Wellness

Elektronické cigarety v otázkách a odpovědích

Sbírání lístečků

Každý nemá tolik vůle a vytrvalosti, aby skutečně snadno přestal kouřit. Pomoc v tomto nelehkém, byť zdraví prospěšném boji ale nabízí mnoho „berliček“, včetně elektronických cigaret. Co byste o nich měli vědět?

O elektronických cigaretách (dále jen EC) se hodně mluví, a přitom pořád málo ví. Tak to pojďme zkusit napravit.

Podléhá prodej EC v našich končinách kontrole?

Elektronické kouření v ČR není řešené samostatným zákonem, a tak se prodej náplní do EC řídí zákonem o chemických látkách a chemických směsích – čili takovým, jenž upravuje nakládání s daleko nebezpečnějšími látkami.

A nemůže EC „bouchnout“?

V EC nic nehoří, proto z nich ani nevychází kouř, nýbrž pára, přesněji řečeno – plynné skupenství látek, z nichž se náplň skládá. U originálních, značkových a v ČR testovaných výrobků exploze nehrozí, ovšem je třeba si dát pozor na „no name“ napodobeniny neznámých výrobců.

Pára však připomíná cigaretový kouř.

Ano, napohled tomu skutečně tak je. Kuřák pak tuto páru vdechuje podobně, jako kdyby šlo o klasickou cigaretu. Ale v EC se nic nespaluje, ani se v ní nevytváří dehet. Jinak řečeno – EC je ve srovnání s klasickou cigaretou nesrovnatelně zdravější.

Co tedy EC obsahuje?

Složení každé značkové náplně najdete na jejím obalu. Obecně však platí, že náplně se skládají z těchto složek:
– propylenglykolu, který produkuje páru (jinak se používá třeba i v medicíně),
– rostlinného glycerinu, jenž má obrazně řečeno na svědomí nosiče chuti dané cigarety (mimo jiné ho najdete například ve žvýkačkách či v léčivech),
– vody a případně nikotinu, který je jedinou složkou způsobující zdravotní problémy.
Ale srovnejte si to s tradiční cigaretou, respektive tabákovým kouřem v ní – ten se skládá z několika tisíců chemických látek, které nejsou zdraví prospěšné.

Dokáže EC odnaučit člověka kouřit?

Tak na to vám nikdo neodpoví, přestože se v mnoha zemích EC doporučuje jako jedna z cest, jak se zbavit závislosti na kouření. Ale přiznejme si – odnaučit se kouřit vyžaduje opravdu velkou dávkou vůle, musíte mít také potřebnou motivaci. A to už není věcí EC, ale vás.

Připravila: Marcela
Foto: Nick One Original
6. 1. 2015

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Webozdravi.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků