Medicína

Jak se chránit před viry a bakteriemi v MHD

Sbírání lístečků

Znáte to, během zimních měsíců bývá cestování MHD náročné. Přechod ze zimy do přetopeného prostředí městské hromadné dopravy, kde nám po navlečeném těle stékají kapky potu a sotva dokážeme dýchat, je nejen nepříjemný, ale i ideální pro množící se bakterie a viry.

Těžký vzduch, zamlžená okna, ohmataná držadla v MHD a kašlající, kýchající a posmrkávající spolucestující, jsou běžnou každodenní rutinou cest do práce a z práce. Tato rutina představuje nápor na naši imunitu.

Jak se chránit

Přestože se dopravní prostředky pravidelně čistí, viry a bakterie se prostřednictvím stovek cestujících po pár hodinách opět usídlí v jejich útrobách. To představuje nebezpečí hlavně pro lidi trpící oslabeným imunitním systémem. Většina virů a bakterií, které takto „cestují“ spolu s námi v MHD, zapříčiňují zejména onemocnění dýchacích cest. A nikdo z nás přece nechce skončit doma s teplotou a zánětem průdušek, nemluvě o nepříjemné viróze, která dokáže člověku pořádně znepříjemnit život.

Nejčastější faktory vyvolání virózy

  • oslabený imunitní systém
  • nedostatečná hygiena (mytí rukou)
  • strava s nízkým obsahem vitamínů

Jak se můžeme chránit

Podle webu www.thelifeco.com během cestování v prostředcích hromadné dopravy bychom se neměli dotýkat rukama úst a obličeje, protože tak zvyšujeme pravděpodobnost nákazy bakteriemi a viry. Hned po příchodu domů je nutné si umýt ruce.

Posilte si imunitu

Základem je dostatek stravy obsahující ovoce a zeleninu, tedy vitamíny, kterých je přes zimu méně než v létě. Snažte se konzumovat zejména plodiny z naší zeměpisné šířky, jako jsou jablka, červená paprika či zelí, které obsahují dostatek vitaminu C. Jako prevence, resp. zvýšení odolnosti proti teplotním šokům, je vhodné i pravidelné saunování. Pomáhá lépe snášet nejen zimu, ale i letní horka. Bohužel, do sauny nemohou jít lidé například s vysokým tlakem, ale ani lidé s mnoha jinými zdravotními problémy, radí výživová poradkyně Ivana Bednářová BA.

Připravila: Katka Soušková

Zdroj informací: www.thelifeco.com/en/blog/how-to-avoid-getting-sick-on-public-transport/, connect.uclahealth.org/2020/06/09/coronavirus-pandemic-how-to-use-public-transportation-safely/, výživová poradkyně Ivana Bednářová BA
Zdroj fotografií: Pexels
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Webozdravi.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků