Zelená lékárna

Léčivé rostliny pro krásu

Věrné čtenářky našeho webu vědí, že už jsme vás seznámili s úžasnými zelenými pomocnicemi, které podpoří imunitu anebo fungují jako dokonalé stimulanty. Ovšem neméně příjemné je také vědět, co prospěje vašemu půvabu.

Z mnoha šikovných rostlinek jsme vybrali trojici těch NEJ, které mohou směle aspirovat na titul zelená kráska do každé rodiny. Navíc u nich rovněž platí, že podpoří nejen půvab, ale také vaše zdraví.

Aloe vera

O drobné nehody v domácnosti není nikdy nouze a tak neškodí mít po ruce praktickou zelenou lékárnu. Na oděrky, malé popáleniny, řezné ranky i bodnutí nebo kousnutí hmyzem pomůže šťáva z aloe – stačí uříznou kousek šlahounku a potřít bolavé místečko. Urychluje to hojení a současně se brání průniku infekce. Ostatně šťáva a také gel patří mezi nejčastější formy fytoterapie touto rostlinou. A kdy pomáhají i léčebně? Stimulují imunitu, podporují práci trávicí soustavy, působí protizánětlivě a snižují hladinu cholesterolu v krvi. Lze je použít rovněž při zácpě, bolestech hlavy, závratích, na regulaci krevního tlaku a mnoho jiných potíží.

Tipy pro krásu: Gel z aloe se používá v kosmetickém průmyslu jako hydratační složka balzámů, masek, opalovacích i regeneračních krémů. Pro pěkné vlasy doporučujeme domácí metodu – rozmixujte několik kousků aloe s vodou a tímto neobvyklým „odvarem“ opláchněte svou kštici, hned po umytí.

 

Jojoba

O jojobovém oleji jste už určitě slyšeli. Ale víte, že se používá v první řadě jako nosná látka pro léčiva, u kterých je třeba, aby rychle pronikly do kůže a podkoží? Ovšem jojobový olej a jeho deriváty našly uplatnění i v jiných oblastech, například při výrobě leštidel, svíček, mýdel, nebo také kříd, změkčovačů kůží, mazadel a tak bychom mohli pokračovat. S jojobovým olejem jsme zkrátka velice často v kontaktu, jen to netušíme.

Tipy pro krásu: Ani kosmetika nezapomněla využít dobrých vlastností této rostliny. Jojobový olej byste našli třeba ve vlasových šamponech a kondicionérech, odličovadlech, platových a tělových přípravcích, krémech proti sluníčku a také ve rtěnkách.

 

Tea tree

Praktický tea tree olejíček s antiseptickým působením, který je navíc potopudný a usnadňuje vykašlávání, se chválí mnoho rodin. Rovněž je dobrým stimulačním prostředkem pro vaši imunitu a ulevuje při řadě bakteriálních a houbových infekcí. Zevně se na tea tree oil sází, když potřebujete léčit záněty ústní dutiny, bolesti v krku, opary, nehtové nebo kožní plísně, drobné vyrážky a řezné ranky. Prospívá také ve formě masážních přípravků na kloubní a svalové bolesti a dále je velice účinným deodorantem a repelentem. Při mnoha infekcích, a také při chronické únavě, se doporučuje tea tree olejíček inhalovat, stačí ho jen nakapat (maximálně 10 kapek) do vařící vody.

Tipy pro krásu: Kosmetický průmysl spoléhá zejména na antiseptické vlastnosti tea tree olejíčku. Běžně jsou k mání různé pleťové vody (nejen na akné), čisticí mléka, mýdla, krémy, masky a jiné. A pokud byste si domů pozvali soukromého maséra, může vás opečovávat přípravkem, který si sami nachystáte – do arašídového oleje lze přidat až 5 procent tea tree olejíčku.
 

Připravila: Marcela s využitím zdroje Léčivé rostliny třetího tisíciletí, www.nakladatelstvi-start.cz

Foto: iStock
23. 8. 2019

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Webozdravi.cz na hlavní stránku Seznam.cz.


Diskuze: příspěvků