Zelená lékárna

Léčivé rostliny pro krásu: aloe vera, jojoba i tea tree

Sbírání lístečků

Z knihy Léčivé rostliny třetího tisíciletí od významného botanika Pavla Valíčka jsme vybrali trojici těch, které podpoří váš půvab.

Aloe vera

O drobné nehody v domácnosti není nikdy nouze a tak neškodí mít po ruce praktickou bylinku. Na oděrky, malé popáleniny, řezné ranky i bodnutí nebo kousnutí hmyzem pomůže šťáva z aloe – stačí uříznou kousek šlahounku a potřít bolavé místečko. Urychluje to hojení a současně se brání průniku infekce. Ostatně šťáva a také gel patří mezi nejčastější formy fytoterapie touto rostlinou. A kdy pomáhají i léčebně? Stimulují imunitu, podporují práci trávicí soustavy, působí protizánětlivě a snižují hladinu cholesterolu v krvi. Lze je použít rovněž při zácpě, bolestech hlavy, závratích, na regulaci krevního tlaku a mnoho jiných potíží.

Tipy pro krásu: Gel z aloe se používá v kosmetickém průmyslu jako hydratační složka balzámů, masek, opalovacích i regeneračních krémů.

Jojoba

O jojobovém oleji jste už určitě slyšeli. Jeho deriváty našly uplatnění při výrobě leštidel, svíček, mýdel, nebo také kříd, změkčovačů kůží, mazadel a tak bychom mohli pokračovat. S jojobovým olejem jsme zkrátka velice často v kontaktu, jen to netušíme.

Tipy pro krásu: Ani kosmetika nezapomněla využít dobrých vlastností této rostliny. Jojobový olej byste našli třeba ve vlasových šamponech a kondicionérech, odličovadlech, tělových přípravcích, krémech proti sluníčku a také ve rtěnkách.

Tea tree

Praktický tea tree olejíček s antiseptickým působením, který je navíc potopudný a usnadňuje vykašlávání, se chválí mnoho rodin. Rovněž je dobrým stimulačním prostředkem pro vaši imunitu a ulevuje při řadě bakteriálních a houbových infekcí. Zevně se na tea tree oil sází, když potřebujete léčit záněty ústní dutiny, bolesti v krku, opary, nehtové nebo kožní plísně, drobné vyrážky a řezné ranky. Prospívá také ve formě masážních přípravků na kloubní a svalové bolesti a dále je velice účinným deodorantem a repelentem. Při mnoha infekcích se doporučuje tea tree olejíček inhalovat, stačí ho jen nakapat (maximálně 10 kapek) do vařící vody.

Tipy pro krásu: Kosmetický průmysl spoléhá zejména na antiseptické vlastnosti tea tree olejíčku. Běžně jsou k mání různé pleťové vody (nejen na akné), čisticí mléka, mýdla, krémy, masky a jiné.

Připravila: Věra Hájková

Zdroj informací: kniha Léčivé rostliny třetího tiisíciletí, Pavel Valíček a kolektiv, Start 2012
Zdroj fotografií: Pexels
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Webozdravi.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků