Medicína

Péče o zrak: důležitá je prevence

Sbírání lístečků

Jak pečujete o svůj zrak. Někteří z nás chodí na preventivní prohlídky jednou za dva roky. Chodíte také na pravidelnou prohlídku k očnímu lékaři?

Lidé trpící krátkozrakostí nebo dalekozrakostí se spokojí s přeměřením dioptrií v optice při koupi brýlí nebo kontaktních čoček, místo aby jejich vadu posoudil lékař. A ti, kteří potíže se zrakem nemají, se do ordinace oftalmologa zpravidla nevydají vůbec.

Oční lékař by měl zrak zkontrolovat minimálně jednou za dva roky. Platí to i v případě, že vidíme skvěle, protože oči prozrazují mnohé o celkovém zdravotním stavu. „Například změny na cévách očního pozadí mohou signalizovat vyšší krevní tlak nebo cukrovku. Na zrakovém nervu se mohou projevit i některá neurologická onemocnění, zkrátka preventivní prohlídka může napovědět mnohé,“ potvrzuje oční lékařka MUDr. Sylva Procházková.

V případě neostrého vidění nebo častých bolestí hlavy je návštěva odborníka ještě důležitější. Správná diagnóza a následná korekce očních vad je důležitá v každém věku, s přibývajícími léty se však riziko výskytu některých očních chorob ještě zvyšuje. „V dospělosti nám hrozí hlavně glaukom, někdy lidově zvaný zelený zákal. Jde o progresivní oční onemocnění, které se projevuje hlavně zúžením zorného pole, toho si málokdo sám všimne. Tato nemoc je relativně častá, postihuje 2 až 3 % populace a většinou začíná kolem čtyřicítky. Vyšetření očí v tomto věku může přinést také další překvapení, jako je počínající porucha vidění do blízka (presbyopie), i když ta začíná o něco později. Se stoupajícím věkem se frekvence glaukomu zvyšuje o 1 % a vyskytují se i nové choroby, hlavně šedý zákal,“ vysvětluje MUDr. Sylva Procházková.

Kromě včasné návštěvy oční ordinace MUDr. Sylva Procházková doporučuje i několik velmi snadno realizovatelných, obecně platných preventivních opatření. Nezapomínat na vhodné osvětlení pracoviště a pracovní plochy, zamezit odleskům monitorů, preferovat stravu s obsahem zdrojů zrakových pigmentů jako je známý beta karoten z mrkve či lutein apod. A samozřejmě používat vhodné zrakové pomůcky – brýle do blízka či na dálku. „Jejich předpis a zhotovení u optometristy (v oční optice) není překážkou, ale většinou se tak připravíte o možnost preventivní prohlídky očního pozadí či přeměření nitroočního tlaku jako většinou nejčastějšího příznaku glaukomu,“ dodává oční lékařka.

Připravila: Věra Hájková

Zdroj informací: Refrakční centrum Praha
Zdroj fotografií: Pexels
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Webozdravi.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků