Krása

Jak často mýt vlasy: záleží na typu vlasů a zvolené kosmetice

Sbírání lístečků

Ať už vám příroda nadělila krásnou hustou hřívu nebo jemné chmýří, o své vlasy musíte pečovat. Základem je jejich pravidelné mytí.

Během mycího procesu se z vlasů odstraňují nečistoty, prach, zbytky kosmetických přípravků a výměšky potních a mazových žlázek. Mytím jim navrátíte lesk, vzdušnost a dodáte příjemnou vůni. Navíc pokud myjete vlasy správně, masírujete zároveň i pokožku hlavy, což je důležité pro její prokrvení. Není pravda, že by díky mytí vlasy více padaly. Při mechanickém působení se během mytí pouze usnadňuje uvolnění vlasů, které by vás stejně brzy opustily.

Zapomeňte na pověry

Existuje velmi rozšíření názor, že se vlasy nesmí mýt příliš často, aby se nezničily. Tyto obavy mají kořeny v nedávné minulosti, kdy bývalo složení šamponů podobné mýdlům. Měly tudíž zásadité pH, které poškozuje rohovinu vlasu. V dnešní době je vlasová kosmetika na úplně jiné úrovni. Výrobky jsou obohaceny nejrůznějšími pečujícími látkami, které vlasy vyživují a chrání. Je však důležité zvolit ten správný druh kosmetiky pro váš typ vlasů.

Jak často mýt?

Řiďte se kvalitou. Pokud jsou vlasy jemné a rychle se mastí, budou potřebovat jistě častější péči než třeba vysušená hříva se sklonem k lámání. Důležitý je i váš životní styl, práce a prostředí, ve kterém se pohybujete. Jestliže chodíte často cvičit, určitě by nestačilo umýt je jednou týdně. Vlasy zkrátka myjte tak často, jak potřebujete. Všeho moc samozřejmě škodí.

Kosmetika na vlasy

Pro časté mytí vlasů je nutné používat skutečně kvalitní kosmetiku. Vybírejte pečlivě. Při nadměrném používání nevhodných šamponů se kůže a vlasy nadměrně vysušují. Nadměrné vysušování se projevuje nejenom zvýšenou suchostí vlasů, jejich lomivostí, ztrátou lesku, ale i tvorbou šupin na kůži a svěděním. Dobře čtěte etikety. Na lahvičkách je přímo uvedeno, že se jedná o šampon pro časté mytí vlasů. Nic také nezkazíte, pokud zvolíte jemný dětský šampon, který vlasy nezatíží.

Správný postup

Myjete si vlasy jednou či dvakrát týdně? Pak dodržujte obecná doporučení a použijte dvakrát šampon a kondicionér. Tento postup ale není vhodný, pokud si hlavu myjete častěji, například každý druhý den. V takovém případě je vhodné použít šampon jenom jednou. Pamatujte, že je důležité všechny přípravky důkladně vymýt, aby nezůstaly ve vlasech ani na pokožce. Po této proceduře svou kštici zabalte do ručníku a lehce tlakem odsajte přebytečnou vodu, abyste kštici zbytečně nedrhli a nenarušovali.

Typy pro časté mytí

  • Jemné vlasy: Vyhněte se hydratačním šamponům. Raději zvolte ty, které jemně, ale účinně čistí pokožku hlavy a zabraňují ucpání pórů vytvořeným mazem. Vhodné jsou šampony s vyváženým pH (5,5). Oplachujte vlažnou vodou. Horká totiž dráždí vlasovou pokožku a aktivuje produkci mazových žlázek.
  • Dlouhé vlasy: Pokud jste majitelkou dlouhé hřívy, možná se vám vlasy mastí přímo u pokožky hlavy a konce jsou přitom čisté a suché. Zaměřte se proto na mytí přímo u kořínků. Důležité je zředit šampon v poměru 1:10 s vodou, nanést na suché neumyté kořínky vlasů, lehce promasírovat a důkladně opláchnout včetně délek vlasů.

Autor: kadeřnice Petra Veberová

Zdroj informací: kadeřnický salon Parvee, kadeřnice Petra Veberová
Zdroj fotografií: Pexels
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Webozdravi.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků