Wellness

Ochlaďte svůj domov

Velká vedra, která nás přepadla v posledních dnech, v mnohých rodinách určitě nastolila otázku – pořídíme si klimatizaci. Ale jakou?

Větrák je bezpochyby prima věc, zejména když doma nemáte jiné řešení, ale co si budeme povídat, trvale příjemné klima nedokáže vytvořit. Pak tedy přichází ke slovu klimatizace.
 

Mobilní řešení

Už jste ji určitě někde viděli – v místnosti stojí klimatizační jednotka, od níž vede hadice ven z okna, která odvádí teplý vzduch. Není to nijak estetické, ba ani praktické (chcete ochladit vzduch a máte pootevřené okno), ale pořád lepší než nic. Existuje sice řešení, že byste vytvořili otvor v obvodové stěně a jím vyvedli hadici, má to však svá ale. Pokud totiž jednotku plánujete postupně využít v různých místnostech, ceníte si na ní právě mobility, ne?

A jak zní další ale? Protože jedno zařízení musí zvládnout vše – od nasávání horkého vzduchu, přes filtraci, ochlazení, případně další úpravu – je jasné, že nepracuje zrovna tiše. Pokud si přesto chcete mobilní klimatizaci pořídit, nejprve si v obchodě nebo třeba u přátel, kteří si ji už koupili, poslechněte, jak hlučný je její provoz. Co vám tolik nevadí během dne, může rušit v noci.
 

Ve dvou se to lépe fouká

Pokročíme-li o další stupeň výše, další možnost nabízí klimatizace dělená, složená z venkovní a vnitřní jednotky, které spojuje potrubí. A právě jím prochází takzvané chladivo. K jedné venkovní jednotce lze přidat buď jednu jednotku vnitřní (verze split), nebo více vnitřních jednotek (multisplit). Výhoda? Hlučnější část zařízení zůstává venku, instaluje se většinou na fasádu, případně lze i na balkon, a dokonce i na zem. A tišší část klimatizace se montuje do interiéru.
 

Může klimatizace šetřit?

Přestože si ji pořizujete kvůli svému pohodlí, a nikoliv jako úspornou jednotku, i klimatizace skutečně může uspořit část peněz za svůj provoz. Tedy v případě, že zvolíte řešení s inverterem. Klimatizace vybavená touto technologií umí plynule regulovat výkon kompresoru podle toho, jak je třeba v místnosti ochladit vzduch. Pracuje nepřetržitě, a v okamžiku, kdy je v interiéru dosažená požadovaná teplota, přechází na nižší výkon. Právě tím „spolkne“ zhruba o třetinu méně elektrického proudu, než starší klimatizace bez této technologie, které buď „jedou“ na plný výkon, nebo je necháte vypnuté, nic mezi.


Co všechno ještě umí?

Už jsme si zvykli, že klimatizace v létě chladí, ale dnes jsou už běžně na trhu i modely, které dokáží také topit, vlastně se jen obrátí funkce. Některé výrobky rovněž zvládnou zvlhčovat/odvlhčovat vzduch, případně i přivádět do příbytku vzduch čerstvý. Mezi další šikovné funkce patří například ionizování vzduchu, řada praktických filtrů vhodných nejen pro alergiky a podobně.
 

Je to zdravé?

Výrazné výkyvy teplot našemu organismu zcela jistě neprospívají, i proto se doporučuje volit rozumný rozdíl mezi teplotou venkovní a upravenou vnitřní. Zatímco však někteří odborníci udávají jako zdravé maximum rozdíl o 5 až 6 stupňů, jinde zjistíte, že vám s klidným svědomím doporučí rozdíl dokonce i o 10 stupňů.

Dalším problémem je rychlá změna teploty, i v tomto případě hrozí minimálně nachlazení. Tomu však můžete předejít, když přestanete spěchat a chvíli setrváte v takzvaném meziprostoru – například u vás doma v chodbě, která sice není klimatizovaná, avšak její teplota bude nižší, než venku, a vyšší, než v ochlazených částech příbytku.


Připravila: Marcela
Foto: iStock
15. 8. 2017
 

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Webozdravi.cz na hlavní stránku Seznam.cz.


Diskuze: příspěvků