Možná ji znáte ze zahrádek, ale o jejích účincích nemáte ponětí. Třapatku nachovou využívali lidé od nepaměti.
Dnes je třapatka známá spíše pod názvem echinacea a získává si stále větší oblibu. Svůj domov má v Severní Americe, kde ji používali Indiáni k hojení ran a jako lék proti hadímu uštknutí. Do Evropy se dostala v 17. století, ale v přírodě ji nenajdete, tam totiž nezdomácněla. Pěstuje se většinou jako okrasná květina v zahradách a parcích.
Jak pomáhá
Podle webu webmd.com echinacea pomáhá tělu v boji proti virům a bakteriím. Působí tak, že stimuluje buňky imunitního systému a podporuje v nich tvorbu bílých krvinek. Tyto účinky jsou však krátkodobé, takže pokud se chcete echinaceou vyléčit, musíte ji během akutní infekce užívat v krátkých intervalech. Kromě těchto účinků působí třapatka protizánětlivě a velmi dobře se uplatňuje například při léčbě ekzémů, lupénky, popálenin a proleženin. Používá se také v prevenci dvou nejčastějších virových onemocnění – zánětu dýchacích cest a chřipky, ale blahodárný účinek má i při potížích s močovými cestami.
Různé formy užití
Podle webu medicalnewstoday.com echinacena je k dostání v nejrůznějších podobách. Nejvíce účinný je kořen této rostliny, který se pro léčbu využívá nejčastěji. Pokud chcete třapatku užívat, máte na výběr. Zevně ji můžete aplikovat na bolavou kůži ve formě masti, tinktury či odvaru. Časté je také vnitřní užívání v podobě čajů, sirupů či tabletek – potravinových doplňků.
Na co pozor
Těhotné a kojící ženy by se měly poradit před jejím užíváním s lékařem. Pozor byste si měli dát také, pokud trpíte alergiemi na některé rostliny. Pokud se vám na kůži objeví vyrážka nebo se vám bude špatně dýchat, vyhledejte lékaře.
Připravila: Věra Hájková