Wellness

Jsou elektronické cigarety bezpečné?

Sbírání lístečků

Jistě jste zaznamenali zprávy o záhadném onemocnění plic, které postihlo v minulém roce vapery v USA. Toto onemocnění posloužilo především odpůrcům e-cigaret jako jeden z argumentů pro jejich zákaz. Vědci však zjistili, co za onemocněním skutečně stálo.

Ze studie amerického Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC), vyplývá, že za poškození plic vaperů zřejmě může acetát vitamínu E. Octany tohoto vitamínu se nachází v celé řadě produktů, nicméně při vdechnutí jsou pro člověka škodlivé.


Tento acetát se používá k zahušťování výrobků s obsahem THC, jejichž používání je v USA velmi oblíbené. Právě podobné nekvalitní výrobky z černého trhu by mohly být na vině.


Kupujte pouze kvalitní e-liquidy

Tyto případy se sice České republiky nijak nedotkly, nicméně i u nás se můžete potkat s nekvalitními e-liquidy. Proto je nutné si pořizovat elektronickou cigaretu i náplně do ní od renomovaných výrobců. Díky platné legislativě je možné v České republice koupit e-liquidy s koncentrací nikotinu maximálně na 20 mg/ml a maximálním objem 10 ml.


Náplň je vždy označena štítkem, kde je uvedeno složení. Tyto informace byste si měli ohlídat a pečlivě zkontrolovat. Obecně se dá říci, že byste nikdy neměli vapovat e-liquid, který pochází z neznámého zdroje. Dále byste neměli používat elektronickou cigaretu, která je viditelně poškozená nebo má poškozenou baterii.


Správně označenou náplň s dostupnými informacemi můžete zakoupit v trafikách a specializovaných prodejnách. Jejich náplně jsou dostupné v mnoha variantách. Velmi oblíbené jsou například mentolové náplně nebo náplně s příchutí lesního ovoce.


Jak vapovat bezpečně?

Bezpečnost při kouření e-cigaret můžete zvýšit i tím, že si pořídíte kvalitní elektronickou cigaretu, budete do ní používat pouze originální náplně z ověřených zdrojů a budete dodržovat bezpečnostní pokyny výrobce. Pokud se vám nebude náplň pozdávat, tak ji vyhoďte a raději si pořiďte novou. Takto snížíte rizika spojená s vapováním na minimum.

Mějte však na paměti, že ani správné užívání elektronických cigaret není ideální. Elektronické cigarety jsou méně škodlivé než cigarety klasické, ale za zcela bezpečné je označit nemůžeme. Nicméně testy prokázaly, že v náplních e-cigaret se nachází až o 95 % méně škodlivých látek než v běžném cigaretovém kouři.


Pokud tedy používáte e-cigaretu správně a používáte originální náplně, máte i jistotu, že jste udělali pro své bezpečí maximum. Investice do kvalitního vybavení se vám vrátí také díky tomu, že vám déle vydrží, nebudete muset tak často kupovat nové zařízení. Vedle pečlivého výběru také věnujte pozornost údržbě, to je další věc, která pomáhá zvýšit bezpečnost a také prodloužit životnost.


Nezapomeňte na dobíjení

Zvýšenou pozornost věnujte baterii a jejímu nabíjení. Obdobně jako u mobilních telefonů, i tady se baterie poměrně často dobíjí. Pokud budete nechávat baterii zbytečně vybíjet do úplného vypnutí, ohrožujete tím její funkčnost. Při šetrném využívání vám však baterie vydrží mnohem déle, proto je lepší mít po ruce nabíječku a e-cigaretu pravidelně dobíjet.

KP
Foto: Pixabay
1. 7. 2020

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Webozdravi.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků