Dnešní uspěchaná doba nás nutí všechno chtít hned a bez námahy. Ani při hubnutí často nemáme trpělivost, a tak volíme drastické diety, díky kterým rychle zhubneme, aniž bychom museli pravidelně cvičit.
Tímto způsobem však napácháme na svém těle hodně škody. Kromě rozhozeného metabolismu se pak potýkáme i s tzv. jojo efektem.
Jojo efekt je důsledek nezdravého hubnutí, kdy přijdeme o svalovou a tukovou hmotu. Po skončení diety kila zpátky rychle nabereme, ale bohužel už jde jenom o tuk. Naše tělo se tak nachází v horším stavu než před dietou, protože přišlo o důležitou svalovou složku.
Abychom tomuto stavu předešli, je nutné nezakládat hubnutí na nezdravém hladovění, ale začít dbát na pestrou skladbu stravy, jíst pravidelně a střídmě a přitom se hodně hýbat. Na co se konkrétně zaměřit, aby se k nám tuk nevracel jako bumerang? Osobní zkušenost Vám předá předá Petra z kuchyňských studií Gorenje Praha 2.
Pomalu, ale jistě
Důležitou zásadou je postupovat pomalu a systematicky. Jak radí výživová poradkyně, lektorka Jiřina Mačková: „Zdravé hubnutí je zdlouhavý a náročný proces. Pro trvalý výsledek je třeba postupovat pomalu tak, aby si naše tělo zvykalo na zásadní změny ve stravování i pohybu. V opačném případě se dočkáme nežádoucího jojo efektu. Problém nastává při opakovaném nezdařeném pokusu o hubnutí, kdy se naše tělo začíná bránit a maří tak naší snahu o úbytek váhy. Proto je lepší hubnout zdravě 2 až 3 kg za měsíc než rychle shozená kila při jojo efektu nabrat zase zpět.“ Ve stravě tedy postupně umírňujte dávky, v pohybu stačí pro začátek i 5 minut cvičení denně. Až se na to budete cítit, můžete pohybu přidávat.
Pravidelný pohyb
Vyberte si aktivitu, která vás bude bavit a budete při ní cítit radost a motivaci. V případě, že pro vás bude cvičení trápením, kýžený efekt se nedostaví. Hubnutí totiž velmi souvisí i s naším psychickým naladěním. Pokud vás děsí představa posilování ve fitku, zvolte si zábavnější formu cvičení v podobě tanečních lekcí. Místo pilates, můžete chodit plavat. A pokud nesnášíte běhání, bohatě postačí rychlá chůze třeba s oblíbenou hudbou v uších.
Zejména pokud s pravidelným pohybem začínáte, neklaďte na sebe vysoké nároky. Lepší pár ušlých kilometrů a pár minut cvičení, které vás budou motivovat k dalším výkonům, než přetrpěné hodiny v posilovně, které vás odradí od dalšího cvičení. O vhodnosti cviků právě pro vaše tělo se můžete také poradit s fitness poradcem.
Snídaně
Že se máte vyhýbat hladovění už víte. A začněte hned od rána. Abyste tělo nastartovali a připravili do nového dne, je třeba mu dát energetický základ. Právě snídaně pro vás může být malou radostí, protože v ranních hodinách je vhodné přijmout stravu bohatou na sacharidy, třeba v podobě sladšího ovoce, různých kaší či celozrnného pečiva. Důležité je také snídat v klidu a nespěchat.
Vyvážená strava
Podstatné je jíst pravidelně a hlídat si, zda naše tělo dostává pestrou a vyváženou skladbu živin. Dbát bychom měli na to, abychom měli přísun bílkovin, sacharidů, tuků a také dostatek vitamínů, minerálů, vlákniny. Není potřeba vést si složité tabulky a mít ze stravování stres. Důležité nejíst jednotvárně, sledovat složení produktů a vyhýbat se jídlům s tzv. prázdnými kaloriemi, která nás kromě zasycení nijak neobohatí.
Při hubnutí nejde tolik o výsledek – kolik kilo ve finále shodíte. Hubnutí je proces, je to cesta za vaším zdravějším já. Nesnažte se pravidelné stravování a pohyb obcházet a dietu urychlovat. Když vytrváte, žádný jojo efekt vám nehrozí a odměnou vám bude trvalý pocit, že se cítíte dobře ve svém těle.
Navíc 25. ledna 2020 začíná čínský nový rok. Rok kovové krysy, která nám přináší nové příležitosti, výzvy a zkoušky. Nikomu nebude chybět odhodlání ke zvládnutí osobních cílů. Pokud vyvinete dostatečné úsilí a budete vytrvalí, je velice pravděpodobné, že vás tento rok úspěch nemine.
KP
Foto: iStock