Wellness

Listopad, knír, muži a zdraví: jak spolu souvisí?

Sbírání lístečků

Přestože charitativní akce Movember už probíhá několik dnů, pánové – stále máte šanci! Nechte si narůstat knírek, a změňte svou tvář. A s ní i „tvář“ svého zdraví.

Když si z angličtiny přeložíte slangové slovo Mo (Moustache = knír) a November = listopad, a dáte je pěkně dohromady, vznikne Movember. Měsíc mužských knírů a nových tváří. Smyslem tohoto projektu je zvýšit povědomí o mužském zdraví, zejména pak o rakovině prostaty a varlat.

Jak na to

Je to jednoduché: všichni muži, kteří chtějí podpořit akci v důsledku vedoucí opět k nim, respektive k jejich zdraví, by v listopadu měli dát prostor svému knírku. I když ho před tím nikdy nenosili. Zkrátka kdo má zájem podpořit charitativní akci Movember, ten si teď nechá růst knírek. Což určitě vyvolá v jeho okolí řadu otázek, a lidé se najednou začnou bavit o tématech, která byla před tím tabu.

Podporujme se

Aby nezůstalo jen u řečí, všichni můžeme finančně podpořit činnost organizace Movember Foundation, která je největším nevládním poskytovatelem dotací na výzkum rakoviny prostaty. U nás pak prostředky poputují do nadačního fondu Muži proti rakovině, na boj proti rakovině prostaty a varlat (více na jejich webovkách: muziprotirakovine.cz). Má to velký smysl, ostatně rakovinou prostaty onemocní v ČR více než 6500 mužů. Každoročně. A přes 1800 jich zemře.

Co na to dámy?

Něžnější polovina lidstva se do akce pravidelně zapojuje už jen tím, že své partnery, bratry, tatínky, otce atd. podporuje a motivuje k tomu, aby si více všímali svého zdraví. A také chodili na preventivní prohlídky, které jsou vždycky lepší volbou, než případně nutná léčba.

Nepřehlédněte!

Podrobnější informace o samotném projektu a samozřejmě také o rakovině prostaty i rakovině varlat najdete na webu: cz.movember.com. Tady rovněž v případě zájmu objevíte číslo účtu, kam lze posílat finanční příspěvek.

A co říká Marek Rejman, iniciátor „knírkového“ hnutí v ČR? „Nejvíc mě těší, že muži konečně začínají mluvit o svém zdraví, chodí na preventivní prohlídky a tím snižují riziko nekontrolovatelného vývoje onemocnění. Movember zachraňuje životy.“ Je to víc než potřebné – počet pánů, u nichž se každým rokem diagnostikují rakovina prostaty či varlat, zatím bohužel neklesají. Ale jednou určitě budou!

P.S.

S humorem jde všechno lépe, tak mrkněte na net a zadejte si do vyhledávače heslo:  Kníra mám! A pak si můžete společně s Těžkým Pokondrem broukat, že…
 

Připravila: Marcela
Foto: Movember
13. 11. 2014

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Webozdravi.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků