zapomenuté heslo

Nepříjemné záněty močových cest

Nepříjemné záněty močových cest
Počasí je opravdu aprílové a nastydnutí na nás čeká doslova na každém kroku. Kromě rýmy a kašle může ale nám, ženám, přinést ještě další, daleko nepříjemnější zdravotní komplikace. Mezi nejčastější patří zánět močového ústrojí či vaječníků. Jak je poznáme a můžeme se před takovými problémy chránit?

Že je důležité nosit v zimě spodní košilku a teplé ponožky určitě slyšela někdy v životě každá z nás. V pubertě to může leckteré slečně připadat jako naprostá zbytečnost, ale jen do té doby, než se přihlásí první problémy. Nastydnout takzvaně „od nohou“ se nevyplácí. Potíže v podobě infekcí močových cest mohou vyústit až do zánětu ledvin a záněty vaječníků jsou zase nebezpečné pro ženy, které plánují otěhotnět.


Pálivé trápení

Zánět močových cest potká v životě každou pátou z nás, u 25 % žen se záněty objevují opakovaně. Prvním signálem, že není něco v pořádku, je časté nucení na močení, pálení a řezání při močení. Obvyklá je i bolest v podbřišku nebo v bedrech. Někdy se může objevit v moči i krev, což už, spolu s horečkou či zimnicí, signalizuje možný zánět ledvin. V takovém případě je už nutné vyhledat lékaře, který v první řadě provede vyšetření moči. V laboratoři jsou identifikovány bakterie, které zánět způsobily a jsou nasazena antibiotika.

Ve většině případů jsou příčinou infekce bakterie Escherichia coli, které se vyskytují v lidské stolici. Jakmile se však dostanou do močového ústrojí, přemnoží se tam a vyčerpávají imunitu močového systému. Pak už stačí třeba jen prochladnout a problém je na světě. Negativně ale může působit i nízký příjem tekutin, přítomnost kamenů, snížená imunita a řada dalších faktorů.


První pomoc při zánětu močových cest

Při prvních příznacích urologických problémů je důležité jednat rychle. Pokud odhalíte svůj zánět v počátku, můžete zkusit nasadit léčbu svépomocí. V první řadě hodně pijte, aby se moč ředila a vy chodila často na záchod a vylučovala společně s močí i bakterie, které vás trápí. Buďte v teple a pokud možno doma! Prostydnutí při čekání na autobus nebo pobíhání v mrazu, vám rozhodně neprospěje. K pití čisté vody bez bublin můžete přidat speciální urologické čaje a také brusinkový džus. Na podbřišek si přikládejte termo láhev, abyste zahřáli močové cesty. Pokud ale příznaky neodezní do tří dnů, zcela určitě zajděte k lékaři, protože budete potřebovat léčbu antibiotiky.


Zánět vaječníků

Zánět vaječníků je spíše lidovým označením. Z lékařského hlediska je přesnější označení pánevní zánětlivá nemoc. Patří mezi infekční onemocnění, která postihují dělohu, vejcovody, vaječníky a někdy i pánevní pobřišnici. Mezi nejčastější příznaky patří pobolívání nebo křečovité bolesti podbřišku a bolesti při pohlavním styku, nažloutlý či nazelenalý výtok a krvácivé špinění mimo pravidelný cyklus. Původcem zánětu jsou ve většině případů pohlavně přenosné bakterie chlamydia trachomatis a neisseria gonorrheae. Prostydnutí pak způsobí oslabení organizmu, který se ataku bakterií pak brání jen těžko.


Jak se léčit?

Pokud se přihlásí příznaky pánevní zánětlivé nemoci, na nic nečekejte a navštivte svého lékaře-gynekologa. Ten má ke stanovení diagnózy větší množství prostředků. Aby specialista zjistil původce zánětu, provede kultivaci a vyšetření odebraného vzorku z děložního krčku. Na základě toho pak může stanovit nejúčinnější léčbu. Hlavním lékem v boji proti bakteriím jsou antibiotika. Gynekologické záněty však někdy bývají velmi úporné a ne vždy je hned první léčba antibiotiky účinná. Pokud v organizmu přetrvává původce onemocnění, zánět se může opakovat a často přechází do chronického stavu. Proto je nezbytné dobrat celou dávku antibiotik až do konce a vždy dbát pokynů lékaře.


Je možné se zánětům vyhnout? Odpovídá MUDr. Pavel Kuchař

K odvrácení recidivy je třeba předcházet prochlazení přiměřeným oblečením, vypít denně 3 litry nedráždivých tekutin, podporovat obranyschopnost těla otužováním a aktivním odpočinkem. Mikrobiální prostředí močového měchýře a pochvy příznivě ovlivňuje užívání probiotik v kombinaci s brusinkami a hygiena mýdly a gely určenými pouze pro hygienu intimních míst. Návštěva obvodního lékaře pro akutně probíhající zánět močového měchýře je nutností. Léčba recidivy již patří do rukou specialisty urologa, aby zjistil a vyřešil možné anatomické změny a dispozice k opakování zánětu močových cest. Uznávanou ochranou před pánevní zánětlivou nemocí (ale i sexuálně přenosných nemocí), je sex s použitím kondomu.

 

Text: Zuzana
Foto: iStock
8. 4. 2015hodnotit 1 2 3 4 5

Mohlo by Vás zajímat


Přidej komentář

Rewrite letters from the image.
Musíte se nejprve přihlásit formulářem vpravo nahoře či zaregistrovat
#1: anonym-12658 vloženo: 25. 08. 2015
Tak léto je opravdu mojí noční můrou, byť se na něj vždy ohromě těším... Ale to asi každá z nás. V posledních letech jsem se naučila se záněty a kvasinkami bojovat tak, že dodržuji diety (nepřejídám se ovocem, nesladím, snažím se pít minimum kávy a hlavně hodně piji) a v květnu si dávám měsíční kůru wobenzymem. Důležité jsou také brusinky, ale ty bohužel teď kvůli trombóze jíst nemohu, poněvadž zhušťují krev. Nicméně, problémy se mi o mnoho zlepšily... Nemám již co měsíc záněty a kvasinky, ale maximálně jen jednou během léta a není to nic závažného. Většinou to rychle přejde.
Energie dne

drak
DRAK - dřevo


DoporučujemePoslední drby

Hanicka
Sevy
<a href="http://www.seznam.cz">lehátko</a> [url=http://www.seznam.cz]seznam[/url] https://www.seznam.cz/ www.seznam.cz seznam.cz
radkavra
Zľavy a akcie pre...
Na internete je veľa zľavových akcií alebo zľavových kupónov pre mamičky. Veľký prehľad nájdete napr. Na...

drbárna...

Poslední rady

Čínská medicína
Polyp na děloze

Dobrý den, obracím se na Vás o radu jaký preparát zvolit na polyp na děloze,který mi způsobuje nepravidelný...

Čínská medicína
Čínská medicína a...

Dobrý večer, jsem začátečník v čínské medicíně a ráda bych Vás poprosila o radu. Mému dědečkovi jsem chtěla...


poradna...

Reklama

facebook