Vzpomeňme si třeba na obrovské barokní a rokokové paruky, vyčesané empírové účesy, natupírované drdoly 60.let a objemné trvalé 70. a 80. let. Po účesech plných objemu touží ženy i dnes, žádají ale přirozenost. Doba pokročila, a tak může svým vlasům díky kvalitním kosmetickým přípravkům a precizním střihům dodat objem skutečně každý.

Problém zvaný jemné vlasy

Jemné vlasy se v naší populaci vyskytují poměrně často. Jde jednak o genetickou záležitost, ale velký význam má také řada dalších faktorů, které sílu vlasu ovlivňují – svou roli hraje například věk, strava, výživa vlasů, výběr kosmetiky, ale také stres nebo časté mechanické namáhání. Jemné vlasy jsou sice příjemné na dotek, ale svým majitelkám přinášejí často potíže s výběrem a udržování účesu. Tím, že je vlasový stvol tenčí, je celkový objem vlasů a účesu menší než u normálních nebo silných vlasů. Proto jemné vlasy potřebují jinou péči, kosmetiku, střih i styling než vlasy normální.

Kvalitní péče

Vytvořit bohatý a trvanlivý účes ze zdravých, silných a hustých vlasů není žádný problém. Pokud však máte vlasy jemné, choulostivé a poškozené, pak víte, že dosáhnout u nich žádaného objemu, je skutečné umění. Vaše trápení dokáže ovšem podstatně zmírnit pravidelná péče přípravky, jejichž speciální složky proniknou do vnitřní struktury vlasu, vyplní poškozená místa a obalí ho jemným filmem. Ten vlas zpevní a zvětší jeho průměr. Zkuste o své vlasy pečovat pravidelně. U jemných vlasů se doporučuje alespoň dvakrát týdně.

Výběru těch správných přípravků pro péči o vlasy věnujte pozornost. Na trhu je dnes k dostání celá řada produktů pro zvětšení objemu. Investujte ale do těch kvalitních, které jsou spolehlivé a také déle vydrží. Jemným vlasům příliš nesvědčí šampony typu 2v1 protože použité kondicionační látky jsou většinou příliš zatěžující a vlasy pak působí ještě zplihleji.

Základem je perfektní střih

Při výběru střihu bychom měli myslet nejen na to, co se nám líbí. Důležitý je tvar obličeje a proporce postavy, ale také typ vlasů a jejich stav. Na střihu hodně záleží. Proto své vlasy svěřte vždy jen zkušeným kadeřníkům, kteří si s každým vlasem hravě poradí. Platí jedno základní pravidlo – čím jsou vlasy kratší, tím budou lehčí a nadýchanější. Ideální jsou kratší účesy se stupňovitě sestříhanými vrchními partiemi, geometrické střihy nebo krátká mikáda s tupě zastřiženými konturami. Pro docílení objemu jsou vhodné i různé prostřihy a efilace. Pozor ale u jemných vlasů, tam se ztenčování vlasů vůbec nedoporučuje.

Kouzla s barvou

Dokonalou tečkou za správným střihem je výběr barvy. Odstín barvy dokáže zmenšovat nebo zvětšovat objem a upravovat proporce. Tmavá barva objem zmenšuje a zužuje, zatímco světlé odstíny zvětšují objem a rozšiřují. S barvou přitáhnete pozornost k určitým partiím účesu, podpoříte tvar střihu a zvýrazníte střihové efekty. Stejná kouzla dokáže melír, který doladí strukturu vlasů a střihu.

Jaký zvolit styling?

Jemné vlasy a stylingové přípravky se moc v lásce nemají. Je to z toho důvodu, že právě laky, pěny, gely a vosky prameny zatěžují. Ty pak těžknou a ztrácejí i ty poslední zbytky objemu, který mají. Na druhou stranu správně vybraný styling dokáže objem dodat a ještě ho udržet. U jemných vlasů je třeba se vyvarovat především stylingu s extrémně silnou fixací. Hodí se spíše přípravky se slabším tužícím efektem. Moderní stylingové přípravky pro objem účesu obsahují komplexy účinné látky, které jemným mikrofilmem potáhnou, zesílí a oddělí jednotlivé vlasy a přitom je neslepí. Doporučit lze také přípravky s push-up efektem. Pro účesy plné objemu se nehodí ani pomády, vosky, tvarovací krémy či pasty. Důvodem je opět to, že vlasy příliš zatěžují.

Úprava účesu

Po každém mytí si vlasy důkladně vysušte, a to tak, že hlavu dejte do předklonu a vlasy sušte pečlivě od kořínků. Pokud chcete docílit objemu, nejlepší je vyfoukat vlasy přes kulatý kartáč a případně pak vlasy upravit jenom prsty. Pokud toužíte po vlnách, natočte ještě vlhké vlasy na velké natáčky, prosušte a nechte volně proschnout. Nakonec vytočte natáčky a vlasy jen prsty prohrábněte nebo je pročešte kartáčem a lehce přelakujte.

Připravila: Eva Šarfová

Zdroj informací: Schwarzkopf
Zdroj fotografií: Pixabay
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Webozdravi.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků