Medicína

Nebojte se kontaktních čoček

Zatímco dioptrické brýle jsou dnes považovány do jisté míry za módní doplněk, kontaktní čočky jsou ryze praktickou záležitostí.

Oceníte je v bezpočtu situací, kdy vám brýle mohou překážet. Teď v létě je to třeba při sportování nebo ve chvíli, kdy si chcete nasadit sluneční brýle. Kontaktních čoček se nemusíte obávat, rychle si na ně zvyknete. Koupit je přitom můžete nejen v očních optikách, ale i na internetu.

Kontaktní čočky se vyrábějí se již přes padesát let a za tu dobu je výrobci dovedli k dokonalosti. Jejich největší výhoda spočívá v tom, že vám poskytují komfort a pohodlí při nošení. Neomezují vás v pohybu a můžete s nimi dělat prakticky cokoli. Existuje několik druhů kontaktních čoček, dělí se podle několika parametrů. Nejčastěji podle četnosti výměny.


Na den nebo na měsíc?

Jak často si budu čočky nasazovat? To je první otázka, kterou si musíte položit při výběru kontaktních čoček. Na výběr máte čočky na jeden den, ale třeba také na měsíc. Záleží na vašich zvyklostech, ale i zdravotním stavu.

 • Jednodenní kontaktní čočky se ráno nasadí, večer sundají a vyhodí. Jsou vhodné pro lidi s oční alergií, protože omezují nahromadění antigenů bílkovin. Oceníte je také ve chvíli, když si chcete nasadit čočky jen občas. Třeba na sport nebo při zvláštních příležitostech.
 • Vícedenní čočky se vyrábějí v několika variantách. Vybrat si můžete čočky na 14 dní, měsíc nebo dokonce tři měsíce. Nosí se jednoduše. Ráno si je nasadíte, večer vyjmete a uložíte do speciálního pouzdra s roztokem. Po uplynutí dané doby je jednoduše vyhodíte. Jsou pro vás vhodné, pokud je chcete nosit téměř denně.


Pro koho se hodí?

Čočky může nosit teoreticky každý, po dohodě s lékařem dokonce i malé děti. Existují však případy, kdy se nošení čoček lidem nedoporučuje. Patří sem například pacienti s alergiemi, které se týkají očí. Pokud míváte potíže se svěděním, slzením či pálením očí, dost možná budete mít problém s čočkami. Potíže mívají i lidé pracující v prašném, zakouřeném či silně klimatizovaném prostředí (například letušky). Tito lidé mívají sníženou snášenlivost čoček. Potíže mohou mít rovněž pacienti s dysfunkcí štítné žlázy, se syndromem suchého oka, nebo lidé, kteří trpí na časté záněty oka. Zde musí být aplikace kontaktních čoček provedena pod dohledem očního lékaře.


Jak začít? U odborníka!

Pokud se rozhodnete kontaktní čočky vyzkoušet, vyhledejte odborníka. Ten vám nejprve musí změřit dioptrie a zakřivení oka. Pokud nemáte čas chodit k očnímu lékaři, zamiřte do oční optiky, kde pracuje optometrický pracovník, který se o vás postará. Zamiřte do GrandOptical, kde dostanete nejen vysoce kvalitní produkty, ale také poradenství zkušených kontaktologů, kteří disponují špičkovými přístroji. Zde vás také naučí, jak čočky správně nasazovat a vyjímat a co je důležité – jak o ně správně pečovat!


Jak kontaktní čočky správně aplikovat?

Ačkoli se řada lidí aplikace kontaktních čoček obává, nakonec zjistí, že je to vlastně velmi jednoduché. Je však třeba dodržovat několik zásad a postupovat podle těchto kroků.

 • Před aplikací si důkladně umyjte ruce a osušte je do ručníku, který nepouští vlákna.
 • Otevřete blistr (pouzdro kde máte kontaktní čočku), vytáhněte čočku a umístěte na špičku ukazováčku.
 • Prostředníkem téže ruky odtáhněte spodní víčko.
 • Prostředníkem druhé ruky zvedněte horní víčko. Podívejte se nahoru a čočku přiložte na oko.
 • Jemně uvolněte víčka a pomalu mrkněte.
 • Pokud čočka nesedí, lehkým promnutím čočku vycentrujte, vytlačte vzduchové bublinky.


Pokud vám tento postup z nějakého důvodu nebude vyhovovat, váš kontaktolog najde jiný způsob, který pro vás bude příjemnější. V každém případě při používání čoček mějte na paměti ještě následující rady:

 • Kontaktní čočky si aplikujte před nalíčením a sundávejte po odlíčení.
 • Pokud používáte rozprašovače (laky na vlasy, osvěžovače vzduchu), dávejte pozor, aby nedošlo ke kontaktu s čočkami. 
 • Používejte jen oční kapky, které jsou určeny na kontaktní čočky.
 • Kontaktní čočky nikdy nepoužívejte po uplynutí expirační doby a nikdy kontaktní čočky nepřenášejte.


Správná péče

Aby vám čočky vydržely stanovenou dobu, musíte jim věnovat dostatek péče a pozornosti. V první řadě si před jakoukoli manipulací s kontaktní čočkou důkladně umyjeme a osušíme ruce. Po vyjmutí kontaktní čočky z oka provedeme mechanické čištění. Odstraníme tím viditelné nečistoty – mohou to být řasy, které spadly na kontaktní čočku, nebo drobné nečistoty na povrchu, které se ke kontaktní čočce přilepily, pokud nám upadla. Mechanické čištění provádíme tak, že na dlaň si položíme čočku, nakapeme si na ní několik kapek roztoku a ukazováčkem druhé ruky opatrně čočku promneme. Poté čočky umístíme do čistého pouzdra naplněného roztokem. Roztok musí být vždy nový!


Kde je nakupovat?

Oční kontaktní čočky dnes koupíte nejen v optikách, ale i na internetu. V e-shopech jsou čočky k dispozici mnohdy za výhodné ceny, ale nic není bez rizika. Nevýhodou objednávek přes internet jsou skladovací podmínky. Čočky totiž potřebují teplo a sucho. A to vám kamenný obchod zaručit s největší pravděpodobností může, internetový obchod sice také, ale můžete si tím být jisti? Další nevýhodou jsou kontroly. Pokud nosíte čočky, měli byste zajít jednou ročně na kontrolu. Pokud si pořizujete čočky v optice, zamíříte právě tam. Internetový obchod vám ale nic takového nenabídne.

Text: Bc. Adéla Maroszová, GrandOptical
12. 9. 2016
 

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Webozdravi.cz na hlavní stránku Seznam.cz.


Diskuze: příspěvků