Zelená lékárna

Lichořeřišnice nejen na močové cesty, průdušky a lupy

Přestože jde o trvalku, u nás se pěstuje hlavně jako letnička. Potěší vás napohled půvabnými květy, i uvnitř. Víte, které její části můžete konzumovat?

Lichořeřišnice patří na osluněné místo, sluníčko doslova miluje. Když si nyní koupíte hotovou rostlinku, už za pár dnů ji můžete dát ven, na balkon, terasu nebo balkon (obecné pravidlo zní – ven může ve druhé polovině května, po zmrzlých mužících).


Celá je jedlá

Hodně lidí pěstuje lichořeřišnici na parádu, a málokdo ví, že se může také jíst a to celá. Mladé květy a lístky jsou pikantní, přidávají se zpravidla do salátů a rovněž ozdobí mnohé jiné pokrmy, nejen ze zeleniny. Nezralé plody se zase můžou nakládat (říká se jim nepravé kapary). Ale konzumovat se dá i celá nať, nebo naopak šťáva vylisovaná z plodů (posiluje imunitu), či jen květ, pouze listy…


Proč je užitečná

Lichořeřišnice obsahuje vitamín C, železo, draslík, bílkoviny, silice a jiné tělu prospěšné látky. Podle Magdaleny Staňkové – Kröhnové, autorky publikace Bylinky pro děti a maminky, je jejím hlavním zdravotním přínosem urogenitální působení (na stafylokoky, streptokoky, a další bakterie). Dále prospívá při potížích s dýchacími cestami, zevně se užívá například při kožních problémech a také omezuje vypadávání vlasů a tvorbu lupů.


Tip pro zdraví

Využít se nabízí například tinkturu, a to 3x 10 kapek denně, které se dávají do vody. Tinktura je k dostání například v obchodech se zdravou výživou. Nebo denně vypijte asi 30 až 40 g čerstvě vylisované šťávy, případně si pochutnejte na salátu z čerstvých listů a květů. Co je dobré vědět? Pokud se lichořeřišnice používá ve formě čaje, pak v kombinaci s dalšími léčivkami.

Jak podpořit svůj půvab

Proti lupům pomůže tento recept. Dvě hrsti květů a listů mírně povařte v 1 litru vody asi po dobu 15 minut, sceďte a počkejte, až odvar vychladne. Přidejte lžíci jablečného octa a až si budete mýt vlasy, využijte tento odvar k poslednímu oplachování.

A koho trápí vypadávání vlasů, měl by postupovat následovně: postačí jedna hrst kvetoucí natě, kterou povaříte v 0,5 litru vody, na mírném ohni, opět po dobu asi 15 minut. Sceďte a po vychladnutí přelijte například do skleněné lahvičky, zazátkujte. Vtírejte část odvaru do vlasové pokožky a nechte zaschnout. Ale proti vypadávání pomáhá rovněž zmiňovaná tinktura.

Připravila: Marcela s využitím publikace Bylinky pro děti a maminky, kterou vydala Grada
Foto: Freeimages
12. 2. 2021

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Webozdravi.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků