Medicína

Jak bojovat proti bolesti zad?

Bolesti zad patří k velmi častým problémům dnešní doby. Možná za to může nedostatek pohybu, lidé prosedí celý den v kanceláři a na tuto polohu tělo prostě není stavěné.

Některé na druhou stranu trápí bolesti bederní páteře a zad z opačného důvodu – přemíry aktivity. Na jaké straně barikády stojíte vy?


Jestliže zažíváte bolesti bederní páteře a zad, je nejdřív třeba identifikovat, co za nimi stojí. Namožená záda je totiž třeba léčit jinak než ta, která bolí od neustálého sezení. Pokud si nejste jistí, v čem spočívá vaše potíž, klidně vyzkoušejte několik metod, nějaká určitě zabere.


Chronická bolest? Něco děláte špatně

Jestliže je vaše bolest zad spíš dlouhodobější, nejspíš za tím stojí vaše špatné držení těla či příliš času stráveného vsedě. Zaměstnání nejspíš změnit nemůžete, máte ale šanci ovlivnit, co děláte ve svém volném čase. Zkuste se víc věnovat sportu a párkrát do týdne se protáhnout. Na internetu najdete tipy na různé cviky na záda, hodně pomáhá také jóga. Cvičte klidně doma na podložce, nebo začněte někam chodit. Skupinové protahování vás bude bavit.


Jednorázová záležitost? Ulevte si

Nechápete, co se děje, že vás dnes tolik bolí záda? Nebo si naopak velmi dobře vzpomínáte na ten moment, kdy jste jim dali zabrat? Stává se to při stěhování těžkých věcí, zvedání vnoučat či sportování. Nebojte se, neumřete, ve většině případů s takovou bolestí ani není třeba chodit k lékaři, i když se vám nyní možná zdá příšerná. Raději si skočte do lékárny a vyžádejte si mast proti bolesti. Dobře funguje například chladivý olfen gel, který se aplikuje třikrát až čtyřikrát denně na postižené místo. Poskytne vám rychlou úlevu, avšak nemůžete čekat, že bolest po prvním namazání zázračně zmizí. Namožená záda vydrží bolet zpravidla několik dní. Tak se trochu šetřete a buďte trpěliví. Vaše záda odpočinek ocení.

KP
Foto: iStock
23. 8. 2018
 

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Webozdravi.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků