Wellness

Nealkoholické nápoje: jak je vybírat?

Sbírání lístečků

Léto sice pomalu končí, ale dodržovat správný pitný režim je třeba neustále. Co si (ne)nalít do skleničky? A proč?

Základem každého pitného režimu je voda, o tom není pochyb. Ale – ne každému chutná, a tak často saháte po nejrůznějších nealko nápojích, jež jsou více či méně ochucené a zpravidla i slazené. Pojďme si ukázat, jak si stojí vybrané nápoje, které testoval výživový poradce Martin Škába z pohledu obsahu cukrů a aditiv (přidaných látek), do kterých mimo jiné patří umělá sladidla a barviva.

 

Přehlídka umělých sladidel

Obyčejný cukr známe všichni, ale co umělá sladidla? Martin Škába sestavil přehlídku těch, která nejsou pro váš organismus právě vhodná. U všech platí, že zvyšují chuť k jídlu a podporují nezdravou tvorbu tukových zásob.

  • Glukózo–fruktózový sirup (nebo fruktózo-glukózový): Japonci mu říkají bílý jed. Je levnější než klasický bílý cukr, má 2,5krát větší sladivost. Fruktóza se v těle, zejména v játrech, mění na tuk a to až ze 40 procent (glukóza pouze z 5 procent). Ještě horší pak je čistě fruktózový sirup. Při konzumaci fruktózy se ovlivňuje část mozku, která je zodpovědná za stupeň sytosti. Fruktóza podporuje přejídání.
  • Cyklamát sodný: Toto umělé sladidlo nabízí až 40krát vyšší sladivost než běžný cukr.
  • Aspartam: Známé umělé sladidlo, které se často používá už proto, že slibuje neskutečnou sladivost – až 200krát větší než běžný cukr. Proto se také vnímá jako mnohem nebezpečnější. Výživový poradce připomíná, že podle vědců pravidelná konzumace aspartamu negativně ovlivňuje bolesti hlavy, závratě, deprese, ztrátu sluchu, bolesti kloubů, nadýmání, a dokonce i tak závažné choroby, jako například epilepsii či roztroušenou sklerózu.
  • Acesulfam K: Toto umělé sladidlo se spojuje s ledvinovými potížemi.

 

Výsledky testů

Martin Škába testoval jedenáct nealkoholických nápojů. S ohledem na obsah cukru je seřadil takto:


Nápoj                  obsah cukrů
Coca-Cola Zero        0
Birell                       3,3
Magnesia Red          4,5
Isofruit                   7
Rauch sport isotonic 7
Kofola                    8
Aloe vera               8,5
Džus Hello             10,5
Redbull                 11
Burn energy drink   11,1
Coca-Cola              11,2

„Pokud bych porovnával nápoje jen podle obsahu přidaného cukru, pak by vyhrála Coca-Cola Zero. Ale je nutné zaměřit se i na jiné hodnotící parametry a tím je obsah aditiv. Mám na mysli hlavně umělá sladidla, barviva a další látky. V tom se bohužel většina lidí nevyzná, proto to neřeší,“ připomíná odborník. A dodává, že z hlediska aditiv by pořadí testovaných nápojů vypadalo takto:

1. Birell
2. Magnesia Red
3. Aloe vera
4. Džus Hello
5. Isofruit
6. Rauch sport isotonic
7. Kofola
8. Redbull
9. Coca-Cola
10. Burn energy
11. Coca-Cola Zero

Pomůžou vám výsledky testu ke změně v rozhodování, kterým nealko nápojům dát přednost? Svůj účel však splní, i kdybyste se ode dneška začali více zajímat o to, co vlastně pijete. Aby vám zvolený nápoj nejen chutnal, ale také prospěl vašemu zdraví.

Připravila: Marcela
Foto: 123rf
14. 11. 2019
 

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Webozdravi.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků