zapomenuté heslo

Mykóza nohou číhá na každém kroku

Mykóza nohou číhá na každém kroku
Přišlo léto a s ním i doba sandálků a chození naboso a přáli bychom si, aby byly naše nožky co nejkrásnější. Bohužel právě v létě na nás také na mnoha místech číhá zvýšené riziko nepříjemného strašáka jménem mykóza nohou. Kdo toto kožní onemocnění někdy zažil na vlastní kůži, ví, že nejde vůbec o nic příjemného. Provází ho zčervenalá, loupající se kůže, svědění, pálení, někdy až bolest.

Jde o infekční onemocnění, kterým trpí v České republice dokonce až čtvrtina populace! Způsobují ho kvasinky, parazitické houby a plísně, nejčastěji dermatofyty, kterým se daří v teple a vlhku. Proto jsou nohy právě ideálním místem pro jejich rozmnožování. Pokud je navíc zavřeme do neprodyšné obuvi, riziko onemocnění zvyšujeme.

K nákaze dochází při kontaktu naší kůže s výtrusy houby. Olupující se kůže z nohou nemocného člověka takové výtrusy obsahuje, takže když se dostanou do kontaktu se zdravou kůží, mohou ji infikovat. Proto se nakazíme nejčastěji na veřejných koupalištích, v bazénech, společných sprchách, ve fitness studiu nebo v hotelových pokojích. Vzhledem k množství a různorodosti návštěvníků je třeba, aby provozovatelé ve zvýšené míře dbali na hygienu a údržbu zařízení, kde ve zvýšené míře dochází zprostředkovaně k úzkému kontaktu, ať už s vybavením či kontaminovanou vodou. Nedostatečně udržovaný povrch cvičebních strojů a pomůcek, špatně vyprané používané textilie, nevhodné podložky a vlhké rohože mohou lidem s citlivou pokožkou přivodit plísňová onemocnění jedna dvě. Plíseň – mykóza – nejčastěji napadá kůži nohou, vyskytuje se zejména v meziprstí a na ploskách chodidel. A pokud se nohy včas neléčí, může se po čase rozšířit i na nehty.

Hodně lidí zpočátku ani nezpozoruje, že jejich nohy onemocněly mykózou. Svědění či pálení mezi prsty, změny barvy kůže nebo její nadměrné olupování, drobné puchýřky na chodidle – to všechno považují za cosi běžné, co čas od času postihne každého. A když pak po čase zjistí, že tyto projevy nebyly tak úplně normální, stydí se jít k lékaři nebo do lékárny a přiznat, že mají plíseň na nohou. Klasická léčba bývá zdlouhavá a zpravidla trvá až několik týdnů, což mnoho pacientů odradí. Mnoho lidí přestanou postižená místa mazat hned, jak zmizí příznaky v domnění, že jsou vyléčeni. V těchto případech se často onemocnění vrací a léčba se míjí účinkem. Kromě dodržení délky léčby je třeba také dbát na důslednost v častém mazání postižených míst. 
 

Správně častého mazání bychom měli  dbát na preventivní zásady:

  • Je třeba zaměřit se na obuv! Noste pokud možno vzdušné otevřené boty, pokud je to možné, tak i v zaměstnání.
  • Obuv během dne střídejte (rozlišujte obuv vycházkovou, pracovní, pro volný čas).
  • Pokud máte uzavřené boty, volte do nich bavlněné ponožky (samozřejmě pokud je to možné, ke kostýmku a punčochám to asi nepůjde) a měňte je alespoň jednou denně.
  • Zpocenou obuv nechte pořádně vyschnout.
  • Udržujte nohy v suchu – v případě potřeby používejte přípravky zabraňující pocení.
  • Pro návštěvy koupališť, bazénů a společných sprch ve fitness centru se vybavte gumovými žabkami.
  • Během léčby desinfikujte textilie, které jsou v kontaktu s postiženou kůží – vhodný je např. roztok bílého Ajatínu. Pokud je to možné, textilie vyvařte.
  • Pokud vás mykóza sužuje dlouhodobě, je nezbytná konzultace s dermatologem

 

Text: Zuzana
Foto: iStock
19.6. 2019hodnotit 1 2 3 4 5

Přidej komentář

Rewrite letters from the image.
Musíte se nejprve přihlásit formulářem vpravo nahoře či zaregistrovatEnergie dne

kohout
KOHOUT - kov


DoporučujemePoslední drby

Hanicka
Sevy
<a href="http://www.seznam.cz">lehátko</a> [url=http://www.seznam.cz]seznam[/url] https://www.seznam.cz/ www.seznam.cz seznam.cz
radkavra
Zľavy a akcie pre...
Na internete je veľa zľavových akcií alebo zľavových kupónov pre mamičky. Veľký prehľad nájdete napr. Na...

drbárna...

Poslední rady

Čínská medicína
Polyp na děloze

Dobrý den, obracím se na Vás o radu jaký preparát zvolit na polyp na děloze,který mi způsobuje nepravidelný...

Čínská medicína
Čínská medicína a...

Dobrý večer, jsem začátečník v čínské medicíně a ráda bych Vás poprosila o radu. Mému dědečkovi jsem chtěla...


poradna...

Reklama

facebook