Wellness

Jak se chránit při jízdě na kole: pomůže přilba, rukavice i brýle

Sbírání lístečků

Počasí nám už dopřeje delší pobyt venku, a tak mnozí vyndají kola a vyrazí na výlety. Abyste se však dočkali šťastného návratu, nezapomeňte si vzít také přilbu.

Nikdy nevíte, co se může přihodit, proto je třeba chránit své zdraví. Úrazy se zkrátka nikomu nevyhýbají a navíc je prokázané, že většinu nehod cyklistů představuje poranění hlavy.

Co má splňovat správná přilba

Kromě bezpečnostních atestů je třeba, aby fungovala jako ochranný štít, když spadnete. Helma by měla chránit celou hlavu, často však myslí i na oblast uší a brady. Některé firmy vyrábí speciálně tvarované helmy, které více chrání hlavu v její zadní části. Důležité také je, aby helma na hlavě dobře a pevně seděla.

Jak vám přilba pomůže

Úrazy na kole můžou být různorodé. Lehčí úrazy představují především různé povrchové odřeniny a škrábance v obličejové nebo vlasové části. „I ty však můžou silně krvácet. Mezi těžké úrazy pak patří například poranění mozku s krvácením. U takovýchto úrazů může jít už i o život nebo hrozí těžké postižení. Pokud máte na hlavě helmu, nedojde k tak velkému nárazu a poranění mozku,“ nabádá MUDr. Michaela Tomanová.

Co je třeba ještě vědět? Helma vás nechrání proti úrazům krční páteře, které často vznikají při prudkém nárazu. Proto byste měli dodržovat pravidla bezpečné jízdy za každých okolností a i na cyklostezkách se chovat obezřetně.

Dostupná prevence

Přilba je v současnosti důležitým vybavením každého cyklisty, avšak u dětí jde doslova o nutnost. I kdyby vyrazily na kolo jen s tím, že se projedou kolem domu. „Cyklistickou helmu dostanete zhruba za tisíc korun. Dnes jsou přilby navíc velice slušivé, pohodlné a vzdušné. Mezi běžnou součást výbavy patří také cyklistické rukavice, které brání vytváření otlaků na dlaních, brýle chránící proti slunci, větru, hmyzu nebo odletujícím předmětům,“ dodává Petr Šorm ze servisu jízdních kol.

Nenechte se oslnit

Sluneční brýle fungují v první řadě jako ochrana zraku proti slunečnímu záření, avšak při jízdě na kole jsou důležité už proto, že nedojde k oslnění. V současné době se brýle vyrábějí ze speciálních nárazuvzdorných materiálů tak, aby se při pádu na zem neroztříštily a nezranili vás. Při nákupu si ovšem raději ověřte, zda vámi vybraný výrobek je opravdu vhodný pro cykloturistiku.

Připravila: Věra Hájková

Zdroj informací: Rehabilitační ústav Brandýs nad Orlicí
Zdroj fotografií: Josef Soušek
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Webozdravi.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků