Medicína

Pády a uklouznutí: jak předcházet úrazům

Sbírání lístečků

Do Čech dorazily mrazy. Ordinace lékařů se tak budou plnit nejen kvůli nachlazení, ale také kvůli různým úrazům.

Řeč je o odřeninách, zlomeninách či naraženinách způsobených pády. Na vině je většinou kluzká nebo mokrá komunikace, zasněžené, namrzlé i zledovatělé chodníky a někdy také náš spěch a neopatrnost. Na co je třeba dát pozor a jak případnému pádu nejlépe předejít.

Abychom zabránili pádům nebo alespoň maximálně snížili jejich následky, je vhodné se na rizikové počasí a stav cest předem připravit. Důležité je nejen sledovat počasí, ale hlavně aktuální situaci v místě našeho bydliště.

Náledí, ledovka a chůze

Ledovka nebo náledí je vždycky riziko. Vše pod vámi klouže a nejste schopni s tím udělat téměř nic. Lékaři každoročně varují před vycházením, pokud to není nezbytně nutné. To jde samozřejmě někdy dost těžko, takže zkuste dodržovat pár zásad:

  • Z domova vyrazte s časovou rezervou. Raději si přivstaňte, abyste nemuseli příliš pospíchat. Rozhodně se nedoporučuje spěchat nebo cestou telefonovat či dokonce posílat sms zprávy. To vše totiž odvádí vaši pozornost od bezpečné chůze a pád i případné zranění může být na světě.
  • Zapomeňte na podpatky a obujte boty s protiskluzovou podrážkou. V kanceláři se pak můžete přezout.
  • Choďte po cestách, které jsou alespoň trochu upravené. I když je to třeba dál, rozhodně se vyplatí vybrat si bezpečnější trasu.

Když k pádu dojde

Upadnout můžeme prakticky kdykoli. Asi nejhorší situace nastávají v okamžiku, kdy s pádem nepočítáme. Nepříznivé počasí tak pro nás může být paradoxně výhodou, protože s možností uklouznutí už můžeme předem počítat a patřičně se na situaci připravit. Vedle opatrné a pomalejší chůze je ideální vědět i jak padat, aby případná zranění byla co možná minimální.

Doporučuje se například mírný předklon, abychom v případě pádu padali na ruce, nikoli na záda, kde by hrozil úder do týlu hlavy a další možné zranění. Při pádu dopředu navíc člověk automaticky natahuje, jako obranný mechanismus, ruce před sebe a následky tak ještě zmírní.

Před odřeninami rukou nás ještě ochrání rukavice, které také zabrání přímému styku naší kůže s betonovým chodníkem nebo cestou. Pád v lepším případě odneseme nějakou tou modřinou nebo pohmožděninou.

Pokud se zraníte a cítíte maximálně intenzivní bolest a máte pocit, že se zhoršuje,vyhledejte lékaře. Často se laikům zlomenina od naraženiny špatně identifikuje. Lékaři navíc správně zvolí také následnou léčbu, i vhodné krémy či masti na potlačení otoků, podlitin nebo modřin.

Připravila: Věra Hájková

Zdroj informací: www.hypermobility.org, Fyzioklinika.cz
Zdroj fotografií: ASphotofamily on Freepik
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Webozdravi.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků