Krása

Myslíte si, že jsou pihy neškodné? Kdepak, může se z nich rozvinout i rakovina

Sbírání lístečků

Mnoho z nás má pihy již od dob svého dětství a považujeme je za normální součást života. Jenže ony se i ty roztomilé pihy mohou v průběhu času přetransformovat v něco velmi zlověstného…

Rakovina se totiž může klidně vyvinout i z obyčejné pihy! Řadíte-li se k pihaté části populace, je vhodné chodit jak na pravidelný screening (například při Dnu melanomu máte možnost navštívit screeningové stany ve většině velkých měst), tak sám za sebe kontrolovat, zda se u pihy nemění její tvar či vzhled. Je více typů rakovin kůže, všechny ale vznikají z rozdílných buněk v epidermis.

Nejčastější jsou nemelanomové typy rakoviny, které například ve Velké Británii postihují zhruba 100 000 lidí ročně a jedná se o vůbec nejčastější typ rakoviny kůže u bělochů. Každoročně dochází v Evropě, USA, Kanadě a Austrálii ke zvyšování výskytu tohoto onemocnění. Riziko vzniku roste se zvýšeným slunečním zářením, zejména pak u lidí se světlým tónem pleti a na částech těla, na které ultrafialové záření dopadá nejvíce.
 

Physical sunscreen

Physical sunscreen

Chraňte svou pleť širokospektrálním opalovacím krémem Physical Sunscreen, který chrání proti UVA i UVB záření!


Mezi tento typ rakoviny patří bazocelulární, který se rozvíjí v buňkách v bazální vrstvě kůže (nejhlubší části epidermis), a spinocelulární karcinom, který se formuje v dlaždicovitých buňkách ve svrchní vrstvě epidermis. Bazocelulární se jeví jako jemně lesklý s rychlým růstem, spinocelulární karcinom se projevuje začervenalými, šupinatými oblastmi na pleti a objevit se může na uších, ústech i mukózních membránách v nose.

Obě tato onemocnění lze snadno léčit a nemají tendenci rozšiřovat se do dalších částí organismu, nebývají proto považovány za vážné.

 

Maligní melanom je problém

Nebezpečným typem rakoviny kůže je maligní melanom, který se rozvíjí v melanocytech, pigmentových buňkách. I zde však rozlišujeme více druhů.

My se dnes zaměříme zejména na ten, který se rozvíjí z pih, a je znám pod pojmenováním povrchně se šířící melanom. Patří mezi nejčastější a bohužel také nejsmrtelnější formu tohoto onemocnění.

Protože pihy pronikají hlouběji do kožní tkáně, rakovinné buňky se mohou rozšiřovat velice rychle skrze krev a lymfu a infikovat tak další oblasti těla. Od 70. let se výskyt maligního melanomu v Evropě takřka ztrojnásobil, a tím pádem se tento typ rakoviny šíří zdaleka nejrychleji oproti ostatním známým onkologickým onemocněním. Čísla ukazují na velkou disproporci, kdy se tento typ rakoviny objevuje velmi často u mladých osob. Podle dermatologů je na vině zejména nadměrné opalování i v časech, kdy se na slunce nedoporučuje chodit (tj. mezi 11. a 16. hodinou), spojené s nedostatečným používáním přípravků na opalování s SPF. Kapitolou samou pro sebe jsou samozřejmě také návštěvy solárií, které lze v současnosti považovat za vhodné pouze na výslovné doporučení dermatologa při různých ekzematických i jiných onemocněních kůže.
 

Dermaheal opalovací krém SPF 50

Dermaheal opalovací krém SPF 50

Jedinou prevencí je omezení slunění a vysoký stupeň SPF ochrany. Vyzkoušejte Dermaheal opalovací krém SPF 50, který blokuje UVA i UVB záření!


Fatální důsledky

Úmrtnost je u těchto rakovin skutečně vysoká, zejména z důvodu rychlého šíření v organismu. Na tento typ rakoviny umírá jeden ze čtyř pacientů.

Lentigo maligna melanom je další typ rakoviny kůže, kterým trpí zhruba desetina pacientů s maligním melanomem. Nejčastěji se objevuje u starších lidí v důsledku vystavování pleti slunečnímu záření po dobu celého života. Poškození pleti slunečním zářením může zůstat po desítky let nepovšimnuto. V současnosti se nicméně objevují i případy tohoto typu melanomu u mladších osob, což je dalším dokladem toho, že rakoviny kůže u mladších ročníků skutečně přibývá.

Důvodem rozvoje tohoto typu rakoviny bývá často několikanásobné spálení kůže na slunci v dětském věku, společně v kombinaci s dalším vystavováním pleti slunečnímu záření (může se jednat i o lyžařský výlet, pozor!). Lentigo maligna melanom se rozvíjí pomaleji než povrchně se šířící melanom, nachází se spíše ve svrchních vrstvách pleti.

Další příčinou nárůstu tohoto onemocnění je také to, že ještě v polovině 90. neměly opalovací krémy filtry na UVA záření, pouze na UVB. Dříve nebylo UVA považováno za výrazný problém. Nyní však již víme, že jsou to právě tyto ultrafialové paprsky, které jsou hlavním faktorem rozvoje rakoviny kůže a předčasného stárnutí pleti.
 

Hydr8 Day 360 SPF 30

Hydr8 Day 360 SPF 30

Slunění se je pro nás v současnosti naprosto běžnou záležitostí, přičemž se mnohdy vyhýbáme doporučení lékařů, abychom na slunci alespoň netrávili čas v hodinách, kdy je záření nejintenzivnější. Trávíme na slunci mnohem více času než předchozí generace. Ale stále nebereme ochranu pleti před slunečním zářením dostatečně důsledně. Máte-li obavy ohledně svých znamének, dejte si je prošetřit. I nevinně vypadající piha může totiž spustit velký problém! Rakovinu pleti je možné eliminovat, přijde-li na ni lékař včas. V opačném případě může skončit fatálně…


Využijte síly krému Hydr8 Day 360 SPF 30, který nejen, že chrání před UVA/UVB paprsky, ale zároveň působí proti vráskám!

 

Komerční prezentace
Foto: Medaprex
26. 5. 2016

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Webozdravi.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků