Medicína

Je vaše dítě ohroženo obezitou?

Sbírání lístečků

Dětská obezita je jedním z největších strašáků naší civilizace. Přitom se tomuto závažnému zdravotnímu problému dá úspěšně předcházet.

Podle nejnovějších studií trápí nadbytečnými kilogramy 20 – 30 % českých dětí! Díky tomu se bohužel řadí Česká republika na první místo v celé Evropě. Děti mlsají, ale přijaté kalorie nespalují žádnými, nebo minimálními pohybovými aktivitami. Kromě mnoha závažných zdravotních komplikací, které obezitu doprovázejí, je zde i psychologický faktor – obézní děti se mnohem hůře zapojují do kolektivu a později mohou trpět i depresemi.


Hledá se viník

Na dětské obezitě se významným způsobem podílí výchova a životní styl rodiny. Dítě vyrůstající v prostředí, kde se na nějaký ten knedlík nekouká a volný čas tráví rodina u televize, bude mít dříve či později potíže s kilogramy navíc. Takové návyky si mrňous odnáší do života a bude je považovat za normální. Snažte se proto jít příkladem a dítěti od malička vštěpujte zásady zdravého životního stylu. Zamyslete se nad tím, jak vaše rodina žije.


Pravidelná strava

Snídani nestíháte, svačinu jste si nosili naposledy do školy, v poledne si skočíte pro párek v rohlíku a pořádně se najíte až večer. Bohužel tohle je způsob stravování mnoha lidí. A to nejen dospělých, ale i dětí. A to je první kámen úrazu. Jíst bychom měli pravidelně, 5 – 6 denně. Dbejte na to, aby dítě nehladovělo, ale nesmí se ani přejídat. Příjem kalorií by měl být rozvržen rovnoměrně do celého dne. Velmi důležitá je snídaně, ale také zdravé a lehké svačinky.


Pestrý jídelníček

Pro správný vývoj dětského organizmu je nezbytný dostatečný přísun vitaminů a minerálů a dalších důležitých látek. Nejde jen o to přimět potomka občas schroupat jablko. Jídelníček by měl v první řadě obsahovat kvalitní zdroje bílkovin jako je drůbeží a rybí maso, luštěniny a cereálie. Několikrát denně podávejte dětem polotučné mléčné výrobky, ovoce a zeleninu.


Hlídejte tuky

Jsou nositeli energie a měly by tvořit 30-40% denního příjmu potravin. Věnujte však velkou pozornost jejich výběru! K namazání na pečivo použijte kvalitní rostlinné tuky, pro teplou kuchyni vyberte jednopruhové rostlinné oleje, například olivový nebo řepkový. Pozor dejte na tzv. skryté tuky obsažené v potravinách. Nejsou na první pohled vidět, takže pokud nestudujete složení výrobku, nevíte, kolik jich vlastně sníte. Jde například o tučná masa, sýry nebo mléčné výrobky. Místo vepřové pečeně připravte dětem k obědu přírodní kuřecí řízek, místo pacholíka jim nabídněte ovocný jogurt či tvaroh. Samostatnou kapitolou jsou pak jídla z fast foodů jako například pizza, hamburgery či hranolky. Jsou doslova kalorickou bombou, a pokud je dítě konzumuje často, jeho zdraví to vůbec neprospívá.


Nebezpečný cukr

Ráno houska s marmeládou, dopoledne sušenka a odpoledne zmrzlina. Děti sladkou chuť prostě milují, ostatně stejně jako mnozí dospělí. Při takovém režimu ale kila doslova letí nahoru, protože nadbytečné kalorie z cukru si tělo ukládá na horší časy v podobě tukových polštářků. Učte proto děti střídmosti v konzumaci sladkostí! Místo sušenek, bonbonů a čokolády jim nabízejte ovoce, ořechy nebo cereálie. Obrovské množství cukru skrývají limonády! Je vhodné je nahradit vodou s citronem, ředěné ovocné šťávy nebo bylinkové čaje slazené maximálně medem.


Nezbytný pohyb

Součástí zdravého životního stylu je fyzická aktivita. Pár hodin tělocviku děti nespasí, k pohybu je musíte vést vy. Vyberte jim proto alespoň jeden kroužek s pohybovým zaměřením. Nemusí jít zrovna o vrcholové sporty. Holčičky třeba zaujme tanec nebo aerobic, chlapce zase baví hokej, fotbal či populární florbal. Nezapomeňte jít příkladem a sportu se věnujte také! 

Text: Zuzana
Foto: iStock
21.12. 2015

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Webozdravi.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků