Ať už jím osladíte čaj, upečete z něj perníčky nebo si ho namažete na chleba, buďte si jisti, že si pochutnáte. Navíc prospějete i svému zdraví.

Každé malé dítě ví, že med vyrábějí pilné včelky. Není to tak úplně jednoduchý proces, ale výsledek stojí za to. Hustá směs zlatavé barvy je nejen výborným přírodním sladidlem, ale také pomocníkem v léčbě celé řady neduhů.


Co v sobě skrývá

Základem medu jsou jednoduché cukry fruktóza, glukóza a sacharóza. Náš organizmus je umí bez problémů zpracovat a rychle uvolnit do krve, takže sladká pochoutka může být okamžitým zdrojem energie. Obsah vitaminů v medu není nijak vysoký, ale tento nedostatek vynahrazuje celá řada dalších látek. Třeba minerály (zejména draslík), antioxidanty, mateří kašička či éterické oleje.


Proč si ho dát?

Při pravidelném užívání působí jako účinná prevence a lék proti rýmě, zánětu průdušek, chřipce, ale i řadě civilizačních chorob, které jsou důsledkem nezdravého životního stylu. Med díky svému složení dokáže prokazatelně likvidovat různé mikroorganizmy, se kterými si naše tělo neporadí. Je známý také jako přírodní antibiotikum, má také antiseptické účinky a pomáhá hojit rány.
 

Pozor na kila

Jakkoli je med zdraví prospěšný, mějte na paměti, že jde o sladidlo s poměrně vysokou energetickou hodnotou. Pokud se jím budete ládovat jako Medvídek PÚ, dočkáte se kil navíc. Na 100 g medu připadá 288 kcal. Je to však pořád méně, než kolik se skrývá v rafinovaném bílé, cukru. Ten má ve stejném množství dokonce 394 kcal.
 

Náš tip: Pochoutka pro zdraví

Nakrájejte na tenké plátky dva omyté citrony a kousek čerstvého zázvoru. Vložte do čisté zavařovací sklenice a zalijte kvalitním medem. Zavřete a dejte na pár týdnů do ledničky. Po dvou až třech týdnech získáte „želé“ plné zdraví prospěšných látek. Jezte ho po lžičkách při bolestech v krku nebo jako prevenci proti nachlazení. Můžete ho také zalít horkou vodou a vypít ve formě léčivého nápoje.

 

Text: Zuzana
Foto: iStock
21.9. 2017


Diskuze: příspěvků