Medicína

Když vás trápí nedoslýchavost

Podle odborníků trpí v naší republice nedoslýchavostí každý pátek člověk. Asi vás nepřekvapí, že čím jste starší, tím je situace horší.

Nad 65 let má vadu sluchu každý druhý muž a každá třetí žena. A přibývá. Důvodem je nejen prodlužující se průměrný věk, ale i všudypřítomný hluk, který nás obklopuje. Stačí vyjít na ulici, posadit se do restaurace nebo třeba zamířit do obchodu. Samostatnou kapitolou je pak poslouchání hlasité hudby ve sluchátkách či na diskotékách.

Nedoslýchavost přináší postiženému člověku problémy a do značné míry omezuje jeho pracovní a společenské aktivity. Vždyť i jednoduchá konverzace dokáže být unavující a náročná. Když špatně slyšíte, musíte věnovat obsahu sdělení mnohem více pozornosti. Lidé se pak raději uzavírají před okolním světem, což s sebou nese i riziko psychických problémů. Nedoslýchavost u dětí, alespoň než se na ni přijde, pak často přináší navíc i zhoršený prospěch ve škole nebo poruchu vývoje řeči.

 

Příčiny jsou různé

Omezená schopnost slyšet může být vrozená nebo získaná v průběhu života. Někdo má potíže „jen“ s jedním uchem, někdo trpí takzvanou oboustrannou nedoslýchavostí. Porucha pak bývá přechodná, zhoršující se nebo trvalá. Většina potíží se sluchem se týká vnitřního ucha. Nejčastěji je na vině přirozený proces stárnutí, ale příčinou může být i velký hluk, některé druhy léků, úrazy hlavy, časté záněty, metabolické poruchy, nádorové onemocnění, otravy toxickými látkami nebo také dědičnost.

 

Projevy nedoslýchavosti

Porucha sluchu, kterou s sebou přináší stárnutí, se projevuje nejen tím, že člověk špatně slyší, ale časté je i hučení v uších. Onemocnění však může postihnout i mladé lidi, v jejich případě dochází ke ztrátě sluchu či náhlému zhoršení, aniž by byla známá příčina. Odborníci pak hovoří o náhlé nedoslýchavosti. Velmi často trpí potížemi se sluchem lidé, kteří pracují v hlučném prostředí. Patří mezi ně například železničáři, dělníci v továrnách, zaměstnanci letišť nebo horníci. Důležitou prevencí je v jejich případě používání ochranných pomůcek, jako jsou sluchátka či špunty do uší. Obecně může být nedoslýchavost spojena i s dalšími zdravotními problémy, jako jsou bolesti ucha, hlavy, závratě, šelesty či výtok z ucha.

 

V ordinaci ORL

Pokud máte pocit, že není s vaším sluchem všechno v pořádku, na nic nečekejte a vydejte se do ordinace otorinolaryngologa (ORL). Lékař vám provede orientační přezkoušení sluchu, případně také audiometrické vyšetření. To se zajišťuje pomocí elektroakustických měřicích přístrojů, které přesně určí, jaká je vaše schopnost vnímat tóny různých frekvencí a porozumět řeči.

 

Možnosti léčby nedoslýchavosti

Nedoslýchavost vyvolaná postižením zvukovodu, bubínku či středního ucha například při úrazech či zánětech, se dá v mnoha případech úspěšně léčit. U ostatních diagnóz bohužel sluch zcela navrátit nejde. Řešením pak může být používání různých naslouchadel a dalších technických pomůcek, či nácvik odezírání.

 

Udělejte si test

  • Míváte potíže porozumět konverzaci v hlučném prostředí, nebo když mluví více lidí současně?
  • Máte někdy problém lokalizovat, odkud přicházejí zvuky?
  • Žádáte často lidi, aby vám zopakovali to, co říkali?
  • Když sledujete televizi s více osobami, zesilujete si zvuk více než oni?
  • Stává se vám, že máte problém porozumět člověku, co říká, když s ním nemáte přímí oční kontakt?
  • Míváte často pocit, že vám zaléhají uši?

Pokud jste na některou z otázek odpověděli kladně, dost možná máte potíže s nedoslýchavostí a měli byste zamířit na vyšetření do ambulance ORL.

 

Text: Zuzana
Foto: iStock
13. 7. 2018

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Webozdravi.cz na hlavní stránku Seznam.cz.


Diskuze: příspěvků