Medicína

Nepříjemné záněty močových cest

Počasí je opravdu chladné a nastydnutí na nás čeká doslova na každém kroku. Kromě rýmy a kašle může přinést ještě další, daleko nepříjemnější zdravotní komplikace. Mezi nejčastější patří zánět močového ústrojí. Jak je poznáme a můžeme se před takovými problémy chránit?

Že je důležité nosit v zimě spodní košilku a teplé ponožky určitě slyšela někdy v životě každá z nás. V pubertě to může leckteré slečně připadat jako naprostá zbytečnost, ale jen do té doby, než se přihlásí první problémy.

Pálivé trápení

Podle webu mayoclinic.com je prvním signálem, že není něco v pořádku, časté nucení na močení, pálení a řezání při močení. Obvyklá je i bolest v podbřišku nebo v bedrech. Někdy se může objevit v moči i krev, což už, spolu s horečkou či zimnicí, signalizuje možný zánět ledvin. V takovém případě je už nutné vyhledat lékaře, který v první řadě provede vyšetření moči. V laboratoři jsou identifikovány bakterie, které zánět způsobily a jsou nasazena antibiotika.

Ve většině případů jsou příčinou infekce bakterie Escherichia coli, které se vyskytují v lidské stolici. Jakmile se však dostanou do močového ústrojí, přemnoží se tam a vyčerpávají imunitu močového systému. Pak už stačí třeba jen prochladnout a problém je na světě. Negativně ale může působit i nízký příjem tekutin, přítomnost kamenů, snížená imunita a řada dalších faktorů.

První pomoc při zánětu močových cest

Při prvních příznacích urologických problémů je důležité jednat rychle. Pokud odhalíte svůj zánět v počátku, můžete zkusit nasadit léčbu svépomocí. V první řadě hodně pijte. Buďte v teple a doma. Prostydnutí při čekání na autobus nebo pobíhání v mrazu, vám rozhodně neprospěje. K pití čisté vody můžete přidat speciální urologické čaje a také brusinkový džus. Pokud ale příznaky neodezní do tří dnů, zcela určitě zajděte k lékaři.

Prevence

K odvrácení recidivy je třeba předcházet prochlazení přiměřeným oblečením, dostatečně pít, podporovat obranyschopnost těla otužováním a aktivním odpočinkem. Mikrobiální prostředí močového měchýře příznivě ovlivňuje užívání probiotik v kombinaci s brusinkami a hygiena gely určenými pouze pro hygienu intimních míst. Návštěva obvodního lékaře pro akutně probíhající zánět močového měchýře je nutností. Léčba recidivy již patří do rukou specialisty urologa, aby zjistil a vyřešil možné anatomické změny a dispozice k opakování zánětu močových cest.

Připravila: Věra Hájková

Zdroj informací: www.mayoclinic.org/diseases-conditions/urinary-tract-infection/symptoms-causes/syc-20353447,
Zdroj fotografií: Pexels
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Webozdravi.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků