Zelená lékárna

Jak nám prospěje med: pomáhá proti kašli i hojit rány

Sbírání lístečků

Ať už jím osladíte čaj, upečete z něj perníčky nebo si ho namažete na chleba, buďte si jisti, že si pochutnáte.

Každé malé dítě ví, že med vyrábějí pilné včelky. Není to tak úplně jednoduchý proces, ale výsledek stojí za to. Hustá směs zlatavé barvy je nejen výborným přírodním sladidlem, ale také pomocníkem v léčbě celé řady neduhů.

Co v sobě skrývá

Podle webu healthline. com základem medu jsou jednoduché cukry fruktóza, glukóza a sacharóza. Náš organizmus je umí bez problémů zpracovat a rychle uvolnit do krve, takže sladká pochoutka může být okamžitým zdrojem energie. Slazení medem je lepší pro udržování hladiny cukru v krvi. Obsah vitaminů v medu není nijak vysoký, ale tento nedostatek vynahrazuje celá řada dalších látek. Třeba minerály (zejména měď) a antioxidanty.

Proč si ho dát?

Podle webu myoclinic.com při pravidelném užívání působí jako prevence proti kašli a nachlazení.  Má také protizánětlivé, antioxidační a bakteriální účinky a pomáhá hojit rány.

Pozor na kila

Jakkoli je med prospěšný, mějte na paměti, že jde o sladidlo s poměrně vysokou energetickou hodnotou. Pokud se jím budete ládovat jako Medvídek PÚ, dočkáte se kil navíc.

Pro koho není vhodný

Web myoclinic.com upozorňuje na to, že někteří lidé mohou mít alergii na některé složky medu. A že med se nemá podávat dětem do jednoho roku.

Náš tip: Pochoutka z medu a zázvoru

Nakrájejte na tenké plátky dva omyté citrony a kousek čerstvého zázvoru. Vložte do čisté zavařovací sklenice a zalijte kvalitním medem. Zavřete a dejte na pár týdnů do ledničky. Po dvou až třech týdnech získáte chutné „želé“. Jezte ho po lžičkách jako prevenci proti nachlazení. Můžete ho také zalít horkou vodou a vypít ve formě nápoje.

Připravila: Věra Hájková

Zdroj informací: www.healthline.com/nutrition/benefits-of-honey, www.mayoclinic.org/drugs-supplements-honey/art-20363819
Zdroj fotografií: Pixabay
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Webozdravi.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků