Wellness

Jak naučit děti snídat: pomůže dostatek času i malý rituál

Sbírání lístečků

Mnoho dětí předškolního věku téměř vůbec nesnídá? Přitom většina rodičů ví, že zdravě posnídat je důležité pro dospělé i ty nejmenší. Poradíme vám, co s tím!

Na čem si pochutnat

Vyvážené snídaně by měly obsahovat celozrnné cereálie, bílkoviny, ovoce nebo zeleninu a nápoj. Bílkoviny, to jsou zejména mléčné výrobky jako tvaroh, jogurt, tvrdé sýry nebo vajíčka, případně kvalitní drůbeží šunka. Celozrnné cereálie mohou být například ve formě celozrnného pečiva, müsli nebo obilné kaše. Nezapomínejte na čerstvé ovoce nebo zeleninu a nápoj. Doplnit tekutiny je vhodné neslazeným ovocným čajem, mlékem, vodou, zředěnou čerstvou ovocnou šťávou bez cukru nebo kvalitním ovocným džusem zředěným s vodou,“ uvádí výživová poradkyně Lucie Růžičková.

Hlavně v klidu

Dopřát si ráno dostatek času, abyste si vy i vaše děti mohli v klidu nasnídat, je mnohdy složité, ale jde to. Obecně platí, že děti mají na snídani ve všední dny zhruba 5 až 10 minut. Stačí to? Dětská psycholožka Renáta Faltýnová uvádí: „Pokud potomek nemá problém s jídlem, může mu 10 minut stačit. Dětem, které jsou pomalejší a vybíravější, je potřeba dát více času a přizpůsobit jim množství jídla. Zaměřte se na menší, ale výživnější porce.“ Nejen mrňatům pomůže malý trik – spojte snídani třeba s posloucháním veselé písničky.

Nebudu jíst

Nebudu jíst, protože nemám hlad! To je nejčastější argument dětí, které nesnídají. Přitom všichni, tedy i jejich rodiče dobře vědí, jak je ranní příjem stravy důležitý pro správný vývoj malého organismu. Důvodem je často ranní kalup, ale mnohdy váš potomek pouze lakonicky odpoví: „Nemám chuť a basta!“ Odbornice na výživu ovšem upozorňuje: „Snídaně by měla pokrýt přibližně 20 až 25 procent celkové denní potřeby energie. Děti, které nesnídají, se dopoledne hůře soustředí a bývají rozptýlené.“

Pokud tedy potomek nechce vůbec snídat, zkuste to s ním postupně. Nejdříve mu nachystejte jen teplý nápoj, za týden dva pak dejte na talířek doslova několik soust, třeba kousek oblíbeného ovoce nebo pečivo, a těmito malými krůčky se časem dostanete k běžné snídani. Chce to jen hodně trpělivosti na obou stranách.

Připravila: Věra Hájková

Zdroj informací: výživová poradkyně Lucie Růžičková, dětská psycholožka Renáta Faltýnová
Zdroj fotografií: Freepik
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Webozdravi.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků