Netřesk střešní (Sempervivum tectorumI) je často pěstovanou skalničkou. Je velmi skromný, daří se mu všude, kde je sucho a hodně slunce. Občas můžeme najít i divoký rostoucí na kamenech a skalách.
Masité listy netřesku mají při vnějším použití účinky velmi podobné populární aloe vera, přitom jej můžete mít po ruce kdykoliv čerstvý ze zahrádky, v zimě i v létě.
Léčivé účinky
Netřesk se používá zejména zevně. Podle webu webmd.cz silně hydratuje suchou kůži, jemně dezinfikuje, působí proti různým kožním chorobám, na záněty a vředy. Je výbornou první pomocí při popálení (i od slunce), na opařeniny, omrzliny, bodnutí hmyzu. Urychluje hojení drobných poranění, změkčuje ztvrdlou kůži. Pomáhá při zánětu středního ucha. Vnitřně se používá k vyplachování úst při zánětech, kloktadlo při bolestech v krku, proti průjmu.
Dávkování
Na kůži můžeme přikládat buď celé, podélně rozříznuté listy, nebo vymačkanou šťávu či gel z listů. Také je možné připravit si obklady z výluhu. Při zánětu středního ucha kapeme přímo šťávu několikrát denně do ucha. Výluh: Oloupané nebo nakrájené listy netřesku necháme alespoň 1 hodinu louhovat ve studené vodě. Hydratační účinek netřesku můžeme ještě zvýšit přidáním salátové okurky. Pro vnitřní užití se používá výluh 2-3x denně. Není však vhodné podávat jej dětem, těhotným a kojícím ženám.
Další zajímavosti
Netřesk byl dříve považován za magickou bylinu, která měla moc odvracet blesky a neštěstí, proto byla vysazována na střechy domů. Netřesk dobře snáší i dlouhá období sucha nebo silný mráz, proto jej můžeme sklízet celoročně.
Z listů netřesku a salátové okurky můžete vyrobit originální osvěžující nápoj pro horké letní dny (pozor, jedná se v podstatě o výluh a nemělo by být překročeno denní dávkování – max. 3 sklenky denně). Také je výborný v salátech, je šťavnatý a dodává svěží kyselkavou chuť.
Kdy sklízet a jak uchovávat
Sběr netřesku není nijak omezen ročním obdobím. Šťávu nebo celé listy můžeme snadno uchovat i v mrazáku, pokud je potřeba – netřesk zmražením neztrácí své účinné látky.
Připravila: Věra Hájková