Wellness

Jak na mykózu nehtů: pomůže vhodně zvolená obuv i péče

Sbírání lístečků

Právě v létě častěji navštěvujeme bazény a koupaliště, chodíme naboso a podceňujeme další rizika. Samozřejmě míst, kde se můžete nakazit, je daleko více. Mnohdy stačí málo – pár kožních šupinek, které „utrousí“ infikovaná osoba, a vy je „jen“ přijmete, aniž o tom víte. Což se vám může stát téměř kdekoliv, jen některá prostředí riziku plísní doslova nahrávají, což platí hlavně pro veřejná koupaliště a bazény.

Rychlá nákaza, dlouhá léčba nehtové mykózy

Zatímco onemocnění vzniká poměrně snadno, není zkraje hned vidět, takže vás nic nevaruje. Podle webu medicalnewstoday.com když už se projeví a začnete jej léčit, počítjete s řadou týdnů až měsíců. Nehet mění svou barvu na zažloutlou a v horších stavech až ztmavne. Rovněž zhrubne, je silnější, a nezřídka se také deformuje. Přestože mnozí z nás vnímají nehtovou plíseň především jako estetický problém, neměli byste ji podceňovat. Jde o chronické onemocnění, jež u určitých skupin osob (diabetici, lidé s narušeným imunitním systémem a podobně) může způsobit skutečně velké nepříjemnosti.

Prevence

Přestože riziko infekce nelze nikdy stoprocentně vyloučit, můžete dodržovat řadu doporučení, jež ho výrazně eliminují. Co dělat vám poradí MUDr. Jiří Slíva, Ph.D.

  • Používejte vhodnou obuv, což je v létě docela snadné. Noste zásadně otevřenou a vzdušnou obuv. Plísňovým zárodkům se totiž dobře daří v uzavřených prostorách a potící se nohy poskytují ideální podmínky pro vznik mykóz. Často a pravidelně boty ošetřujte. Dvakrát týdně použijte dezinfekci (když už nic jiného, spolehněte se na octový roztok, který současně omezuje zápach).
  • Přezouvejte se, kde to jen jde. Na koupaliště s sebou noste náhradní obuv. A skutečně ji noste alespoň v prostorách společných sprch a toalet. Připomínám, že zárodky plísně se v těchto místech dokážou držet i měsíc, teplo a vlhko jim dělá vysloveně dobře. A i když se vám to třeba nebude líbit, pokud trpíte na mykózy, noste si náhradní obuv třeba i ke kamarádce, kterou jdete navštívit, samozřejmostí pak pro vás jsou přezůvky například v hotelovém pokoji.
  • Boty pro sebe si zásadně kupujte jen nové, nikoli třeba na bleším trhu.
  • Myslete na důkladnou hygienu. Zdá se to být samozřejmost, zpocené nohy si přece každý rád omyje. Stejně pečlivě je ovšem vysušte a používejte svůj ručník, je lepší nepůjčovat si je ani v rodině, perte ho při 90 stupních. A podobně zodpovědně přistupujte také k rohožkám a dalšímu koupelnovému textilu.

Pomocníci na mykózu z lékáren

Pokud na nehtové mykózy trpíte, tak je důležité preventivně své nehty chránit speciálními prostředky. Důležité je i po vyléčení mykózy pokračovat několik týdnů v aplikaci daného přípravku, aby se zabránilo opakovanému návratu nehtové plísně,“ radí MUDr. Slíva.

Připravila: Věra Hájková

Zdroj informací: www.medicalnewstoday.com/articles/types-of-foot-fungus, MUDr. Jiří Slíva, Ph.D.
Zdroj fotografií: Pexels
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Webozdravi.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků