Medicína

Kašel u dětí je vždycky trochu komplikovanější

Sbírání lístečků

Když je nemocné dítě, komplikací je vždy více, než pokud onemocníte sami. Musíte se starat, aby pravidelně bralo medicínu, zajistit zábavu na dny strávené v posteli a být s ním doma. Nebo je vhodné ho dál posílat do školy? A co když se kašel váže k nějakému vážnému onemocnění?

Kašel je způsobem, jak se dýchací cesty brání proti infekcím a znečištění. Ty však mohou být různého původu.


Jaký kašel se nejčastěji vyskytuje u dětí?

Nejčastěji se setkáte s tzv. akutním kašlem, jehož příčinou je virová infekce. To je klasické nachlazení provázené rýmou a zvýšenou teplotou. Poradíte si s ním doma, není potřeba chodit k lékaři. Méně častou variantou je kašel chronický, přetrvávající déle než týden. V takovém případě se návštěva odborníka vyplatí, pomůže vám odhalit případné závažnější příčiny, jako je astma. Nedělejte si ovšem hned starosti. Děti mají kolikrát kašel i čtyři týdny, aniž by se jednalo o něco vážného. Chodí-li do školky či školy, kde je nemocných více dětí, předávají si bacil navzájem.


Jak kašel léčit?

Jestliže to jde, vezměte si dovolenou, nebo domluvte babičku na hlídání, aby dítě mohlo být doma. Mělo by ležet v posteli, přijímat dostatek tekutin a užívat nějaký léčivý přípravek. V posteli se vyléčí rychleji, ve školce či škole by navíc nákazu dál roznášelo.
Až půjdete do lékárny koupit něco na kašel, buďte připravení na otázku, zda jde o kašel suchý, či naopak vlhký. Ten suchý se projevuje neustálým drážděním ke kašli a škrábáním v krku. Při vlhkém se vykašlává hlen. Na suchý kašel pomáhají antitusika – například přípravek Stoptussin, na vlhký pak mukolytika – třeba Ambrobene (více informací: ambrobene.cz/kasel-u-deti.php). Jejich účinky se liší, proto je důležité nasadit správný přípravek. Nezapomeňte dodržovat dávkování, jak co se týče množství, tak pravidelnosti. Dětem zpravidla chutnají sladké sirupy, mnohé z nich mohou konzumovat i kojenci.


Přejeme brzké uzdravení.

KP
Foto: iStock
1. 9. 2017

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Webozdravi.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků