Wellness

Hurá na kolo? Jedině s přilbou!

Počasí nám snad už dopřeje delší pobyt venku, a tak mnozí vyndají kola a vyrazí na výlety. Abyste se však dočkali šťastného návratu, nezapomeňte si vzít také přilbu.

Nikdy nevíte, co se může přihodit, proto je třeba chránit své zdraví. Úrazy se zkrátka nikomu nevyhýbají a navíc je prokázané, že většinu nehod cyklistů představuje poranění hlavy. Víte, že kvalitní cyklistickou přilbou se dá toto nebezpečí snížit až o osmdesát procent?


Co má splňovat správná přilba

Kromě bezpečnostních atestů je třeba, aby fungovala jako ochranný štít, když spadnete. Helma by měla chránit celou hlavu, často však myslí i na oblast uší a brady. „Některé firmy vyrábí speciálně tvarované helmy, které více chrání hlavu v její zadní části. Důležité také je, aby helma na hlavě dobře a pevně seděla,“ uvádí MUDr. Michaela Tomanová z Rehabilitačního ústavu Brandýs nad Orlicí.
 

Jak vám přilba pomůže?

Úrazy na kole můžou být různorodé, od lehčích poranění až po těžké. Lehčí úrazy představují především různé povrchové odřeniny a škrábance v obličejové nebo vlasové části. „I ty však můžou silně krvácet. Mezi těžké úrazy pak patří například poranění mozku s krvácením. U takovýchto úrazů může jít už i o život nebo hrozí těžké postižení. Pokud máte na hlavě helmu, nedojde k tak velkému nárazu a poranění mozku,“ nabádá odbornice.

Co je třeba ještě vědět? Helma vás nechrání proti úrazům krční páteře, které často vznikají při prudkém nárazu. Proto byste měli dodržovat pravidla bezpečné jízdy za každých okolností a i na cyklostezkách se chovat obezřetně.
 

Dostupná prevence

Přilba je v současnosti důležitým vybavením každého cyklisty, avšak u dětí jde doslova o nutnost. I kdyby vyrazily na kolo jen s tím, že se projedou kolem domu. „Cyklistickou helmu dostanete zhruba za tisíc korun. Dnes jsou přilby navíc velice slušivé, pohodlné a vzdušné. Mezi běžnou součást výbavy patří také cyklistické rukavice, které brání vytváření otlaků na dlaních, brýle chránící proti slunci, větru, hmyzu nebo odletujícím předmětům,“ dodává Petr Šorm ze servisu jízdních kol ZPM Park Hostivař.
 

Nenechte se oslnit

Sluneční brýle fungují v první řadě jako ochrana zraku proti slunečnímu záření, avšak při jízdě na kole jsou důležité už proto, že nedojde k oslnění. V současné době se brýle vyrábějí ze speciálních nárazuvzdorných materiálů tak, aby se při pádu na zem neroztříštily a nezranili vás. Při nákupu si ovšem raději ověřte, zda vámi vybraný výrobek je opravdu vhodný pro cykloturistiku.


Připravila: Marcela
Foto: archiv redakce
17. 3. 2017


Diskuze: příspěvků