Zelená lékárna

Dýňový olej: posiluje imunitní systém a prospívá i pokožce

Alternativní varianty olejů jsou pro mnohé z nás stále velký otazníkem, protože si s nimi ve většině případů nevíme rady. Vyzkoušet můžete třeba dýňový olej.

Podle webu verywellhealth.com obsahuje hojně vitamínu E a nenasycených mastných kyselin, ale i jiné zdraví prospěšné látky jako vitamíny A či C a dále například zinek, selen, hořčík, fosfor a karoten. Nenasycené mastné kyseliny přispívají ke snižování hladiny cholesterolu v krvi. Díky tomu se eliminuje riziko vzniku kardiovaskulárních chorob, ale také se posiluje imunitní systém, zlepšuje se kvalita kůže a podobně.

Použití v kuchyni

Zkuste tento olej při přípravě pokrmů. Primárně se doporučuje používat ho za studena do oblíbených (nejen) zeleninových salátů a nejrůznějších pomazánek, včetně tvarohových, případně ho lze zahřát, avšak krátce a do maximálně 120 °C. Co vás možná překvapí, je jeho originální chuť, připomínající opražené oříšky. Což je důvod, proč se také hodí při přípravě sladkých pokrmů, včetně palačinek nebo různých kaší, zkuste ho například s ovesnou.

Štýrská inspirace

Tradice výroby dýňového oleje se počítá v řádech staletí, což však neznamená, že bychom v minulosti nenašli inspiraci pro současnost. Například v rakouském Štýrsku je inspirací pesto z dýňového oleje a semínek, které se používá na špagety.

Příprava netradičního pesta

Nachystejte si 50 g dýňových semínek, 10 ml dýňového oleje, 4 stroužky česneku, parmazán a sůl. Potom semínka nasucho opražte. Jakmile zezlátnou a začnou praskat, přendejte je na talíř nebo do misky. Až vychladnou, dejte je společně s kousky parmazánu a česnekem do mixéru, který vše nadrobno naseká. Přidejte ještě dýňový olej a lžičku soli, důkladně promíchejte. A kdybyste pesto nesnědli najednou, přendejte ho do sklenice s uzávěrem; v lednici pak vydrží několik dnů. Ostatně tuto zásadu je třeba dodržovat i při skladování samotného dýňového oleje – v uzavřené láhvi v chladu. Nezapomeňte, že tento olej na vzduchu oxiduje.

Připravila: Věra Hájková

Zdroj informací: www.verywellhealth.com/pumpkin-seed-oil-health-benefits-4686960
Zdroj fotografií: Pixabay
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Webozdravi.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků