Zelená lékárna

Objevte zázračnou Echinaceu

Možná ji znáte ze zahrádek, ale o jejích blahodárných účincích na zdraví nemáte ponětí. Třapatka nachová zvaná též Echinacea má přímo čarovnou moc, kterou lidé využívali od nepaměti.

Dnes je třapatka známá spíše pod názvem echinacea a získává si stále větší oblibu. Svůj domov má v Severní Americe, kde ji používali Indiáni k hojení ran a jako lék proti hadímu uštknutí. Do Evropy se dostala v 17. století, ale v přírodě ji nenajdete, tam totiž nezdomácněla. Pěstuje se většinou jako okrasná květina v zahradách a parcích.

Jak pomáhá?

Echinacea funguje jako přírodní antibiotikum a pomáhá tělu v boji proti virům a bakteriím. Působí tak, že stimuluje buňky imunitního systému a podporuje v nich tvorbu přirozené protivirové substance zvané interferon. Tyto účinky jsou však krátkodobé, takže pokud se chcete echinaceou vyléčit, musíte ji během akutní infekce užívat v krátkých intervalech. Kromě těchto účinků působí třapatka protizánětlivě a velmi dobře se uplatňuje například při léčbě ekzémů, lupénky, popálenin a proleženin. Používá se také v prevenci dvou nejčastějších virových onemocnění – zánětu dýchacích cest a chřipky, ale blahodárný účinek má i při potížích s močovými cestami.

Různé formy užití

Echinacena je k dostání v nejrůznějších podobách. Nejvíce účinný je kořen této rostliny, který se pro léčbu využívá nejčastěji. Pokud chcete třapatku užívat, máte na výběr. Zevně ji můžete aplikovat na bolavou kůži ve formě masti, tinktury či odvaru. Časté je také vnitřní užívání v podobě čajů, sirupů či tabletek – potravinových doplňků.

Na co pozor

Tato bylina má silní účinky, takže je třeba dávkovat opatrně. Těhotné a kojící ženy by se měly poradit před jejím užíváním s lékařem. Pozor byste si měli dát také, pokud trpíte alergiemi na některé rostliny. Pokud se vám na kůži objeví vyrážka nebo se vám bude špatně dýchat, vyhledejte lékaře.

 

Připravila: Zuzana
Foto: iStock
16. 10. 2020

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Webozdravi.cz na hlavní stránku Seznam.cz.


Diskuze: příspěvků