zapomenuté heslo

Předcházejte potížím se zrakem?

Předcházejte potížím se zrakem?
Někteří z nás chodí na preventivní prohlídky jednou za dva roky. Chodíte také na pravidelnou prohlídku k očnímu lékaři?

Lidé trpící krátkozrakostí nebo dalekozrakostí se spokojí s přeměřením dioptrií v optice při koupi brýlí nebo kontaktních čoček, místo aby jejich vadu posoudil lékař. A ti, kteří potíže se zrakem nemají, se do ordinace oftalmologa zpravidla nevydají vůbec. Paradoxem přitom je, že podle průzkumů se 90 % lidí bojí ztráty zraku více než ztráty kteréhokoli jiného smyslu.


Oční lékař by měl zrak zkontrolovat minimálně jednou za dva roky. Platí to i v případě, že vidíme skvěle, protože oči prozrazují mnohé o celkovém zdravotním stavu. „Například změny na cévách očního pozadí mohou signalizovat vyšší krevní tlak nebo cukrovku. Na zrakovém nervu se mohou projevit i některá neurologická onemocnění, zkrátka preventivní prohlídka může napovědět mnohé...,“ potvrzuje MUDr. Sylva Procházková, zkušená oční lékařka Refrakčního Centra Praha.

V případě neostrého vidění nebo častých bolestí hlavy je návštěva odborníka ještě důležitější. Správná diagnóza a následná korekce očních vad je zásadní v každém věku, s přibývajícími léty se však riziko výskytu některých očních chorob ještě zvyšuje. „V dospělosti nám hrozí hlavně glaukom, někdy lidově zvaný zelený zákal. Jde o progresivní oční onemocnění, které se projevuje hlavně zúžením zorného pole, toho si málokdo sám všimne. Tato nemoc je relativně častá, postihuje 2 až 3 % populace a většinou začíná kolem čtyřicítky. Vyšetření očí v tomto věku může přinést také další překvapení, jako je počínající porucha vidění do blízka (presbyopie), i když ta začíná o něco později. Se stoupajícím věkem se frekvence glaukomu zvyšuje o 1 % a vyskytují se i nové choroby, hlavně šedý zákal,“ vysvětluje MUDr. Sylva Procházková.


Kromě včasné návštěvy oční ordinace MUDr. Sylva Procházková doporučuje i několik velmi snadno realizovatelných, obecně platných preventivních opatření: Nezapomínat na vhodné osvětlení pracoviště a pracovní plochy, zamezit odleskům monitorů, preferovat stravu s obsahem zdrojů zrakových pigmentů jako je známý beta karoten z mrkve či lutein apod. A samozřejmě používat vhodné zrakové pomůcky – brýle do blízka či na dálku. „Jejich předpis a zhotovení u optometristy (v oční optice) není překážkou, ale většinou se tak připravíte o možnost preventivní prohlídky očního pozadí či přeměření nitroočního tlaku jako většinou nejčastějšího příznaku glaukomu,“ dodává oční lékařka.

Připravila: Katka
Foto: archiv firmy
14. 5. 2019hodnotit 1 2 3 4 5

Přidej komentář

Rewrite letters from the image.
Musíte se nejprve přihlásit formulářem vpravo nahoře či zaregistrovatEnergie dne

vlk
VLK - země


DoporučujemePoslední drby

Hanicka
Sevy
<a href="http://www.seznam.cz">lehátko</a> [url=http://www.seznam.cz]seznam[/url] https://www.seznam.cz/ www.seznam.cz seznam.cz
radkavra
Zľavy a akcie pre...
Na internete je veľa zľavových akcií alebo zľavových kupónov pre mamičky. Veľký prehľad nájdete napr. Na...

drbárna...

Poslední rady

Čínská medicína
Polyp na děloze

Dobrý den, obracím se na Vás o radu jaký preparát zvolit na polyp na děloze,který mi způsobuje nepravidelný...

Čínská medicína
Čínská medicína a...

Dobrý večer, jsem začátečník v čínské medicíně a ráda bych Vás poprosila o radu. Mému dědečkovi jsem chtěla...


poradna...

Reklama

facebook