Wellness

Inkontinence: jak ji řešit

Sbírání lístečků

Téměř každá druhá žena se za svůj život setká s nějakou formou úniku moči, často i v mladém věku. Většina ale svůj problém tají, stydí se za něj a nesvěří se dokonce ani lékaři.

Přitom inkontinence je nemoc jako každá jiná a existuje několik možností léčby. Také hygienické pomůcky jsou v dnešní době pohodlné a diskrétní. Co dělat, když se u vás inkontinence projeví?

Přišlo to zničehonic. Stačilo se víc zasmát nebo kýchnout a měla jsem v kalhotkách mokro. To mě ještě nenapadlo, že jde o inkontinenci. Brala jsem to jako normální věc, která přejde. Koneckonců jsem ještě mladá. Postupem času ale nehod přibývalo. Začala jsem se bát chodit ven s přáteli nebo do práce, abych neměla mokrý flek mezi nohama.  Až taková izolace mě donutila jít k lékaři a problém řešit,” vypráví Tereza (45).

Příčiny inkontinence

Stáří je nejčastější, ale určitě ne jedinou příčinou inkontinence. Mezi další patří obezita, těhotenství a porod, oslabení pánevního dna, menopauza nebo infekce. Také některé léky způsobují únik moči. V neposlední řadě může být na vině vrozená dispozice. Důležité je ale zjistit, o jaký druh inkontinence se jedná a nastavit správnou léčbu. Například cvičení pánevního dna může skvěle pomoct se stresovou inkontinencí, ale urgentní naopak zhoršit.

Stresová vs. urgentní inkontinence

Tereza se jako jedna z mnoha žen setkala s tzv. stresovou inkontinencí. Tu nemá na svědomí stres ve smyslu psychického napětí, ale zvýšený nitrobřišní tlak, kterému se odborně říká také stres. K jeho zvýšení dochází při námaze břišních svalů nejen při cvičení, ale i při smíchu, kýchnutí nebo zakašlání. Jde o běžné situace, které standardně nekončí mokrými kalhotkami. Kde je tedy problém? Na vině je oslabené pánevní dno, kvůli kterému se dostatečně neuzavírá močová trubice. K tomu dochází během těhotenství, po porodu nebo úbytkem estrogenu v menopauze.

Druhou nejčastější formou inkontinence je tzv. urgentní, jinak také hyperaktivní močový měchýř. Projevuje se neustálým pocitem na močení, při kterém dochází k menšímu nebo většímu úniku moči. Na vině bývá infekce, močové kameny nebo neurologické onemocnění, často spojené se stářím. Narozdíl od stresové inkontinence, která přichází pomalu, se urgentní objeví náhle a v plné síle.

Jak inkontinenci řešit

Pokud se u vás inkontinence objeví, nemusíte propadat panice. V první řadě byste měla navštívit svého lékaře či specialistu v oboru urogynekologie, který určí, o jaký typ inkontinence se jedná. Například v REHASPRING centru v Praze vám udělají důkladnou diagnostiku včetně ultrazvuku a doporučí další postup.

Jeho zakladatelka PhDr. Ingrid Palaščáková Špringrová, Ph.D. říká: „Realita o svalech pánevního dna u žen nemusí být příjemná, je to vizitka jejich ženství, ale emoce ji často nevyřeší. Jsou to kosterní svaly a ty ovládá jednoznačně mozek. Když budeme ležet v posteli a říkat, že chceme jenom cvičit, ale nic pro to neděláme, bude naše kondice s věkem horší. Tak je to i se svaly pánevního dna. S věkem a porody se jejich funkce mění bohužel často k horšímu.”

Vložky nebo prádlo?

Při úniku moči budete určitě řešit, jaké používat vložky. Na trhu jich je k dostání celá řada, myslete ale na to, že nelze používat menstruační. Moč má jinou konzistenci, stejně tak zápach, s čímž si běžné vložky neporadí. Například inkontinenční bio vložky Natracare jsou vyrobené z přírodních materiálů, nejsou bělené chlorem a pojmou až 176 ml tekutiny. Pohodlnější a úspornější verzí je pak speciální inkontinenční prádlo. Během pohybu se nikam neposouvá a nehrozí nehody, navíc má antibakteriální vrstvu, která zamezí zápachu.

Stačí ho jen přeprat v ruce a je znovu připravené k použití, odpadá tak neustálé kupování vložek. Kalhotky se liší střihem i absorpčními vlastnostmi a pořídit je můžete třeba na Maluna.cz, kde vám i ochotně poradí s výběrem. Obrovský výběr najdete také na Modibodi.cz. Všechny jejich kalhotky jsou zároveň menstruační i inkontinenční a jejich barevné kombinace vás určitě nadchnou.

Posilovna pro pánevní dno

Problém s únikem moči u stresové či smíšené inkontinence může zlepšit či dokonce úplně odstranit cvičení. S tím vám pomůže zkušená fyzioterapeutka se zaměřením na pánevní dno. Třeba taková, která prošla akreditovaným kurzem Školy pánevního dna. Její zakladatelka Renata Sahani přišla s unikátní metodou 3×3, která propojuje vnímání ženského těla na několika úrovních, k čemuž je cvičení uzpůsobené. Zároveň má na svých stránkách videokurz “Je to v suchu” přímo zaměřený na prevenci úniku moči.

Nebojte se operace

Pokud úprava životního stylu, léky ani cvičení stav nelepší, přichází na řadu možnost operace. Jednoduchým zákrokem, který lze provést v rámci jednodenní chirurgie, je aplikace speciální pásky k močové trubici. Ta se při zvýšeném břišním tlaku stáhne a trubici dovře, takže moč neunikne. Pomáhá až 85 % pacientů se stresovou a 60–70 % s urgentní inkontinencí.

Připravila: Katka Soušková

Zdroj informací: maluna.cz
Zdroj fotografií: Pixabay
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Webozdravi.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků