Wellness

Mějte rádi svoje srdce

Sbírání lístečků

Stres, nevhodný životní styl i životospráva – to jsou faktory, které mohou vést k infarktu. Ten už dávno není záležitostí seniorů nebo střední generace, výjimkou nejsou ani pětadvacetiletí pacienti. Prevence kardiovaskulárních onemocnění přitom není nijak náročná. Stačí upravit jídelníček, pravidelně a přiměřeně sportovat, vyhýbat se stresu a odpočívat.

Pokud někteří z vašich blízkých příbuzných měli srdeční záchvat nebo dokonce zemřeli – zejména v mladém věku – hrozí zvýšené riziko infarktu i vám. Jestliže se tedy ve vaší rodině vyskytlo srdeční onemocnění, je velmi důležité, abyste chodili na pravidelné kontroly srdce. Dalším nepříznivým faktorem je kouření, které zvyšuje nejen možnost vzniku srdečního onemocnění, ale také krevní tlak a má vliv na možný vznik krevních sraženin. Kouření snižuje i hodnotu tak zvaného dobrého cholesterolu. Další nebezpečí pro vaše srdce představuje nadváha, ale také úzkost, stres, zlost, deprese a sociální izolace.


První kroky

Většinu zdraví prospěšných a výživných látek bychom měli přijímat především z potravin a proto bychom měli denně konzumovat stravu bohatou na zeleninu, ovoce, celozrnné výrobky a vlákninu. U tuků je důležité hlídat množství (měly by tvořit max. 35 % denního energetického příjmu), ale také kvalitu – převažovat by měly tuky „dobré“, tedy rostlinného původu a rybí tuk, nad těmi „špatnými“ živočišného původu. Živočišné tuky totiž obsahují nasycené mastné kyseliny, které se podílejí na zvyšování rizika srdečně-cévních onemocnění. Alespoň dvakrát týdně by se na našem stole měly objevit tučné mořské ryby, které jsou bohaté na omega 3 mastné kyseliny, jako je losos, sleď, makrela nebo tuňák. Z olejů dávejte přednost kvalitním rostlinným, tedy olivovému (výrazně snižuje cholesterol), ale i řepkovému (bylo prokázáno, že snižuje riziko infarktu a podporuje správnou činnost srdce a cév), konopnému, avokádovému nebo kvalitnímu slunečnicovému.

Pokud to vaše peněženka dovolí, volte oleje panenské a nejlépe v bio kvalitě. Nepřehánějte to také se solením, protože sůl zvyšuje krevní tlak, kterému se mimochodem říká tichý zabiják. Místo soli používejte bylinky nebo koření, které sůl neobsahuje. Jako vždy platí, že méně je více, a tak příjem jídla rozdělte do pěti menších denních dávek a abyste si byli jisti, že na vašem talíři je to, co pro vaše zdravé srdce potřebujete, rozdělte talíř na části: polovinu by měla tvořit zelenina, ¼ kvalitní bílkoviny (například luštěniny) a ¼ by měla tvořit ryba nebo netučné maso. A pokud chceme dělat co nejvíce pro zdraví našeho srdce, je logické, že bychom měli zapomenout na kouření, nadměrnou konzumaci alkoholu a přílišné lenošení na pohovce před televizní obrazovkou. 


Co dát do nákupního košíku

Možná se budete divit, že mezi potravinami, které srdci prospívají, jsou samé dobré věci! Určitě sáhněte po rajčatech, jejich pravidelná konzumace, stejně jako protlaků z nich, ochrání vaše srdce a cévy. Přidejte i jablka, která posilují imunitní systém, srdce a krevní oběh, grapefruity, které disponují silnými antioxidačními vlastnostmi a posilují mimo jiné stěny cév. Nezapomínejte ani na čekanku, která zabraňuje nadměrnému ukládání tuku v organismu a je tedy účinnou prevencí nemocí kardiovaskulárního systému, jako je kornatění cév, vysoký krevní tlak, infarkt a mrtvice.

Chybět by rozhodně nemělo hroznové víno, které obsahuje vitaminy, minerální draslíkové soli nebo fosfor, hořčík a antioxidanty, které umí snižovat krevní tlak a zlepšují srdeční funkci. Na antioxidanty jsou ale také bohaté borůvky, fazole nebo artyčoky. Určitě vás potěší, že doporučované je i kakao. Antioxidanty v něm obsažené působí blahodárně na srdeční tepny. A pozor, zavrhnout nemusíte ani jednu či dvě skleničky červeného vína denně! Červené víno obsahuje látku reveratrol, která funguje jako prevence kardiovaskulárních onemocnění. K němu si můžete udělat kvalitní hovězí steak, protože hovězí maso obsahuje kyselinu linolovou a je cenným zdrojem minerálních látek a omega 3 mastných kyselin, které srdci prospívají.


Rozmazlujte se a mějte se rádi!

Jak už jsme řekli, stres je jedním z největších nepřátel zdravého srdce. Radit, že se mu máte vyhnout, by bylo absurdní, protože se zdá, že mu v dnešní době nejde uniknout. Můžete se ale naučit lépe ho zvládat. Pomoci může duševní hygiena. Ta klade kromě jiného důraz na správné hospodaření s časem a vlastními silami. Řídí se lidovou moudrostí: „Co můžeš udělat dnes, neodkládej na zítřek“. Pravidelný denní rytmus práce a odpočinku šetří naši energii a napomáhá k duševní vyrovnanosti.

Velmi důležitý je také kvalitní spánek. Během spánku naše tělo regeneruje, zbavuje se škodlivých látek, obnovuje poškozené buňky a posiluje imunitu. Zároveň pozitivně ovlivňuje krevní tlak, hladinu cukru a cholesterolu v krvi. Zapomínat bychom neměli ani na své koníčky a samozřejmě i na přiměřený společenský život. Pokud se již do stresové situace dostaneme, funguje jednoduchý trik – stačí se pořádně nadechnout a říci si, že vše zvládneme. A víte, co opravdu pomáhá? Úsměv! Když ho budete mít na tváři, budete se cítit lépe a brzy si všimnete, že i ve vašem okolí ubývá škarohlídů. Samozřejmě si dopřejte také odpočinek, ať už aktivní s přáteli nebo vašimi koníčky, či „hýčkací“ například na kosmetice, masážích nebo doma ve vaně.


Nezapomínejte na pravidelný pohyb

Ten je pro zdravé srdce velmi důležitý, prospívá také krevnímu tlaku, předchází cukrovce a udržuje zdravou hladinu cholesterolu. Měl by být svižný a trvat déle než půl hodiny denně a alespoň třikrát týdně. Je jedno, jestli vyrazíte do fitka, půjdete si zaběhat, na kolo nebo vytáhnete hůlky na nordic walking. Ideální je i jóga, která navíc dodává duševní pohodu. Zkrátka každý pohyb se počítá.
 

 

Text: Zuzana
Foto: iStock
24.3. 2021

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Webozdravi.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků

UŽIVATEL