Zelená lékárna

Léčivé rostliny pro stimulaci

Podívejte se, které rostliny vás dokážou správně povzbudit.

Minule jsme vás seznámili s rostlinami na podporu imunitního systému. Dnes se zaměříme na rostliny se stimulačními účinky. Ty harmonizují naše fyzické a psychické síly a tak podporují odolnost organismu nejen vůči běhu času. Z mnoha vhodných druhů vám doporučujeme vyzkoušet následující.


Ženšen

Má neskutečně bohaté využití a stejně široké spektrum možností nabízejí také jeho formy. Prodává se v čajích, sirupech, tabletách, tinkturách. Prospívá při celkovém oslabení organismu, zlepšuje hojení po chirurgickém zákroku, ale i rekonvalescenci po nemoci obecně, upravuje krevní tlak i hladinu cukru v krvi nebo podporuje potenci.
Co možná nevíte: Nejčastěji se používá odvar, kdy 5 až 10 gramů sušeného ženšenu budete 30 až 60 minut vařit. Udělejte to ráno a odvar pijte nalačno.


Aralky

Lidové léčitelství je zná velmi dobře už pěkně dlouhou dobu. Používá se zejména extrakt z kořenů, ať už jde o aralku mandžuskou, srdčitou, Schmidtovu či kontinentální. Udělá vám dobře při různých typech slabosti, při celkové únavě i depresích, rovněž se doporučuje v době rekonvalescence u mnoha chorob. V Číně je používají také k léčbě astmatu a tuberkulózy. V Japonsku zase při léčbě rakoviny zažívacího traktu. Vědecké výzkumy potvrzují, že preparáty z některých druhů aralek působí i jako antidiabetikum, antiseptikum a diuretikum
Co možná nevíte: Uvedené druhy aralek se dají pěstovat také v našich klimatických podmínkách, pro sklizeň vybírejte kořeny o průměru 1 až 3 centimetrů.


Schizandra čínská

Nic vám tento název neříká? Třeba tuhle léčivku znáte pod jménem klanopraška. Tradiční medicína Dálného Východu využívá jejího léčebného vlivu už po staletí, zkusme se tedy inspirovat. Účinné látky obsahuje celá rostlina, i když v různé míře. Například semena povzbuzují centrální nervovou soustavu, stimulují kardiovaskulární systém i dýchání, rovněž pozitivně působí na krevní tlak a pro někoho možná překvapivě ovlivňují také vidění – díky schizandře je šance, že budete mít „ostrý zrak“.
Co možná nevíte: Semínka obsahují hojně léčivých látek, včetně minerálů (zejména draslík, dále pak vápník, síru, hořčík, sodík, fosfor a železo).


Maralí kořen

Botanický název této rostliny je leuzea saflorová a podle výzkumů z posledních let slibuje účinky obdobné jako v případě ženšenu. Až budete potřebovat zlepšit svou zásobu anglických slovíček, leuzea vám pomůže (zlepšuje schopnost učení se, zásobuje mozek kyslíkem). Uleví vám i od bolestí hlavy, snižuje podráždění, působí anabolicky, za její užívání vám poděkují i játra (regeneruje jejich tkáň) a tak bychom mohli pokračovat.
Co možná nevíte: Jeleni maralové žijící na Altaji vykopávali kořeny této rostliny a pochutnávali si na nich. To samozřejmě neuniklo ani lidem a mezi Altajci se od té doby traduje, že maralí kořen se má užívat už od čtrnácti let. A protože rovněž Tataři užívali tuto bylinu jako afrodiziakum, třeba na tomto šprochu bude pravdy víc než trochu.


Guarana

Potřebujete povzbudit? Přípravky z této léčivky zvyšují odolnost proti únavě, urychlují mentální koncentraci, zlepšují krevní oběh a brání usazování cholesterolu.
Co možná nevíte: Používají se zejména semínka a přípravky z nich, ovšem pro Jihoameričany, kde je Guarana doma, není problém nachystat si také pastu – kousky rostliny se spaří horkou vodou.


Cesmína paraguayská

Šanci ochutnat ji a tak na vlastní organismus zažít léčivé působení máte zejména díky čaji, označuje se jako maté nebo yerba maté. Základem jsou větvičky s lístky, které se takzvaně protahují nad otevřeným ohněm nebo se suší nepřímým teplem. V další fázi sušení se větvičky ulamují a dosychají třeba na pecích. Jde o poměrně dlouhou cestu – z původních 100 g čerstvého základu zůstane po celém procesu sušení zhruba 40 g výsledného produktu.
Co možná nevíte: Tato cesmína, respektive nápoj zní, urychluje hojení, povzbuzuje mysl, podporuje imunitu, napomáhá odbourávat tuky, pomáhá při stresu a zátěži, působí při alergických reakcích. A třeba nám napíšete sami, kdy vám ještě prospěla.

Připravila: Marcela s využitím zdroje Léčivé rostliny třetího tisíciletí www.nakladatelstvi-start.cz
Foto: iStock
26. 5. 2017
 

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Webozdravi.cz na hlavní stránku Seznam.cz.


Diskuze: příspěvků